نمایش دادن همه 5 نتیجه

نمایش 20 30 45

اگر شما هم تا به حال با لامپ های سیاه در پارک های تفریحی یا جاهای دیگر روبرو شده و برای این سوال پیش آمده است که این لامپ ها چگونه هستند، اگر علاقه مند به این لامپ ها هستید، حتما مطالعه کنید. سعی می کنیم به صورت مختصر لامپ بلک لایت و کاربردهای آن را خدمت شما معرفی کنیم.

لامپ بلک لایت

لامپ سیاه یا لامپ بلک لایت همان لامپی است که احتمالاً شما هم تا به امروز بارها در پارکهای تفریحی و موزه های علمی آن را مشاهده کرده اید. این لامپ ها شباهت بسیار زیادی به لامپ های فلورسنت معمولی یا لامپ های رشته ای دارند اما عملکرد آنها متفاوت است.

بلک ‌لایت در حقیقت عملکردی شبیه به لامپ مهتابی دارد، به این شکل که ولتاژ نسبتاً قوی در دو سر لامپ که از گاز جیوه پر شده است برقرار می شود. در این شرایط اتمهای جیوه برانگیخته شده و الکترونها از مداری به مدار بالاتر می روند. در حین برگشت الکترون ها به مدار قبلی انرژی که برای رفتن به آن مدار دریافت کرده بودند به شکل فوتون با انرژی و طول موج از دست می دهند.

در اتم جیوه معمولاً طول موج در حوزه امواج فرابنفش شکل می گیرد که خطرات زیادی برای انسان دارد. برای همین منظور است که در لامپ بلک لایت، جدار داخلی لامپ را با لایه‌ای از ماده مخصوص پر می‌کنند که این لایه امواج فرابنفش را دریافت کرده آنها را برانگیخته می کند و تبدیل به امواج نور مرئی می نماید.

این موضوع باعث می‌شود در لامپ های سیاه مقدار انرژی تلف شده به حداقل برسد. در حقیقت تمام انرژی مصرفی این لامپ ها به نور تبدیل می گردد. مهم ترین تفاوتی که لامپ بلک لایت با لامپ مهتابی دارد این است که فاقد ماده سفید رنگ می باشد و از گاز جیوه با شیشه به تنهایی درست شده است. دلیل اینکه گاهی اوقات لامپ سیاه نور خفیف بنفش دارد هم همین موضوع است. بلک لایت کاربردهای جالب توجهی هم دارد که در ادامه برخی از آنها را خدمت شما معرفی می کنیم. آشنایی با این کاربرد ها می تواند برای شما هم جالب باشد پس پیشنهاد می کنیم آنها را مطالعه نمایید.

کاربرد و ویژگی های لامپ بلک لایت

اولین کاربرد جالبی که لامپ بلک لایت از سالها پیش داشته است استفاده از آن برای کشف جعل عتیقه ها است. ویژگی دیگری که این لامپ دارد استفاده از آن در نقاشی می باشد. در واقع، بسیاری از نقاشی ها زیر چراغ سیاه درخشش پیدا می کنند، چرا که قابلیت درخشش زیر این چراغ ها را دارد.

تعمیر کاران ماشین هم برای پیدا کردن نشتی معمولاً از این چراغ ها استفاده می نمایند. آنها مقدار کمی از رنگ فلورسنت را به منبع سوخت تزریق کرده و سپس با استفاده از چراغ سیاه روشن نشتی را پیدا می کنند. یکی دیگر از کاربردهای مهم لامپ بلک لایت استفاده از آن برای تشخیص تقلبی بودن قبض است.

این لامپ برای پیدا کردن پول های جعلی هم می‌تواند موثر باشد. جالب است بدانید این لامپ به پزشکان قانونی برای شناسایی اثر انگشت و آنالیز صحنه وقوع جرم کمک می‌کند. در واقع بسیاری از کاربردهای لامپ سیاه برای مسائل امنیتی مفید است. یکی از نکات جالب دیگر در مورد این لامپ این است که ادرار انسان و حیوانات زیر نور بلک لایت درخشش پیدا می کند و به ویژه برای شناسایی حیوانات در جنگل مفید می‌باشد. نور این لامپ برای تمیز کردن ملحفه در خشکشویی ها نیز موثر و مفید می‌باشد.

خرید لامپ بلک لایت از فروشگاه معتبر

شما می توانید برای خرید لامپ بلک لایت با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت همراه با گارانتی اصالت کالا و بازگشت وجه به فروشگاه آنلاین لوازم نورپردازی حامی نور مراجعه کرده و مدل مورد نظر خود را تهیه کنید.