نمایش دادن همه 5 نتیجه

نمایش 20 30 45

لامپ سیاه یا لامپ بلک لایت همان لامپی است که احتمالاً شما هم تا به امروز بارها در پارک های تفریحی و موزه های علمی آن را مشاهده کرده اید. لامپ مشکی شباهت بسیار زیادی به لامپ های فلورسنت معمولی یا لامپ های رشته ای دارند اما عملکرد آنها متفاوت است.

عملکرد لامپ بلک لایت

بلک ‌لایت در حقیقت عملکردی شبیه به لامپ مهتابی دارد، به این شکل که ولتاژ نسبتاً قوی در دو سر لامپ که از گاز جیوه پر شده است برقرار می شود.

در این شرایط اتم های جیوه برانگیخته شده و الکترونها از مداری به مدار بالاتر می روند. در حین برگشت الکترون ها به مدار قبلی انرژی که برای رفتن به آن مدار دریافت کرده بودند به شکل فوتون با انرژی و طول موج از دست می دهند.

در اتم جیوه معمولاً طول موج در حوزه امواج فرابنفش شکل می گیرد که خطرات زیادی برای انسان دارد.

برای همین منظور است که در لامپ بلک لایت، جدار داخلی لامپ را با لایه‌ای از ماده مخصوص پر می‌کنند که این لایه امواج فرابنفش را دریافت کرده آنها را برانگیخته می کند و تبدیل به امواج نور مرئی تبدیل می نماید.

این موضوع باعث می‌شود در لامپ های سیاه مقدار انرژی تلف شده به حداقل برسد. در حقیقت تمام انرژی مصرفی این لامپ ها به نور بلک لایت تبدیل می گردد.

تفاوت لامپ سیاه با لامپ مهتابی

مهم ترین تفاوتی که لامپ بلک لایت با لامپ مهتابی دارد این است که فاقد ماده سفید رنگ می باشد و از گاز جیوه با شیشه به تنهایی درست شده است. دلیل اینکه گاهی اوقات لامپ سیاه نور خفیف بنفش دارد هم همین موضوع است.

بلک لایت کاربردهای جالب توجهی هم دارد که در ادامه برخی از آنها را خدمت شما معرفی می کنیم. آشنایی با این کاربرد ها می تواند برای شما هم جالب باشد پس پیشنهاد می کنیم آنها را مطالعه نمایید.

کاربرد و ویژگی های لامپ مشکی در حوزه های مختلف

لامپ سیاه و بلک لایت کاربرد های بسیاری زیادی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تشخیص و شناسایی با چراغ بلک لایت

یکی از مهم ترین کاربرد های لامپ بلک لایت مربوط به شناسایی و تشخیص می باشد. حال این شناسایی می تواند به امور مختلفی مربوط شود. به طور مثال می توان به وسیله ی آن عمل تشخیص پول جعلی، تشخیص عقرب ها، شناسایی آلودگی ذرات و محیط، تشخیص اسناد جعلی، شناسایی عتیقه های جعلی و …. را انجام داد. در نتیجه کارایی این لامپ ها و نور های خاص بسیار زیاد است.

اتاق گیمینگ با لامپ سیاه

در اتاق های گیمینگ می توان به وفور نمونه های مختلفی از لامپ های سیاه را مشاهده کرد. این کار باعث زیبایی و هیجان بیشتر محیط می شود.

صنعت پزشکی 

صنعت پزشکی از دیگر صنایعی است که از لامپ های بلک لایت استفاده می کند. در بسیاری از موارد پزشکان برای تشخیص و درمان بیماری ها از این لامپ های خاص با نور فرابنفش استفاده می کنند.

تبلیغات 

یکی از بهترین کاربرد های لامپ سیاه، استفاده آن در تبلیغات می باشد. برای جلوه ی بیشتر تبلیغات می توان در پرینت های دیجیتالی، از لامپ بلک لایت استفاده کرد. این کار باعث می شود که تبلیغ به شکل بهتری دید شود.

نظافت با چراغ بلک لایت

برای تمیز کردن رستوران ها و هتل ها نیز می توان از این لامپ های خاص استفاده کرد. زیرا کپک ها و باکتری هایی در محیط وجود دارند که چشم نمی تواند آن ها را ببیند. اما با وجود لامپ سیاه می توان به راحتی آن را مشاهده و تمیز کرد.

برطرف کردن نشتی با لامپ مشکی

یکی دیگر از کاربرد های مهم لامپ سیاه و بلک لایت، برطرف کردن نشتی ناشی از دستگاه های تهویه هوا می باشد. اگر دستگاه تهویه ی هوا نشتی داشته باشد، می توان این نشتی را به وسیله ی لامپ بلک لایت برطرف کرد.

استفاده در موارد قانونی و جنایی 

از لامپ های سیاه و بلک لایت می توان در محکمه های قضایی نیز استفاده کرد. به طور مثال می توان برای تشخیص لکه های خون، تشخیص جعل افراد، تشخیص هویت و …. از این لامپ ها و نور بلک لایت استفاده کرد.

از دیگر کاربرد های لامپ بلک لایت می توان به نورپردازی پوستر ها، احراز هویت، عکاسی با لامپ بلک لایت، ملزومات جشن ها، شفافیت بیشتر با تابش به الماس، کاربرد های صنعتی، اثبات مالکیت با نور سیاه، آموزش های ضد تروریست، شناسایی و تشخیص قبض های تقلبی، پیدا کردن گمشدگان، قالیشویی و …. اشاره کرد.

انواع لامپ بلک لایت

لامپ های سیاه از نظر ظاهری انواع مختلفی دارند که از کاربردی ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • لامپ های سیاه رشته ای
  • لامپ های سیاه ال ای دی
  • لامپ های سیاه فلورسنت
  • لامپ بخار جیوه
  • لامپ بلک لایت لیزر

در بین انواع مختلف لامپ بلک لایت، لامپ های رشته ای، نور فرابنفش کمتری دارند. در این صورت این لامپ ها ضرر کمتری نسبت به موارد مشابه خواهند داشت.

قیمت لامپ بلک لایت

اگر شما هم به دنبال خرید لامپ بلک لایت با با قیمتی مناسب با گارانتی ضمانت کالا و بازگشت وجه از یک فروشگاه معتبر با خیال آسوده هستید، میتوانید به فروشگاه لوازم برقی و روشنایی حامی نور مراجعه کنید و با خرید لامپ بلک لایت با قیمت مناسب از مزایای آن بهره مند شوید.