مقالات

بهترین پروژکتور روشنایی

بهترین پروژکتور روشنایی

با ما همراه باشید تا در این مقاله 4 بهترین پروژکتور روشنایی را بشناسید!!! پروژکتورهای روشنایی مدرن، تجهیزاتی هستند که برای نورپردازی سالن های بزرگ مانند سالن های کنسرت، استادیوم ها، بوستان ها، مراکز تجاری و غیره به کار می روند. پروژکتورهای مدرن، جایگزین پروژکتورهای بخار جیوه و پروژکتورهای پر فشار سدیم شده اند.

از دیگر کاربردهای مهم پروژکتورهای نوین، زیباسازی و نورپردازی نماهای ساختمان ها و مراکز اداری و تجاری است. استفاده از پروژکتورها در معماری خارجی ساختمان ها و نمای بیرونی بناها، زیبایی صد چندانی در طول شب به این ساختمان ها می بخشد.

آیا می دانید، چهار پروژکتور در بازار وجود دارند که متداول تر از بقیه بوده و استفاده از آن ها بسیار رایج می باشد؟ برای این که 4 پروژکتور پر کاربرد در بازار را بشناسید!!! با ما همراه باشید. پروژکتورها از نظر چراغ های موجود در آن ها به چهار مدل تقسیم بندی می شوند.

بهترین پروژکتور روشنایی در بازار

پروژکتور LEDپروژکتور SMD
پروژکتور COBپروژکتور خورشیدی

پروژکتور LED

پروژکتورهای LED از جمله تجهیزات روشنایی نوین هستند که از چراغ های LED برای ساطع کردن نور استفاده می کنند. پروژکتورهای LED در رنگ های مختلف در بازار موجود هستند،

این تنوع رنگ، باعث استفاده گسترده از این پروژکتورها در فضاهای مختلف شده است. این پروژکتورها با توان های مصرفی مختلف از 1 وات به بالا در بازار موجود می باشند.

بهترین پروژکتور روشنایی

هر چقدر پروژکتور LED، ابعاد بزرگتری داشته باشد، به طبع، از تعداد LED بیشتری تشکیل شده و میزان روشنایی و لومن بالاتری خواهد داشت.

کاربرد پروژکتور LED

کاربردهای پروژکتور LED در زیباسازی نماها و فضاهای مختلف می باشد. وجود طیف های رنگی مختلف در این چراغ ها، امکان استفاده از آن ها را در امکان مهم تاریخی و گردشگری فراهم آورده است.

بسیاری از مراکز تجاری و اداری بزرگ با پروژکتورهای LED نورپردازی می گردند. امروزه معماری خارجی ساختمان ها از اصول مهم زیباسازی شهری است و نمای ساختمان ها در طول شب، به کمک پروژکتورهای LED روشن شده و زیبایی خاصی به فضاهای شهری بخشیده است.

کاربرد دیگر پروژکتورهای ،LED ایجاد روشنایی لازم برای فضاهای باز و وسیع است، زیرا این چراغ ها با وجود توان مصرفی پایین، شار نورانی بالایی تولید کرده و برای روشنایی فضاهای بزرگ، بسیار مناسب می باشند.

مزایا پروژکتور LED

 1. اولین مزیت پروژکتورهای LED که باعث پرکاربرد بودن این چراغ ها شده است، مصرف انرژی پایین این چراغ ها می باشد. استفاده از این چراغ ها نسبت به پروژکتورهای قدیمی تا 70 درصد صرفه جویی را در مصرف انرژی در پی دارد.
 2. طول عمر پروژکتورهای LED بسیار بالا بوده و در حدود 50،000 ساعت با استفاده مداوم، عمر مفید دارند. طول عمر بالای این چراغ ها باعث کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری شده است، بنابراین این چراغ ها، بسیار مقرون به صرفه هستند.
 3. پروژکتورهای LED، احتیاج به ولتاژ تغذیه بالا نداشته و به خطوط قدرت نیازی ندارند، از این رو هزینه کابل کشی در آن ها، پایین است.
 4. تنوع رنگی بسیار بالا، درخشندگی عالی و عدم لرزش نور از مزیت های مهم پروژکتورهای LED در خصوص روشنایی می باشد.
 5. قابلیت تنظیم شدت نور، مزیت مهم دیگر این چراغ ها می باشد.
 6. عدم تابش اشعه ماوراء بنفش از جمله مزایای مهم پروژکتورهای LED است.

معایب پروژکتور LED

بدون شک پروژکتورهای LED نسبت به پروژکتورهای قدیمی دارای مزایای فوق العاده زیادی می باشند. تنها یک عیب را می توان برای این پروژکتورها ذکر کرد و آن هم، قیمت بالاتر این پروژکتورها نسبت به نورافکن های قدیمی است.

پیشنهاد مطالعه : اصول نورپردازی ویترین فروشگاه

پروژکتور SMD

پروژکتورهای SMD در حقیقت نوعی از پروژکتورهای LED هستند، با این تفاوت که از چراغ های LED که دارای فناوری  SMD هستند، در این پروژکتورها استفاده شده است. پروژکتورهای LED از چراغ های LED که در سطح برد، فرو می روند و در پشت برد، لحیم می شوند، تشکیل شده اند، اما چراغ های SMD در روی برد، لحیم شده و بسیار ریزتر از LED های قبلی می باشند.

پروژکتور تابلو

کاربرد پروژکتور SMD

پروژکتورهای SMD از نظر کاربرد مانند پروژکتورهای LED هستند. اما به دلیل تراشه های ریزتری که دارند، کاربرد گسترده تری نسبت به پروژکتورهای قبلی دارند. این چراغ ها در نورپردازی اجزای مختلف ساختمان ها، نورپردازی فضای باغ ها و پارک ها، نورپردازی سالن های همایش و کنسرت ها و غیره به کار برده می شوند.

مزایا پروژکتور SMD

پروژکتورهای SMD تمام مزایای پروژکتورهای LED را دارا می باشد. مزایای اضافه تر پروژکتورهای SMD از این قرار است:

 1. به دلیل فناوری متفاوتی که در تولید تراشه های این پروژکتورها استفاده شده است، نور نقطه ای و متمرکز تری نسبت به پروژکتورهای LED ایجاد می کنند.
 2. این پروژکتورها، دارای استحکام و مقاومت بالا در برابر ضربات فیزیکی می باشند.
 3. مزیت پروژکتورهای SMD، قابلیت استفاده از آن ها در محیط های مرطوب می باشد، زیرا این چراغ ها دارای پد ویژه در روی تراشه، برای تبادل حرارتی هستند، بنابراین به راحتی در محیط های گرم و مرطوب، مورد استفاده قرار می گیرند.
 4. بدنه سبک آلومینیومی این پروژکتورها مزیت دیگر این چراغ ها است که در عین سبک بودن، بسیار مستحکم هستند.

معایب پروژکتور SMD

 1. نور نقطه ای تابش شده از این پروژکتورها، ممکن است باعث آسیب به چشم و اختلال خواب گردد. پروژکتورها، اکثرا در فضاهای باز، مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین می توان، از این عیب، چشم پوشی کرد.
 2. این پروژکتورها از نظر تعمیر و تعویض، فرآیند دشوارتری دارند، زیرا چیپ های LED در آن ها، ریزتر بوده و احتیاج به دقت بالایی برای تعمیر دارند.
برای خرید انواع مدل پروژکتور SMD و COB کلیک کنیدخرید پروژکتور SMD و COB

بهترین پروژکتور COB

پروژکتورهای COB نسل جدیدی از چراغ های LED هستند که شامل یک عدد، چیپ می باشند. هر چیپ COB از تعداد زیادی LED یک واتی تشکیل شده است. بنابراین میزان روشنایی بالاتری نسبت به انواع دیگر LED، تولید می کنند. پرتو نوری در این نوع از پروژکتورها، باریک تر بوده و نور متمرکزی را ایجاد می نماید.

پروژکتور cob

کاربرد پروژکتور COB

تمام کاربردهای مربوط به پروژکتورهای LED و SMD در مورد این پروژکتورها نیز، صدق می کند. پروژکتورهای COB به دلیل ایجاد نور متمرکز، برای نورپردازی خیابان ها و اماکن تاریخی مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایا پروژکتور COB

 1. روشنایی بالاتر به اندازه 1.5 برابر پروژکتورهای SMD
 2. حرارت بسیار کمتر نسبت به مدل های قبلی پروژکتور
 3. نور شفاف تر به علت تکنولوژی خاص و عدم هدر رفت نور

معایب پروژکتور COB

عیب بزرگ پروژکتورهای COB، عدم امکان تعمیر در آن ها است و اگر دیودی در تراشه بسوزد، کل تراشه از کار خواهد افتاد. بنابراین فقط در مواردی که نوسانات ولتاژ، کمتر اتفاق می افتد، از پروژکتورهای COB استفاده می گردد، زیرا ال ای دی ها به نوسان ولتاژ، حساس بوده و سریع می سوزند.

برای خرید انواع مدل چراغ COB کلیک کنیدخرید چراغ COB

تفاوت پروژکتور SMD و COB

پروژکتورهای SMD و پروژکتورهای COB از نظر ظاهری، مشابه هم هستند، اما دارای تفاوت های ساختاری می باشند. در پروژکتورهای SMD تعداد زیادی چیپ ال ای دی، در کنار هم، قرار گرفته اند که سرامیکی بوده و در سطح برد لحیم می شوند.

ولی در پروژکتورهای COB تنها یک چیپ روی برد وجود دارد و این چیپ دارای تکنولوژی خاصی برای روشنایی می باشد. به دلیل زیاد بودن LED ها در پروژکتور SMD ، نور پراکنده تولید می گردد.

این پروژکتور، سایه های تیز ایجاد نکرده و نور یکنواختی را تولید می کند. اما در پروژکتورهای COB به دلیل وجود یک چیپ، نور نقطه ای تولید می گردد که نسبتا تیز است، همچنین برای افزایش نور در این پروژکتورها از رفلکتور بافت دار استفاده می شود.

پروژکتور خورشیدی

با ما همراه باشید تا آخرین پروژکتور از 4 از بهترین پروژکتور روشنایی در بازار را بشناسید!!! پروژکتورهای خورشیدی نور خورشید را به الکتریسیته تبدیل کرده و چراغ نورافکن را روشن می کنند. اجزای تشکیل دهنده یک پروژکتور خورشیدی شامل چیپ یا چراغ LED، پنل خورشیدی، شارژر، باطری، سنسور حرکتی و قاب پروژکتور می باشد.

پروژکتور خورشیدی

نور خورشید توسط پنل های خورشیدی دریافت شده و تبدیل به جریان برق می شود. سپس الکتریسیته در باطری، ذخیره شده و برای روشن شدن چیپ LED به کار می رود. سنسور حرکتی موجود در پروژکتور برای تشخیص حرکت در اطراف چراغ است و در صورت تشخیص دادن، نور پروژکتور را بیشتر می کند.

پیشنهاد مطالعه : لامپ کم مصرف برای رشد گیاه

کاربرد پروژکتور خورشیدی

پروژکتورهای خورشیدی از جمله چراغ های هستند که انقلابی در زمینه صرفه جویی برق ایجاد کرده اند. این چراغ ها در مناطق و فضاهایی که سیم کشی برق سراسری وجود ندارد، استفاده می گردند.

این چراغ ها در مناطق و فضاهای باز مانند پارک ها به کار می روند. پروژکتورهای خورشیدی در مناطقی که در معرض نور خورشید هستند، نصب می شوند. از این پروژکتورها می توان، برای روشنایی استادیوم ها و سالن های روباز، اطراف کیوسک های نگهبانی، مناطق دیدبانی استفاده کرد. جاده های روستایی، انبارها، اقامتگاه ها، فضاهای خارجی پادگان ها و غیره برای نصب پروژکتور خورشیدی، مناسب می باشند.

مزایا پروژکتور خورشیدی

 1. پروژکتورهای خورشیدی سازگار با محیط زیست هستند، زیرا انرژی مورد استفاده، از نور خورشید است و تجدید پذیر می باشد.
 2. پروژکتورهای سولار، احتیاج به کابل کشی مجزا نداشته و در مدت زمان کوتاهی، نصب می گردند.
 3. وجود سنسور حرکتی در پروژکتورهای خورشیدی، مزیت مهم این چراغ ها است. به طوری که در طول شب، به راحتی شدت نور چراغ، تنظیم می گردد.
 4. برق تولید شده به کمک پنل خورشیدی، برق DC بوده و بسیار کم خطرتر از برق AC است. بنابراین این پروژکتورها نسبت به پروژکتورهای بخار جیوه و نور افکن های قدیمی، ایمن می باشند.

معایب پروژکتور خورشیدی

 1. عیب پروژکتورهای خورشیدی، عدم کاربرد این چراغ ها در محیط ها و فضاهای داخلی است.
 2. احتیاج به نگهداری و بازرسی مداوم دارند، پنل ها به صورت مداوم، باید از نظر گرد و خاک، چک شوند، وجود گرد و غبار روی پنل های خورشیدی، باعث اختلال در شارژ باطری شده و پروژکتور، روشن نخواهد شد.
 3. درختان اطراف پروژکتورهای سولار باید مرتبا هرس شوند، زیرا سایه ایجاد شده بر روی پنل خورشیدی، در تولید برق، اشکال ایجاد می کند.
 4. باتری چراغ های خورشیدی باید به صورت مرتب، بازرسی شده و در صورت سولفاته شدن، تعویض گردد.

تهیه انواع پروژکتور روشنایی با بهترین قیمت بازار 

فروشگاه حامی نور (شرفی) یکی از فروشگاه های الکتریکی با تجربه ۲۰ساله در زمینه فروش انواع محصولات نور و روشنایی، پروژکتور SMD و COB و سازنده تابلو برق های کنتور و تابلو برق صنعتی و زیر شاخه های دیگر برق هست که همواره در پی ارائه بهترین خدمات به مشتریان خود است.

پروژکتوز smd از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر و مناسب تر  از پرويکتور cob خواهد بود. 

 پروژکتورهای COB دارای مرکزی نورانی می باشد که نور درخشانی ایجاد می کند. ولی پروژکتور SMD دارای چیپ های متعدد چهار گوشی میباشد که نوری که پخش می کند، ایجاد سایه روشن نمی کند و سایه های تیز نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *