مقالات

روش های گرفتن عکس حرفه ای با گوشی

گرفتن عکس حرفه ای با گوشی

گرفتن عکس حرفه ای با گوشی، امروزه اندک اندک جایگزین عکاسی با دوربین های دیجیتالی شده است. عکاسی با گوشی موبایل راحت تر و در دسترس تر از گرفتن عکس با دوربین دیجیتالی است زیرا موبایل وسیله ای است که هر کدام از ما به همراه خود داریم.

گوشی های هوشمند بسیار سبک تر از دوربین های دیجیتالی بوده و عکاسی با آن ها آسان تر است. حال این سوال مطرح می گردد که چگونه با گوشی، عکس حرفه ای بگیریم؟ ترفندهای خاص، تنظیمات دوربین و فاکتورهای مهم دیگری وجود دارند که عکس را تبدیل به یک عکس هنری و ماندگار می کنند.

تنظیمات دوربین گوشی، مهم برای حرفه ای بودن

اولین گام در عکاسی حرفه ای با گوشی، تنظیمات صحیح دوربین موبایل است. امروزه گوشی های هوشمند دارای تنظیمات حرفه ای هستند که به کمک آن ها می توان عکس های استثنائی گرفت. در ادامه به بررسی برخی از این تنظیمات می پردازیم:

1- یکی از گزینه هایی که در برنامه دوربین گوشی وجود دارد حالت یا mode عکس است. بسیاری از افراد بدون در نظر گرفتن این قابلیت در حالت نرمال عکاسی را انجام می دهند. اما بهتر است گزینه های دیگری که در برنامه دوربین گوشی وجود دارد نیز امتحان کنید. به طور مثال حالت عکاسی در شب، عکاسی در غروب و غیره برای گرفتن عکس حرفه ای با گوشی، کمک کننده هستند.

2- همواره برای عکاسی از سوژه مورد نظر خود از فوکوس موبایل استفاده کنید. قبل از گرفتن عکس بر روی کادر مستطیلی ظاهر شده در تصویر ضربه بزنید تا عکس باکیفیت تری را ثبت کنید.

3- به جای عکاسی با فرمت JPEG، عکس های خود را با فرمت RAW بگیرید. این فرمت عکس با کیفیت تری را نسبت به فرمت JPEG ارائه می کند.

4- میزان ISO دوربین را تنظیم کنید. ISO در حقیقت میزان حساسیت لنز دوربین نسبت به نور است. هر چقدر میزان ISO بیشتر باشد حساسیت لنز دوربین به نور بالاتر خواهد رفت.

انتخاب محیط مناسب برای عکس حرفه ای

محیط مناسب در گرفتن عکس حرفه ای با گوشی حرف اول را می زند. شما هر چقدر که تنظیمات گوشی را به نحوه عالی انجام دهید تا زمانی که محیط مناسبی را برای گرفتن عکس انتخاب نکرده باشید نتیجه کار حرفه ای نخواهد بود.

انتخاب محیط مناسب برای عکس حرفه ای

همه می دانیم که گرفتن عکس در نور طبیعی محیط نتایج بسیار بهتری را نسبت به فضاهای داخلی در بر دارد. اما یک عکاس حرفه ای می تواند در محیط های بسته نیز به خوبی عکاسی کند به شرطی که از چراغ ها و نورپردازی مناسب در فضا استفاده گردد.

متاسفانه همیشه این امکان وجود ندارد که نور طبیعی خورشید را داشته باشید اما نورهای مصنوعی نیز اگر به درستی در فضا پخش شوند نتایج فوق العاده مثبتی در گرفتن عکس حرفه ای با گوشی در پی خواهند داشت.

به جرات می توان گفت چراغ های تزئینی و منابع نور گوناگون اعضای جدایی ناپذیر عکاسی حرفه ای هستند. استفاده از منابع نورانی مناسب شناخت نور و پردازش صحیح نور نقش حیاتی در گرفتن عکس های حرفه ای با گوشی دارند.

زاویه گیری درست در عکس

زاویه گیری در عکاسی از اصول اولیه در گرفتن عکس حرفه ای با گوشی است. بسته به این که عکاسی شما پرتره باشد یا غذا و یا طبیعت انتخاب زاویه صحیح می تواند عکس های جالب و حرفه ای را خلق نماید. لطفا به موارد ذکر شده توجه کنید

  • یکی از زوایایی که معمولا عکاس ها استفاده می کنند تنظیم دوربین گوشی به صورت هم سطح با چشمان سوژه است. آن ها دوربین را درست روبروی چشم سوژه قرار داده و اگر قد سوژه کوتاه تر بود زانو زده و یا می نشینند.
  • اگر هدف شما از عکس بزرگنمایی یک سوژه است می توانید از زاویه های پایین عکس بگیرید. به طور مثال یک برج یا اثر هنری که از پایین عکسبرداری شده است با شکوه و عظمت بیشتری در عکس جلوه می کند.
  • عکاسی از زاویه بالاتر نیز می تواند برای ثبت پس زمینه ها عالی باشد. به همین ترتیب زوایای مختلف را برای گرفتن عکس امتحان کنید تا بهترین نتیجه حاصل گردد.

زاویه گیری درست در عکاسی حرفه ای

استفاده از لوازم حرفه ای برای عکس گرفتن با گوشی

اگر می خواهید عکس های که می گیرید مشابه با آثار عکاس های کارکشته باشد از لوازم حرفه ای در عکاسی استفاده کنید. درست است که برخی از عکس های گرفته شده با گوشی بدون لوازم عکاسی خوب از آب در می آیند اما بهتر است کار خود را به شانس نسپارید و حتما از لوازم و تجهیزات حرفه ای در عکاسی استفاده کنید.

در این جا برخی از لوازم و تجهیزات حرفه ای و تخصصی که به شما در ثبت عکسهای خلاقانه و حرفه ای یاری می کنند را شرح خواهیم داد:

پایه ثابت

پایه های ثابت نگه دارنده گوشی ابزار و تجهیزات شگفت انگیز عکاسی هستند که موجب گرفتن عکس حرفه ای با گوشی می شوند. این سه پایه ها مزایای بسیاری دارند از جمله این که لرزش گیر هستند. با قرار دادن موبایل بر روی سه پایه دیگر نگران لرزش دست خود به هنگام عکسبرداری نباشید. می دانیم که اکثر اوقات عکس های سلفی جالب نیستند.

با به کار بردن سه پایه ثابت شما می توانید بهترین عکس ها را با تنظیم زاویه و محل قرارگیری صحیح از خود به همراه دوستانتان بگیرید. سه پایه ها برای عکاسی در نورهای کم نیز گزینه مناسبی هستند زیرا نوردهی طولانی تری با کاهش سرعت  شاتر در چند ثانیه با سه پایه ها فراهم است.

پایه ثابت برای عکاسی حرفه ای

رینگ لایت پایه ثابت و پرتابل، مهم ترین وسیله برای حرفه ای ها

امروزه تا صحبت از لوازم حرفه ای عکاسی به میان می آید رینگ لایت ها در ذهن تداعی می گردند. رینگ لایت مهم ترین ابزار نورپردازی است که جای خود را در بین عکاسان، بلاگرها، آرایشگران و غیره باز کرده است به طوری که عکاسی تخصصی با موبایل بدون رینگ لایت ناقص به نظر می رسد.

اگر به دنبال گرفتن عکس حرفه ای با گوشی هستید حتما یک رینگ لایت برای خود تهیه کنید. رینگ لایت ها حلقه های نورانی ال ای دی هستند که با قطرهای مختلف در بازار موجود می باشند و به دو نوع ثابت و پرتابل دسته بندی می گردند. رینگ لایت ها دارای هولدر موبایل هستند و می توان موبایل را درست در وسط حلقه نورانی قرار داد. بهترین رینگ لایت برای تولید محتوا کلیک کنید.

دمای نوری که رینگ لایت ها تولید می کنند قابل تنظیم است و این تجهیزات نورپردازی عکاسی از رنگ های یخی تا زرد آفتابی قابلیت تنظیم دارند. نوری که رینگ لایت بر روی سوژه ایجاد می کند بدون سایه های تیز بوده و تمامی جزئیات را به صورت کامل نمایش می دهد.

رینگ لایت ها برای عکاسی از سوژه های نزدیک مناسب هستند و نور طبیعی بر روی چهره سوژه ایجاد می کنند که موجب طبیعی و شفاف دیده شدن رنگ پوست می شود.

از این رو بسیاری از آرایشگران برای عکاسی حرفه ای از نمونه کارهای خود از رینگ لایت به همراه گوشی موبایل استفاده کرده و عکس ها را در صفحات مجازی خود به اشتراک می گذارند. از سوی دیگر این تجهیزات نورپردازی شگفت انگیز قابلیت چرخش در جهت های مختلف و به بالا و پایین را دارا می باشند. بنابراین می توان آن ها را کاملا بر روی سوژه تنظیم کرد.

این مورد به خصوص در هنگام عکاسی از غذا اهمیت ویژه ای دارد به گونه ای که کاملا نور لازم را بر روی غذا یا خوراکی مورد نظر می تاباند.

جهت مشاهده و خرید انواع رینگ لایت کلیک کنیدرینگ لایت قطر 26 سانتی متر و 10 وات

لنز های خارجی

لنزهای خارجی ابزارهای مفیدی هستند که باعث ارتقای تکنیک های عکاسی می شوند. این لنزها می توانند بر روی گوشی های موبایل وصل شوند و قابلیت های جدیدی را به دوربین گوشی اضافه نمایند. بنابراین یکی از روش های گرفتن عکس های خاص با موبایل خریداری این لنزها و اتصال بر روی گوشی است. لنزهایی که بدین منظور در بازار وجود دارند شامل موارد زیر می باشند:

  • لنزهای واید
  • سوپر واید
  • فیش آی
  • سوپر فیش آی

این لنزها برای گرفتن عکس های عریض مناسب هستند. این لنزها بخصوص برای سلفی های دسته جمعی کاربرد وسیعی دارند. لنزهای واید دارای زاویه دید 120 درجه و لنزهای سوپر واید دارای زاویه دید 140 درجه می باشند و عکس های عریض باکیفیتی را می توان با آن ها ثبت نمود. لنزهای فیش آی و سوپر فیش آی نیز به ترتیب دارای زاویه دید 180 و 235 درجه هستند و به شکل نیمکره می باشند.

نوع دیگر از لنزهای خارجی که برای عکاسی از سوژه های ریز کاربرد دارد لنزهای ماکرو هستند که برای گرفتن عکس حرفه ای با گوشی از سوژه هایی مانند حشرات ریز، مردمک چشم و جواهرات استفاده می شود.

لنز های خارجی برای عکس حرفه ای

شاتر بلوتوثی

شاترهای بلوتوثی ابزارهای مفیدی هستند که برای کنترل دوربین گوشی به کار می روند. به کمک شاتر بلوتوثی می توانید  عکس های زیبایی را به ثبت برسانید. شاتر بلوتوثی یک وسیله با ابعاد کوچک و وزن بسیار سبک است که به راحتی می تواند در دسته کلید نیز قرار داده شود. شاترهای بلوتوثی باتری خور هستند و با یک باتری کوچک کار می کنند.

برای ارتباط با گوشی کافی است بلوتوث گوشی خود را روشن کنید تا به شاتر متصل گردید. برد این وسیله مفید تا 10 متر می باشد. به وسیله شاتر بلوتوثی در عکس های دسته جمعی با آماده بودن همه افراد حاضر در عکس با فشار یک دکمه می توانید عکس خود را ثبت کنید.

بر روی شاتر بلوتوثی سه دکمه خاموش روشن، تنظیم با سیستم عامل IOS و تنظیم با سیستم عامل اندروید وجود دارد. این ابزار مفید می تواند به همراه سه پایه ثابت و یا مونوپاد برای عکس های سلفی استفاده شده و موجبات گرفتن عکس حرفه ای با گوشی را فراهم آورد.

خرید انواع لوازم نورپردازی و روشنایی در بهترین فروشگاه آنلاین

فروشگاه آنلاین حامی نور در اوایل سال 1400 فعالیت خود را در زمینه فروش انواع محصولات نور و روشنایی، تجهیزات برق فعالیت می کند. هدف حامی نور همواره ارائه بهترین خدمات به مشتریان خود در اقصی نقاط ایران می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *