مقالات

نورپردازی فروشگاه

نورپردازی فروشگاه

نورپردازی فروشگاه ارتباط مستقیمی با استقبال مشتریان، ایجاد یک جو مناسب، ایجاد فضای بصری قدرتمند و … دارد. این موارد محرکی برای فروش بیشتر خواهد بود. در واقع نورپردازی فروشگاه سبب می شود که پاخور مغازه شما بیشتر باشد. این روزها که پروسه نورپردازی قوی تر دنبال می شود شاید بهتر باشد از جدیدترین تکنیک ها استفاده شود.

نورپردازی قسمت های مختلف فروشگاه

نورپردازی فروشگاه هر بخش به نسبت بخش دیگر فرق می کند. به هر حال یک سری سلسله مراتب مطرح است که قطعاً باید رعایت شود. مثلاً در پروسه نورپردازی فروشگاه نیاز است که کنتراست بالا در نظر گرفته شود. هرچه رویکرد بصری قوی تر باشد، سطح توجه نیز بیشتر خواهد شد. می توان از چندین منبع نور نیز استفاده کرد.

نورپردازی قسمت ویترین به نسبت سقف و دیوار مهمتر است. ویترین حکم شناسنامه برای یک مغازه را دارد. مثلاً یک فروشگاه لباس به واسطه ویترین می تواند مشتریان را جذب کند. نوع نورپردازی برای بخش ویترین بهتر است که به واسطه تکنیک های تاکیدی صورت بگیرد.

این تکنیک ها شاید در ابتدا کمی دشوار به نظر برسند اما به طور کلی موقعیت درستی را فراهم می سازند. نورهای تاکیدی در ویترین سبب میخکوب شدن مشتریان می شود. در واقع آنها به واسطه زیبایی ویترین از حرکت می ایستند و این موضوع سبب می شود که فضای داخل مغازه را نیز رصد کنند.

نورپردازی تزئینی فروشگاه

نورپردازی فروشگاه

نورپردازی فروشگاه در بخش سقف بهتر است کاملاً استاندارد صورت بگیرد. نیازی به استفاده از نورهای عجیب برای سقف نخواهد بود. بهتر است از یک تکنیک ملایم خطی برای سقف استفاده شود. ترکیب رنگ ها تا حدی که مشکلی ایجاد نکند می تواند بسیار عالی به نظر برسد.

در نورپردازی بخش دیوارها باید بسیار محتاط بود. مشتریان می بایست جزییات محصول را متوجه شوند و نور نباید به تغییر رنگ و بافت محصول منجر شود. در واقع پروسه نورپردازی مغازه نباید با فریب مشتریان همراه باشد همه چیز می بایست دقیق و اصولی دنبال شود تا اثر بخش باشد.

در برخی از فروشگاه ها استفاده از نورهای تضاد می تواند بسیار عالی به نظر برسد. در برخی دیگر از فروشگاه ها نورهای هماهنگی انتخاب بهتری خواهد بود. ایجاد سایه توسط نور برای برجسته سازی فضای محیط بسیار اثر بخش است.

نورپردازی فروشگاه

3 تکنیک نورپردازی فروشگاه

چه خوب است تکنیک های مهم نورپردازی فروشگاه را بشناسیم. هرچه سطح آگاهی ما در مورد این تکنیک ها بیشتر باشد قطعاً نتیجه کار هوشمندانه تر خواهد بود.

نورپردازی تاکیدی

نورپردازی با نور تاکیدی همانطور که از اسمش پیداست، برای برجسته سازی یک محصول و یا ایجاد یک ویژگی تجسمی استفاده می شود. این سبک از نورپردازی ها برای آثار هنری بی نظیر هستند. نام دیگر این روش نورپردازی موضعی هنری است. در واقع نورهای تاکیدی در یک مکان مشخصی نصب می شوند. مثلاً چراغ های خاصی روی دیوار و یا بالای یک تابلوی هنری نصب می شوند.

از سوی دیگر چراغ هایی بالا و روی دیوارهای سنگی اجرا می شوند و برای نشان دادن برجستگی های خاص روی این دیوارها نصب می شوند. مثلاً نورپردازی های آویز در این لیست قرار نمی گیرند. این سبک از نورپردازی فروشگاه به تورهای بسیار متمرکزی اشاره دارد که هدف اصلی و مهم آن هدایت کردن دید به سمت نقاط کانونی است. این سبک از نورپردازی راهی برای افزودن استایل به یک فروشگاه است.

نورپردازی فروشگاه به روش تاکیدی فضایی بسیار زیبا و فریبنده ایجاد می کنند. تاثیرگذاری این سبک از نورپردازی ها بسیار بالا است. دقت کنید که اهمیت تصاویری که به نمایش گذاشته می شوند نیز بسیار زیاد است.

نورپردازی مغازه

نورپردازی تاکیدی بیشتر برای ساختمان های تاریخی و نمایشگاه های هنری کاربرد دارند. همینطور از چراغ های دیوارکوب و آویز برای طراحی نور استفاده می شود. این مدل از چراغ ها در سایز های متنوعی اجرا می شوند. برای برجسته سازی قسمتی از محیط می توانید از این روش نورپردازی کمک بگیرید.

نورپردازی عمومی یا محیطی 

نورپردازی فروشگاه عمومی برای ایجاد میزان نور مناسب برای دیدن و عبور از بین اشیا استفاده می شود. این سبک نور توسط چراغ خطی و چراغ های توکار اجرا می شود. داشتن یک یا چند منبع نور در فروشگاه جهت نورپردازی فروشگاه مورد تایید خواهد بود. یکی از مهمترین مشخصات نور عمومی، یکنواختی آن است.

یکنواختی برای این سبک از نورپردازی ها به صورتی است که درخشندگی زیادی ایجاد نمی کند. وضعیت نورپردازی عمومی یا محیطی باید به صورتی دنبال شود که بتواند در بهترین شرایط یک فضای آرامش بخش ایجاد نماید.

پیشنهاد مطالعه: با نورپردازی مدرن بیشتر آشنا شوید!

نورپردازی تزئینی

نورپردازی فروشگاه از نوع تزئینی به منظور زیبا سازی استفاده می شود. در واقع هدف اصلی ایجاد فضای دکوراتیو است. این فضا باید با دقت بالا صورت بگیرد. در چنین شرایطی از لامپ های رنگی استفاده می شود. یک سری چراغ های دیواری وجود دارد که جنبه نما دارد. نورپردازی عملکردی و تزئینی به طور کلی یک موضوع پر اهمیت محسوب می شود.

در این زمینه بهتر است که سطح حفاظت و مقاومت در شرایط مختلف هوا ایجاد شود. این سبک از نورپردازی فروشگاه به نوعی با کانتور مخصوص همراه است. کنترل پیکربندی نیز به واسطه سیستم از راه دور صورت می گیرد و شرایط خوبی را در نظر گرفته است.

در فضای نورپردازی فروشگاه گاه از خطوط حجمی و خاص استفاده می شود. این خطوط سبب می شود که همه سطح مورد بررسی قرار بگیرد. استفاده از لوله های ال ای دی به این سبک از نورپردازی فروشگاه کمک زیادی می کند.

نورپردازی تزئینی فروشگاه

انواع لامپ برای نورپردازی فروشگاه

برای نورپردازی فروشگاه لامپ های مختلفی استفاده می شوند. اگر نیاز باشد که مغازه به صورت مداوم از نور استفاده نماید نیاز به لامپ های کم مصرف است. مثلاً طلافروشی ها نیاز به روشنایی 24 ساعته دارند. لامپ های هالوژن نیز این روزها وارد دنیای کسب و کار شده اند و زیبایی خاص خود را دارند.

پیشنهاد مطالعه: اصول نورپردازی ویترین فروشگاه

لامپ هالوژن برای نورپردازی فروشگاه

در نورپردازی فروشگاه، لامپ های هالوژن برای سقف کاربرد زیادی دارند. لامپ هالوژن شامل یک رشته تنگستن بوده که در محفظه ای پر شده با گاز بی اثر تشکیل شده است. در واقع زمانی که انرژی الکتریکی وارد این لامپ ها می شود سبب می شود که گاز هالوژن سیم تنگستن داغ شود و نور سفید ساطع می شود.

این سبک از لامپ ها به صورت سقفی اجرا می شوند و رنگ بندی های مختلفی دارند. گرمای این لامپ ها روی سطوح مختلف منتشر شده و به نوعی زیبایی خاصی دارند. این لامپ ها شامل دو نوع محافظ مخصوص هستند.

جهت مشاهده و خرید لامپ هالوژن در مدل های مختلف کلیک کنیدخرید چراغ هالوژن

لامپ کم مصرف برای فروشگاه

برای نورپردازی فروشگاه در صورتی که نیاز به تعداد لامپ بیشتری باشد باید از لامپ های کم مصرف استفاده کرد. این لامپ ها در نورپردازی های شهری و داخلی بسیار پر اهمیت هستن. معمولاً لامپ های ال ای دی و اس ام دی و همینطور لامپ های کم مصرف در این لیست قرار می گیرند.

تکنولوژی این لامپ ها به طور کلی بر اساس تخلیه الکتریکی گازی است. این لامپ ها از نظر کیفیت و بازده شرایط بالایی دارند. ابعاد این لامپ ها کوچک است و البته که به واسطه کوچک بودن ابعاد آن می تواند جایگزین خوبی برای لامپ های قدیمی باشد. ساختار این لامپ ها شامل اتصال دهنده به سوکت برق، الکترود و همینطور مدار ترنسفورمر است.

جهت مشاهده و خرید لامپ کم مصرف در مدل های مختلف کلیک کنیدخرید لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف ال ای دی

اگر به دنبال نورپردازی فروشگاه مقرون به صرفه هستید، لامپ های ال ای دی بهترین گزینه هستند. این لامپ ها بسیار کم خطر بوده و برای محیط های بزرگ با نوری مناسب اجرا می شوند. مصرف برق این لامپ ها کم است. این لامپ ها در انواع مختلفی اجرا می شوند.

از این لامپ ها برای نورپردازی قفسه مغازه ها نیز استفاده می شود. این لامپ ها هم از نظر قیمت مناسب هستند و هم بسیار عالی طراحی می شوند. لامپ های ال ای دی به طور کلی برای نورپردازی فروشگاه از نوع عمومی بسیار مناسب است. این سبک از لامپ ها از نظر عملکرد شرایط خاص خود را دارند. این سبک از لامپ ها برای سقف ها نیز مناسب هستند.

چراغ آویز تزئینی

در جدیدترین سبک از نورپردازی فروشگاه به سبک های تزئینی آویز برخورد کردیم که به نوبه خود بسیار جذاب طراحی می شود. اینطور که بررسی ها نشان می دهد این چراغ ها هم ساختار قابل قبولی دارند. این چراغ ها به صورت دکوراتیو استفاده می شوند. قیمت چراغ های آویز تزئینی به طور کلی مناسب است.

در این چراغ ها از لامپ های ال ای دی با مصرف انرژی کم استفاده می شود. هزینه برق مصرفی این چراغ ها نیز مناسب است. این چراغ ها به میزان مناسب در فروشگاه ها استفاده می شود. سطح نورپردازی این چراغ ها بسیار خاص بوده و ساختار قابل قبولی دارد. به طور کلی چراغ های آویز تزئینی هر یک دارای سبک اجرایی مخصوص به خود هستند.

بازه نوری این چراغ ها 8 برابر لامپ های معمولی است. طول عمر این چراغ ها بالا است و پرتاب نور بالایی دارد. این چراغ ها بسیار با دوام هستند. در واقع در برابر شکستگی نیز مقاوم هستند.

برای نورپردازی فروشگاه می بایست در ابتدا موقعیت مغازه را ارزیابی کرد و سپس به دنبال بهترین گزینه بود. اینطور که مشخص است مصرف انرژی برای موقعیت های فروشگاهی از اهمیت بالایی برخوردار است. در نهایت نیز سبک و مدل چراغ های آویز متفاوت ارزیابی شده اند. در بهترین شرایط می توانید نور پردازی را به صورت کاملاً دقیق و اصولی دنبال کنید و نتیجه بگیرید.

می توانید جهت مشاهده انواع محصولات نور و روشنایی به فروشگاه آنلاین حامی نور مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *