نمایش دادن همه 4 نتیجه

نمایش 20 30 45

به احتمال بسیار زیاد شما هم تا به امروز با نام کلید و پریز آشنایی مختصری داشته اید اما احتمال کمی دارد که اطلاعات تخصصی در این زمینه داشته باشید. آشنایی با برخی نکات در مورد کلید و پریز می‌تواند برای شما هم جالب باشد پس پیشنهاد می کنیم این مطلب را دنبال کنید و این اطلاعات را به دست آورید.

کلید و پریز ، طرح های مدرن

یکی از کاربردی ترین وسایل برقی هر ساختمان کلید و پریز است. این وسیله علاوه بر کاربرد هایی که دارد در دکوراسیون و زیبایی ساختمان ها هم تاثیرگذار می‌باشد. در گذشته این محصولات تنوع زیادی نداشتند و مردم مجبور بودند از بین چند گزینه محدود کلید و پریز مدنظر خودشان را انتخاب کنند. اما امروزه با رشد تکنولوژی و با توجه به اینکه شرکت ها به علایق مردم احترام بیشتری میگذارند محصولات متنوع تری در این زمینه تولید می شوند.

جنس بدنه آن ها از باکالیت ساخته شده است که به صورت عایق الکتریکی عمل می کند. در مورد این وسایل خوب است بدانید که وزن آنها بین ۵۵ تا ۷۵ گرم می باشد. حداکثر جریان الکتریکی که این محصولات می توانند تحمل کنند ۲۵ آمپر است. بر اساس کیفیتی که این محصولات دارند عمر مفید آن ها ۵ تا ۱۰ سال می باشد. البته نحوه و میزان استفاده هم در عمر مفید این محصولات تاثیر گذار است.

نکته بسیار مهم دیگری که در مورد این وسایل باید به آن اشاره کنیم این است که با وجود آنها مکمل یکدیگر هستند و ارتباط نزدیکی به هم دارند اما تفاوت های بسیار زیادی هم در آنها وجود دارد. اصلی ترین وظیفه کلید قطع و وصل جریان برق است. این در حالی است که وظیفه اصلی پریز اتصال هادی ها و بندهای قابل انعطاف در سیم کشی می باشد. در مورد کلید و پریز و انواع مختلف آن ها در ادامه توضیحاتی را خدمت شما بیان خواهیم کرد.  انواع مختلف این محصولات از گذشته تا به امروز تفاوت های چشمگیری داشته است که آشنایی با آنها می تواند برای شما هم جالب باشد پس پیشنهاد می کنیم تا انتها ما را همراهی کنید و از اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می دهیم برای خرید و استفاده از کلید و پریز بهره ببرید.

انواع کلید و پریز

کلید و پریز ویرا ابتدا بر اساس تعداد پل دسته بندی می کنند. کلید یک پل خود به دو دسته تقسیم می شود. دسته اول که برای یک راه و یک خانه مورد استفاده قرار می گیرد صرفاً نسبت به قطع و وصل سیم فاز در چراغ های روشنایی و مصارف مشابه با آن کاربرد دارد. دسته دوم که به یک راه و دو خانه معروف است برای قطع و وصل دو مدار مورد استفاده قرار می گیرد. کلید دو پل در واقع دو کلید در یک بسته می باشد که برای قطع و وصل همزمان دو فاز یا یک فاز و نول کاربرد دارد.

کلید سه پل برای قطع و وصل سنشه آب استفاده می‌شود و کلید دو راه یا تبدیل هم مدارا برای قطع و وصل چراغ از دو نقطه مجزا تعویض می کند. کلید صلیبی که به نام کراکس هم شناخته می شود برای کنترل مدار چراغ ها از سه نقطه کاربرد دارد که معمولاً شیوه فعالیت آن هم ضربدری است.

کلید جیوه ای که در مدار های فرعی با بار کم مثل اتاق عمل مورد استفاده قرار می‌گیرد که نوع دیگر کلید و پریز ها است. انواع جدید این محصولات نیز در دو دسته بندی مجهز به حسگرهای حرکتی و کلیدهای تایمری تقسیم می شوند. کلید های مجهز به حسگر برای صرفه جویی در مصرف انرژی کاربرد دارند و با ورود و خروج افراد روشن و خاموش میشوند. کلیدهای تایمری نیز برای مسیرهای مثل راه پله حیاط یا پشت بام مناسب هستند که چراغ آنها نباید همیشه روشن باشد و در زمانهای مختلف می‌توان آنها را تنظیم کرد.