مقالات

نورپردازی فضای ورزشی

نورپردازی فضای ورزشی

نورپردازی فضای ورزشی نیازمند طراحی دقیق میزان روشنایی و انتخاب منبع نور مناسب است. نورپردازی در اماکن ورزشی به منظور ایجاد یک محیط امن برای انجام فعالیت های ورزشی انجام می گردد.

افزون بر آن بسیاری از اماکن ورزشی دارای جایگاه تماشاچیان می باشند و تصویربرداری نیز در این سالن ها انجام می شود بنابراین نورپردازی و میزان روشنایی این فضاها باید به گونه ای باشد که استانداردهای لازم برای دید مناسب تماشاچیان و همچنین کیفیت استاندارد تصویربرداری را در پی داشته باشد.

سطح روشنایی در محیط های ورزشی باید ایده آل باشد. بدین معنی که به تاثیر نور در محیط و عدم ایجاد سایه در هنگام بازی های ورزشی توجه شود. نورپردازی فضای ورزشی برای ایجاد حداقل سایه ها در اماکن و سالن های ورزشی انجام می شود.

تاثیر نورپردازی فضای ورزشی بر ورزشکاران

همه ما از تاثیر رنگ ها و نورها در ایجاد احساس متفاوت در افراد مطلع هستیم. توجه به حالت های روحی در افراد و مسائل روانشناسی در نورپردازی اماکن ورزشی بسیار مهم است. روشنایی و نورپردازی فضای ورزشی باید باعث ایجاد انگیزه و هیجان در ورزشکاران شود.

از سوی دیگر نورپردازی محیط های ورزشی با توجه به نوع رشته ورزشی متفاوت می باشد. نورپردازی و رنگ نورهای مورد استفاده باید با نوع ورزش تناسب داشته باشند. به طور مثال نورپردازی سفید و رنگ نورهای روشن باعث ایجاد تحرک بالاتر در افراد شده و هوشیاری ورزشکاران را در حین فعالیت های ورزشی بالا می برند.

تاثیر نورپردازی فضای ورزشی

نور روشن برای تمام فعالیت های ورزشی که نیاز به تحرک و جنب و جوش دارند مانند ورزش های توپی، ورزش های هوازی و بدنسازی ایده آل است. اگر در محیط ورزشی قرار است یوگا و یا پیلاتس انجام شود، نورهای کم و رنگ های آرامش بخش پیشنهاد می گردند تا فرد بتواند به صورت کامل بر حرکات ورزشی تمرکز داشته و ریلکس باشد.

استفاده از نورهایی مانند قرمز، نارنجی و یا بنفش نیز سطح انرژی ورزشکاران را بالا برده و باعث ترشح آدرنالین در خون می شوند. این رنگ ها برای سالن های ایروبیک که نیاز به سطح انرژی بالا دارند مناسب می باشند.

پیشنهاد مطالعه : تفاوت نورپردازی و روشنایی در چیست؟

تاثیر رنگ ها در فضای ورزشی

استاندارد روشنایی سالن ورزشی

برای نورپردازی فضای ورزشی به صورت استاندارد و اصولی باید فاکتورها و پارامترهای مختلفی را در نظر گرفت:

عدم خیرگی در فضای ورزشی و تمرینی

اجرای هم زمان روشنایی افقی و عمودی باعث ایجاد روشنایی یکنواخت در سالن ورزشی می گردد. روشنایی یکنواخت در نورپردازی فضای ورزشی بسیار مهم است و رابطه مستقیم با میدان دید بازیکنان داوران و همین طور تماشاچیان دارد.

استفاده مناسب از منابع نور به صورت روشنایی افقی و همین طور روشنایی عمودی عدم خیرگی چشم را در پی داشته و این نوع نورپردازی باعث آسیب به چشم و عدم تمرکز در بازیکنان نخواهد شد.روشنایی های عمودی باید حداقل در ارتفاع 1.5 متری نصب گردند تا نور یکنواخت و بدون خیرگی در محیط ورزشی حاصل شود.

در سالن های بدنسازی بهتر است، برای جلوگیری از خیرگی چشم ورزشکاران روشنایی را از منابع نور دیواری و یا منابع نوری تعبیه شده در سقف کاذب تامین نمود زیرا بسیاری از تمرینات بدن سازی به سمت بالا می باشند که خستگی چشم را در پی خواهد داشت.

اصول نورپردازی در اماکن ورزشی

شدت روشنایی

نورپردازی فضای ورزشی با محاسبه دقیق شدت روشنایی در نقاط مختلف سالن ورزشی همراه است. شدت روشنایی برای نقاط مختلف سالن به صورت دقیق محاسبه شده و میزان حداقل و حداکثر آن تعیین می گردد و سپس منابع نوری مناسب انتخاب می گردند.

اولین فاکتور در تعیین شدت روشنایی مورد نیاز توجه به ابعاد و بزرگی سالن ورزشی است. شدت روشنایی در ورزش های توپی باید به گونه ای باشد که بازیکنان و داوران توپ در حال حرکت را به صورت کاملا واضح ببینند و همین طور بتوانند حواشی زمین را به طور کامل تشخیص دهند.

در ورزش بدمینتون باید منابع نور موجود در ارتفاع بالاتر هم از شدت مناسبی برخوردار باشند تا بازیکنان بتوانند تغییرات حرکت توپ را مشاهده کنند. برای ایجاد شدت روشنایی مناسب در ورزش بسکتبال در اطراف حلقه به فاصله 4 متر عمودی و افقی نباید هیچ گونه چراغی نصب گردد زیرا باعث عدم تمرکز بازیکنان خواهد شد.

شدت روشنایی در سالن های بیلیارد قدری متفاوت با سالن های دیگر ورزشی است. شدت روشنایی روی میز بیلیارد باید به گونه ای باشد که در زوایای مختلف سایه روی میز ایجاد نشود و روشنایی متمرکز روی میز وجود داشته و بقیه نقاط سالن روشنایی ملایمی داشته باشند.

نورپردازی فضای ورزشی در مورد سالن ورزش های رزمی و سالن کشتی نیز دارای اصول مهمی می باشد . از جمله این که شدت روشنایی افقی با شدت روشنایی عمودی در این سالن ها باید برابر باشند تا بازیکن بتواند کوچک ترین حرکات حریف را زیر نظر داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه : روش های موثر در نورپردازی فضای اداری کدامند؟

استحکام بالا و ضد زنگ خوردگی لوازم روشنایی و نورپردازی

لوازم روشنایی مورد استفاده در سالن های ورزشی باید کاملا مستحکم و مقاوم در برابر ضربات مختلف باشند. سالن ورزشی مکانی است که در آن انواع فعالیت های ورزشی انجام می شود.

بنابراین احتمال آسیب های فیزیکی و ضربات به چراغ های مورد استفاده وجود دارد از این رو منابع نوری در نورپردازی فضای ورزشی باید دارای مقاومت بالا باشند که به راحتی دچار آسیب نشده و نشکنند.

ضد زنگ خوردگی لوازم روشنایی و نورپردازی

در بسیاری از سالن های ورزشی مانند سالن های والیبال، بسکتبال و غیره چراغ های روشنایی به همراه حفاظ مناسب استفاده می شوند تا در اثر برخورد توپ لامپ دچار شکستگی و آسیب نشود.

در سالن های ورزشی آبی مانند استخرها به دلیل وجود فضای مرطوب باید چراغ ها و منابع روشنایی از نوع پلاستیک مقاوم بوده و حدالامکان از نوع فلزی که قابلیت  زنگ زدن دارند استفاده نگردد.

نورپردازی برای نواحی مختلف سالن ورزشی

سالن ها و محیط های ورزشی معمولا دارای سه ناحیه هستند:

قسمت اصلیناحیه کلیناحیه مرجع
قسمت اصلی سالن، محلی است که بازی در آن انجام می شود و در حقیقت محدوده قانونی برای بازی استناحیه کلی عبارت است از قسمت اصلی سالن و محدوده پیرامونیناحیه ای است که پارامترهای روشنایی در آن قسمت اندازه گرفته می شوند.

در بیشتر سالن ها قسمت مرجع همان قسمت اصلی است ولی در بعضی از سالن ها مانند استادیوم ها این محدوده فضایی است مستطیل شکل که کل قسمت افقی زمین را پوشش می دهد.

نورپردازی فضای استخر 

نورپردازی استخر کمی متفاوت از نورپردازی بقیه اماکن ورزشی است و الزامات خاص خود را می طلبد. آب موجود در استخر بازتاب کننده نور است بنابراین چراغ هایی که در سقف استخر نصب می گردند باید در امتداد خطوط عرضی و افقی استخر قرار داده شوند.

یا این که از چراغ هایی استفاده گردد که قابلیت پخش نور نامتقارن را دارا می باشند. مسئله دیگری که در نورپردازی استخر مطرح می گردد حفاظت چراغ ها و تجهیزات الکتریکی در برابر آب و رطوبت است چراغ های مورد استفاده در استخر باید حداقل دارای درجه حفاظتی IP44 باشند.

در برخی از استخرها منابع روشنایی در داخل دیوارهای استخر تعبیه می شوند تا داخل استخر زیباتر به نظر برسد و همین طور میزان خیرگی کاهش پیدا کند.

این چراغ ها باید حتما دارای استانداردهای لازم بوده و ولتاژ تغذیه آن ها زیر 24 ولت DC باشد. تمام تجهیزات برقی و منابع نوری که در استخر به کار برده می شوند باید به همراه کلید محافظ جان یا RCCB استفاده گردند.

نورپردازی فضای استخر

چه لوازم نورپردازی در اماکن ورزشی استفاده می گردد؟

چراغ های مورد استفاده در اماکن و سالن های ورزشی با توجه به نوع ورزش متفاوت هستند اما به طور معمول از چراغ های زیر برای نورپردازی فضای ورزشی استفاده می گردد:

پروژکتور SMD و COB و LED

پروژکتورها چراغ های قدرتمندی هستند که شدت روشنایی بسیار بالا در سالن های ورزشی تولید می کنند. این چراغ ها به چراغ های استادیومی نیز معروف می باشند و معمولا در ارتفاع بالای سالن نصب می گردند. انواع پروژکتورهایی که برای نورپردازی فضای ورزشی استفاده می گردند در سه دسته قرار می گیرند:

  • اولین گروه پروژکتورهای LED می باشند که از چراغ های LED به صورت DIP در آن ها استفاده شده است.
  • پروژکتور SMD ورژن بهبود یافته پروژکتور LED است و از چیپ های کوچک ال ای دی SMD در داخل این چراغ ها استفاده شده است.
  • پروژکتور COB نیز دارای تکنولوژی خاصی است که کل روشنایی در روی یک چیپ قرار دارد. پروژکتور COB نور فوق العاده شفاف و قدرتمندی تولید می کند و در هنگام روشن شدن مانند هسته نورانی دیده می شود. پروژکتورهای COB روشنایی قوی به اندازه یک پنل پرتوان تولید می کنند و طول عمر بالایی نسبت به چراغ های دیگر دارند که مزیت مهمی در نورپردازی فضای ورزشی محسوب می شود.
برای مشاهده و سفارش انواع مدل پروژکتور های SMD و COB کلیک کنیدپروژکتور smd

استفاده از چراغ های هالوژن

استفاده از لامپ های هالوژن در نورپردازی سالن های ورزشی در گذشته بسیار مرسوم بود اما همچنان این چراغ ها در برخی از سالن ها استفاده می شوند.

چراغ های هالوژن از روشنایی یکنواخت نفوذ نور بالا و از برد طولانی برخوردار هستند. این چراغ ها در بسیاری از اماکن ورزشی مانند سالن های بدنسازی استفاده گسترده داشته و در سقف های کاذب به کار می روند.

جهت مشاهده و سفارش انواع چراغ هالوژن کلیک کنیدخرید چراغ هالوژن

لامپ های کم مصرف، مقرون به صرفه برای نورپردازی فضای ورزشی

لامپ های کم مصرف نیز گروه دیگر از منابع نور هستند که برای نورپردازی فضای ورزشی استفاده می شوند. مصرف پایین این لامپ ها و راندمان کاری بالا باعث محبوبیت این منابع نوری در محیط های ورزشی شده است.

این چراغ ها روشنایی کافی برای سالن های ورزشی را تولید کرده و در عین حال برای صرفه جویی در مصرف برق در سالن های ورزشی مناسب می باشند.

بهترین فروشگاه آنلاین تجهیزات برقی جهت سفارش لوازم نورپردازی

فروشگاه حامی نور یکی از فروشگاه های الکتریکی با تجربه ۲۰ساله در زمینه فروش انواع محصولات نور و روشنایی، تجهیزات نورپردازی سالن های ورزشی، سازنده تابلو برق های کنتور و تابلو برق صنعتی و زیر شاخه های دیگر برق هست که همواره در پی ارائه بهترین خدمات به مشتریان خود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *