مقالات

ریسه نواری و راهنمای خرید

ریسه نواری

ریسه نواری، کمربند نورانی باریک است که به ریسه شلنگی نیز در بازار معروف می باشد. انواع ریسه های شلنگی و نواری، به منظور نورپردازی در ساختمان ها و فضاهای گوناگون استفاده شده و کاربرد گسترده ای دارند. مزیت اصلی لامپ نواری، این است که به عنوان منبع نوری، به راحتی مخفی شده و در عین حال، نور جذاب و زیبایی را در فضا ایجاد می نمایند.

امروزه انواع ریسه های نواری و شلنگی در نورپردازی منازل مسکونی، مراکز تجاری، بوستان ها، باغچه ها و صدها مورد دیگر به کار برده می شوند. سهولت در استفاده و عمر مفید طولانی این ریسه ها، از نقاط قوت این منابع نورانی است.

انواع ریسه شلنگی و نواری

ریسه های نواری، دارای مدل های متنوعی می باشند. بیایید با هم، با انواع ریسه های نواری آشنا شویم:

ریسه نواری معمولی

ریسه نواری معمولی، ریسه ای است که در دهه های گذشته، کاربرد بسیاری داشته و برای چراغانی کردن فضاهای مختلف مورد استفاده قرار می گرفت. این ریسه ها، دارای نورهای متنوعی نبودند و نور رنگی ایجاد شده در فضا، به واسطه ریسه چند رنگ بود که آن ها، را در بر می گرفت.

تکنولوژی مورد استفاده در این منابع نورانی مانند لامپهای رشته ای تنگستن بود و گرمای زیادی از خود تولید می کردند. امروزه استفاده از ریسه های شلنگی معمولی، منسوخ شده است.

پیشنهاد مطالعه : علت سوختن ریسه شلنگی

ریسه نواری نئونی

ریسه های نواری نئونی، نسل جدیدی از ریسه های نئونی می باشند. لامپ های نئونی در گذشته، از جنس شیشه ای بودند که در داخل آن ها گاز وجود داشت و به عنوان تابلوی مغازه ها استفاده می شدند.

ریسه نواری نئونی که به ریسه نئونی فلکسی نیز مشهور می باشد، از ریسه های زیبایی است که موارد کاربرد خاصی دارد. این ریسه ها، فوق العاده انعطاف پذیر بوده  و در نورپردازی نمای ساختمان ها و یا ایجاد فونت و نوشته های خاص در بعضی از فضاها استفاده می شوند.

تنوع رنگی ریسه های نئون فلکسی، بسیار بالا بوده و در انواع رنگ های فیروزه ای، سبز، آبی، صورتی، قرمز، زرد و غیره موجود می باشند.

ریسه نواری نئونی

ریسه نواری SMD

ریسه های نواری SMD از ریسه های پرکاربرد می باشند که دیودهای ساطع کننده نور در آن ها، روی تراشه های کوچک و در قسمت سطح برد، قرار گرفته و مانند ریسه های ال ای دی، در برد، فرو نرفته اند.

این ریسه ها، طول عمر بسیار بالایی داشته و گرمای زیادی از خود تولید نمی کنند. به طور معمول ریسه نواری SMD دارای ریموت کنترل است و به راحتی می توانید، از فواصل دورتر، ریسه را خاموش و روشن نمایید.

نور نواری

ریسه شلنگی فلکس DC و AC

ریسه شلنگی فلکسی، ریسه نورانی فوق العاده انعطاف پذیر است که نور یکنواختی ایجاد می نماید. جنس روکش ریسه های فلکسی از PVC بوده و در دو نوع AC و DC موجود هستند.

ریسه فلکسی نواری  AC ، مستقیما با یک سوکت، به برق شهر یعنی ولتاژ 220 ولت متصل می گردد و بازده نوری عالی دارد. ریسه فلکسی DC نیز با برق 12 ولت DC کار می کند  و برای عملکرد صحیح، احتیاج به منبع تغذیه سوئیچینگ دارد که ولتاژ 220 ولت AC را تبدیل به نوع DC نماید.

تکنولوژی مورد استفاده در ریسه های فلکسی به جای SMD، فناوری دیگری به نام FPC است. FPC یک ماده نرم و انعطاف پذیر است که منابع نورانی روی آن قرار گرفته اند. این ریسه ها، به جای نور نقطه ای، نور یکدست و زیبایی را تولید می کنند و می توان به عنوان منابع نوری آشکار نیز، از آن ها استفاده کرد.

ریسه نواری فلکس DC و AC

ریسه نواری LED

لامپ نواری LED از ریسه هایی نورانی است که قبل از به بازار آمدن ریسه های SMD، رایج بوده، ولی همچنان استفاده می شود. منابع نورانی موجود در این ریسه های نواری، دیودهای ساطع کننده نور نواری یا چراغ های کوچک LED می باشند که در سوراخ های برد، فرو رفته و در سمت دیگر برد، لحیم می شوند.

این ریسه ها معمولا دارای ریموت کنترل نمی باشند. دیودهای نورانی موجود در انواع ریسه نواری LED، دارای سایزهای مختلف می باشند، هر چقدر از چراغ های بزرگتری در داخل این ریسه ها استفاده شود، نوردهی ریسه بیشتر خواهد بود.

تفاوت ریسه شلنگی و نواری:

ریسه شلنگی اتصال مستقیم به برق ۲۲۰ ولت دارد. ولی ریسه نواری به برق ۱۲ ولت متصل است.

۲ _ ریسه شلنگی عمدتا در حلقه های ۱۰۰ متری ولی ریسه نواری در حلقه های ۵ متری بسته بندی می شود.

۳ _ ریسه شلنگی معمولا قابلیت برش در ۱۰۰ سانتی متر و ریسه نواری قابلیت برش در ۲/۵ سانت به بالا دارد.

۴ _ هم ریسه شلنگی و هم ریسه نواری از انعطاف پذیری بالا جهت کاربردپذیری بیشتر برخوردار می باشند.

 

ریسه نواری LED

لامپ نواری شاخه ای

ریسه نواری شاخه ای که به ریسه خطی نیز معروف می باشد، نوعی ریسه سخت و غیر قابل انعطاف می باشد. فناوری مورد استفاده برای دیودهای نورانی در این ریسه ها، SMD است که بر سطح برد یا PCB قرار گرفته و تشکیل چیپ نورانی داده اند.

چیپهای نورانی در این ریسه ها، بر روی نواری از جنس آلومینیوم قرار داده شده اند. ریسه های خطی، به صورت شاخه ای، فروخته شده و ارزان قیمت می باشند.

پیشنهاد مطالعه : تفاوت نورپردازی و روشنایی در چیست؟

موارد مصرف ریسه های شاخه ای، در نورپردازی زیر کابینت و داخل کابینت ها، نور پردازی ویترین فروشگاه ها و یا در داخل کناف سقف می باشد. نصب آسان، از مزایای این نوع از ریسه ها است.

ریسه های شاخه ای، به راحتی از طریق سوکت هایی که در دو سر ریسه، تعبیه شده است، به هم دیگر، متصل شده و در نهایت به برق، اتصال پیدا می کنند.

معایب ریسه هفت رنگ

مزایا و معایب ریسه هفت رنگ

ریسه های نواری هفت رنگ که به ریسه RGB نیز معروف می باشند، ریسه های نورانی هستند که قابلیت عوض شدن رنگ را داشته و با تکنولوژی RGB ساخته شده اند. ریسه های نواری هفت رنگ، قابلیت تابش نور نواری را در چندین رنگ مختلف دارا می باشند.

در هر چیپ ریسه نواری هفت رنگ، سه عدد دیود نورانی در رنگ های قرمز، آبی و سبز موجود است که با تنظیم آن ها، می توان ترکیبی از رنگ های متنوع را ایجاد نمود.

ریسه های نواری هفت رنگ همراه با ریموت کنترل عرضه می شوند. به کمک ریموت کنترل می توان، رنگ دلخواه را در لحظه، در ریسه نورانی ایجاد کرد. از سوی دیگر، از طریق ریموت کنترل می توان، ال ای دی ها را به گونه ای تنظیم نمود که نور آن ها، به صورت خودکار، تغییر پیدا کند.

حالت اکولایزر نواری

سرعت تغییر رنگ ال ای دی ها نیز، با ریموت ها، قابل کنترل است و می توان این سرعت را در حالت آرام، سریع و اکولایزر تنظیم کرد. ریسه نواری هفت رنگ همان طور که از اسمش مشخص است، قابلیت تولید هفت رنگ را دارا بوده و برخی از مدل های آن قابل برنامه ریزی و تنظیم تا شانزده رنگ نیز می باشند.

اکولایزر نواری

بعد از هر بار روشن کردن ریسه، برنامه تنظیم شده قبلی، قابل انجام خواهد بود و نیازی به تنظیم مجدد نور، بعد از هر بار خاموش کردن ریسه نمی باشد.

ریسه هفت رنگ نواری، در نورپردازی اماکن و فضاهای مختلف استفاده شده و به عنوان نور مخفی در داخل کناف و یا گچبری استفاده می شود. طول عمر بالا و گرمای کم، از مزیت های این ریسه ها بوده و همچنین راندمان کاری بالا و مصرف برق بسیار پایینی دارند.

ریسه نواری هفت رنگ به راحتی می تواند، از محل های مشخص شده، برش داده شود و در فضای مورد نظر نصب گردد. پخش نور مناسب و بدون خیرگی نیز، از دیگر دلایل پرکاربرد بودن این ریسه ها در نورپردازی می باشد.

سوکت لامپ نواری و انواع آن

سوکت ریسه های نواری، در حقیقت درایور یا راه انداز ریسه ها می باشد. بسته به این که ریسه نواری از چه نوعی باشد، سوکت های مختلفی در بازار موجود هستند. سوکت ها، وظیفه تبدیل ولتاژ 220 ولت AC برق شهر را به ولتاژ 12 و 24 ولت DC بر عهده دارند.

بسته به نوع چیپ SMD استفاده شده در ریسه نورانی، سوکت مورد نیاز آن نیز، متفاوت خواهد بود. به طور مثال چیپ 3014، 5050، 5730 و انواع دیگر چیپ ها، سوکت های مختص به خود را لازم دارند.

سوکت ریسه نواری

توجه به مرغوب بودن ریسه نواری

حال این سوال مطرح می گردد که چگونه ریسه نواری مرغوب را خریداری کنیم؟ در پاسخ باید بگوییم، بسیاری از ریسه های ارزان که در بازار موجود هستند، کاملا بی کیفیت بوده و به سرعت دچار سوختگی و از کار افتادگی می شوند.

بنابراین سعی کنید، ریسه شلنگی را از مراکز معتبر خریداری نمایید. توجه به نکات زیر، می تواند، شما را در خرید ریسه باکیفیت یاری کند:

نور شفاف و یکدست، نشان دهنده مرغوبیت ریسه شلنگی می باشدنصب آسان و انعطاف پذیر بودن ریسه، نقاط مثبت ریسه های نواری مرغوب می باشند
تنوع رنگ نیز از موضوعات مهمی است که در خرید ریسه نواری نباید، نادیده گرفته شودچیپ موجود در ریسه نورانی SMD ،نقش اساسی در عملکرد ریسه دارد و باید دارای قدرت و کیفیت مناسب باشد

مزایا و معایب ریسه نواری

با مطالعه این مقاله، دریافتیم که ریسه های نواری نوین از دیودهای نورانی تشکیل شده اند.  این ریسه ها، مزایای بسیار بیشتری، نسبت به ریسه های نورانی معمولی داشته و نور قوی تر و در عین حال مصرف پایین تری دارند. طول عمر ریسه های مدرن نیز، بسیار بیشتر از ریسه های قدیمی است و دارای تنوع رنگ بسیار بالایی می باشند.

ریسه های SMD نسبت به ریسه های LED، جمع و جور تر بوده و فضای زیادی اشغال نمی کنند. این ریسه ها به راحتی می توانند، برش داده شده و استفاده شوند. سخن آخر این که ریسه های نواری نوین با مزایای بسیاری که دارند، امروزه عضو جدایی ناپذیر نورپردازی فضاهای گوناگون شده اند.

جهت مشاهده و خرید انواع ریسه شلنگی کلیک کنیدعلت سوختن ریسه شلنگی

بهترین فروشگاه جهت تهیه انواع لوازم برقی و نورپردازی

فروشگاه حامی نور یکی از فروشگاه های الکتریکی با تجربه ۲۰ساله در زمینه فروش انواع محصولات نور و روشنایی، تجهیزات برق، سیم و کابل، لامپ کم مصرف، هالوژن، پروژکتور SMD و COB، رینگ لایت، ریسه نواری، آیفون تصویری و سازنده تابلو برق های کنتور و تابلو برق صنعتی و زیر شاخه های دیگر برق هست که همواره در پی ارائه بهترین خدمات به مشتریان خود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *