مقالات

رینگ لایت یا سافت باکس

رینگ لایت یا سافت باکس

در این مقاله، قصد داریم به تفاوت رینگ لایت و سافت باکس بپردازیم. نور یکی از اجزای اصلی، برای عکاسی و فیلمبرداری به شمار می‌رود. در اصل نور، پایه و اساس برای ثبت عکس می‌باشد. رینگ لایت و سافت باکس در حال حاضر، یکی از محصولات مفید و پرکاربرد، در زمینه‌ی نورپردازی برای عکاسی، تبلیغات و مدلینگ می‌باشند. همواره با گسترش ارتباطات و هنر، این تجهیزات نیز، طرفداران مختص به خود را پیدا کرده‌اند.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید تفاوت رینگ لایت و سافت باکس در چه چیزی بوده و به چه دلایلی بر یکدیگر برتری دارند. اگر می‌خواهید به طور جدی، در حیطه فیلمبرداری و عکاسی ورود پیدا کنید؛ باید یکی از تجهیزات اصلی مانند رینگ لایت یا سافت باکس را تهیه کنید.

در این بخش، برای پاسخ به سوالات متداول شما در زمینه تفاوت رینگ لایت و سافت باکس به این موارد خواهیم پرداخت. تفاوت این دو ابزار به وضوح قابل مشاهده بوده که با توجه به آن‌ها می‌توانید؛ ابزار مورد نیاز خود را بر اساس نوع نیاز و کاربرد خود خریداری کنید. امروزه به دلیل تنوع بالا در تجهیزات نورپردازی، این امکان به شما داده شده که به طور آزادانه ابزار مورد نیاز خود را انتخاب کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت رینگ لایت و سافت باکس با حامی نور همراه باشید.

رینگ لایت چیست؟

در پاسخ به سوال، رینگ لایت چیست؟ باید گفت؛ رینگ لایت، یکی از تجهیزات پرکاربرد، در زمینه‌های مختلف هنری می‌باشد. نخستین رینگ لایت در سال ۱۹۵۲ ساخته شد. در گذشته این محصول بیشتر در صنعت دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گرفت. رینگ لایت همان طور که از نامش مشخص است؛ ظاهری دایره شکل داشته که ساختاری بسیار ساده دارد. این ابزار در مجموع از یک حلقه پر نور تشکیل شده‌است.

معمولا منبع نور رینگ لایت‌ها از چراغ فلورسنت بوده که امروزه از چراغ LED برای تامین منبع نور در این ابزار استفاده می‌کنند. در یک طرف رینگ لایت، جعبه‌ای قرار دارد که از آن برای تنظیم کردن میزان نور استفاده می‌کنند. این ابزار بسیار ساده و ارزان بوده که با تولید نور مصنوعی مناسب، به شما در تولید محتوای تصویری کمک می‌کند. یکی از گزینه‌های پرطرفدار، که موجب جذابیت سوژه می‌شود؛ بخش چشم می‌باشد.

رینگ لایت همواره با ایجاد جلوه‌ای زیبا در داخل چشم، سبب افزایش چند برابری جذابیت در سوژه می‌شود. این گزینه جز ویژگی‌های رینگ لایت به شمار رفته که در ایجاد تفاوت رینگ لایت و سافت باکس تاثیر می‌گذارد.

رینگ لایت یا سافت باکس

ویژگی‌های رینگ لایت

از بین بردن سایه تند و تیز: امروزه نورپردازی نامناسب، موجب شده تا تصاویر بی کیفیت شوند. رینگ لایت به تمامی نقاط صورت به طور یکنواخت تابیده و از به وجود آمدن سایه جلوگیری می‌کند.

کیفیت نور ملایم: یکی از ویژگی‌های اصلی نورهای رینگی، ایجاد نور تخت و نرم می‌باشد؛ که میزان کیفیت نور، به طور مستقیم بر روی عکس نیز تاثیر می‌گذارد. به دلیل توزیع نور از جهات مختلف، نور نهایی لطیف و ملایم می‌باشد.

پیشنهاد مطالعه: بهترین رینگ لایت برای تولید محتوا

انواع رینگ لایت برای درک بهتر تفاوت رینگ لایت و سافت باکس 

فلاش رینگ لایت

این نوع از رینگ لایت، بیشتر در عکاسی ماکرو کاربرد داشته که منبع دریافت انرژی آن‌ها، باتری می‌باشد. فلاش رینگ در قسمت جلویی، دوربین نصب می‌شود.

رینگ لایت فلوئورسنت

این محصول دارای منبع نور، ثابت می‌باشد. برای استفاده راحت می‌توانید؛ گوشی خود را داخل این حلقه داده و سپس به کار خود ادامه دهید.

رینگ لایت گوشی

منبع تغذیه، رینگ لایت گوشی از طریق باتری است. این محصول به راحتی بر روی گوشی شما، قابل نصب بوده که تصاویر سلفی بی نظیری را ثبت می‌کند.

رینگ لایت LED

این نوع از رینگ لایت نیز، منبع ثابتی برای تامین انرژی داشته که بر روی سه پایه قرار می‌گیرد. در این نوع موبایل یا دوربین داخل رینگ قرار گرفته، که از قابلیت‌های متفاوت از جمله تنظیم نور برخوردار می‌باشد.

جهت مشاهده و خرید انواع رینگ لایت کلیک کنیدویژگی های بهترین رینگ لایت برای تولید محتوا

سافت باکس یا سافت لایت چیست؟

ویژگی سافت باکس از نامش مشخص است.SOFT در انگلیسی به معنای نرم بوده که منبع نور موجود را، به نوری ملایم و یکنواخت تبدیل می‌کند. سافت باکس، یکی از ابزارهای مهم در صنعت عکاسی می‌باشد. با استفاده از این ابزار، شما تصاویری استاندارد، با نور ملایم و جذاب دریافت می‌کنید.

یکی از عوامل تاثیرگذار، در میزان نرمی و سختی نور، اندازه منبع نور، نسبت به سوژه شما می‌باشد. به همین خاطر هر چقدر اندازه سافت باکس، بزرگتر باشد؛ به همان اندازه، میزان نوری که پخش می‌شود، نرم تر و با کیفیت تر خواهد بود.

دومین مورد در رابطه با سافت باکس، فاصله این ابزار، با مدل می‌باشد. هر چه این فاصله نزدیک تر باشد، نور ملایم و نرم تری خواهیم داشت. پس این گزینه را، به عنوان یکی از عوامل مهم در تفاوت رینگ لایت و سافت باکس می‌توان در نظر گرفت. سافت باکس‌ها، کارایی متفاوت در زمینه‌های عکاسی پرتره، عکاسی تبلیغاتی ، عکاسی صنعتی و مدلینگ دارند.

کاربرد و اجزای سافت باکس

این ابزار به دو صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک به عنوان نور اصلی (KEY LIGHT) و دوم به عنوان نور نرم و لطیف (FILL LIGHT). به طور کلی سافت باکس، دارای پارچه‌ای شفاف بوده که منابع نور به آن متصل می‌شوند. این ابزار با استفاده از فویل، نور را تقویت کرده و با قدرت بیشتری پخش می‌کند.

پارچه‌های به کار رفته در تولید سافت باکس، به طور کلی شامل دو نوع می‌باشند؛ از پارچه سفید برای قسمت داخل و از پارچه مشکی، برای قسمت بیرون استفاده می‌کنند. این محصول با کمک پنل انتشار که در بخش جلو قرار دارد؛ به خوبی منبع نور را منتشر می‌کند.

سافت باکس‌ها از نظر ساختار ظاهری با یکدیگر متفاوت می‌باشند. اما در مجموع اکثر آن‌ها جعبه بوده که با استفاده از تور و اسپیدلایت، کار می‌کنند. نوع مربع و هشت ضلعی، یکی از پرتکرار ترین شکل در سافت باکس بوده که نور را به صورت هشت ضلعی منتشر می‌کند.

سافت باکس یا رینگ لایت

انواع سافت باکس

سافت باکس‌ از نظر شکل و طرح، دارای تنوع بسیار بالا می‌باشد. تفاوت رینگ لایت و سافت باکس فقط در ظاهر نبوده و از نظر نوع ساختار و ویژگی نیز، با یکدیگر متفاوت می‌باشند. با توجه به تنوع بالا، می‌تواند بر حسب نیاز خود، این محصول را خریداری کنید. به عنوان نمونه به چند مورد این سافت باکس‌ها می‌پردازیم.

سافت باکس فانوسی: این مدل، در ظاهر به شکل فانوس بوده،که نور موجود را به تمامی نقاط پخش می‌کند. سافت باکس فانوسی برای عکاسی‌های مختلف، مناسب می‌باشد.

سافت باکس مستطیلی: این نوع، یکی از نمونه‌های رایج و پرکاربرد، در تمام زمینه‌های عکاسی است.

سافت باکس باریک: نام دیگر این محصول، استریپ باکس است؛ که جزء یکی از زیر مجموعه‌های، باکس مستطیلی می‌باشد. تنها تفاوت استریپ باکس، طول و عرض آن بوده که نوری باریک ایجاد می‌کند. در اکثر مواقع از این نمونه، برای نورپردازی لبه و کناره‌های سوژه استفاده می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: هر آنچه که درباره رینگ لایت آرایشگاهی بهتر است بدانید

سافت باکس یا رینگ لایت

اگر به طور جدی، قصد خرید تجهیزات نورپردازی را دارید؛ باید برای انتخاب درست، به یک سری نکات ویژه توجه داشته باشید. ممکن است از خود بپرسید تفاوت رینگ لایت و سافت باکس چیست؟

سافت باکس به شکل جعبه بزرگ نور می‌باشد؛ که در شکل‌های متفاوت از جمله، مربع، مستطیل، شش ضلعی و هشت ضلعی تولید و به بازار ارائه می‌شود‌. در مقابل رینگ لایت، به شکل حلقه بوده، که دایره‌ای از نور را ایجاد می‌کند.

سافت لایت چیست ؟

  • سافت باکس‌ها علاوه بر تولید در شکل‌های متفاوت ، منبع نور را به طور جهت دار به سوژه مورد نظر شما انتقال می‌دهند. اما رینگ لایت فقط حلقه‌ای از نور است؛ که قسمت داخلی آن دارای نور نمی‌باشد. قسمت میانی محل قرار دادن دوربین است.
  • عمده فرق رینگ لایت و سافت باکس، در نتیجه نورپردازی آن‌ها بوده که با یکدیگر متفاوت می‌باشند.
  • سافت باکس به طور مستقل در محل مخصوص خود قرار گرفته که جدا از دوربین است؛ اما رینگ لایت، با استفاده از هولدر، دوربین را در میان خود قرار می‌دهد.
  • از دیگر تفاوت رینگ لایت و سافت باکس می‌توان به میزان فضایی که اشغال می‌کند؛ اشاره کرد. رینگ لایت‌ها در مقایسه با سافت باکس، نیاز به فضای کمتری دارند.
  • با استفاده از سافت باکس می‌توانید، انواع نور را به طور گسترده داشته باشید، بدون اینکه سایه‌ای سیاه ایجاد شود. اما رینگ لایت اینگونه نبوده و در صورت افزایش نور زیاد، سایه‌های سیاه ایجاد می‌کند.
  • یکی از جنبه‌های مهم که سبب فرق رینگ لایت و سافت باکس شده ، قیمت این دو می‌باشد. آمار موجود، حاکی از این بوده که قیمت رینگ لایت در مقایسه با سافت باکس بسیار ارزان تر می‌باشد. همین موضوع سبب تمایز این دو از هم شده است.
  • آخرین تفاوت رینگ لایت و سافت باکس، نوع انعکاس نور می‌باشد‌. دایره شکل بودن رینگ لایت سبب شده تا نور به همان شکل در چشم سوژه منعکس شود. این گزینه یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش جذابیت سوژه می‌باشد. این ویژگی در سافت باکس وجود ندارد.
رینگ لایتسافت باکس 
صرفا فقط حلقه ای از نور می باشدتولید در شکل‌های متفاوت و انتقال منبع نور به صورت جهت دار
نورپردازی ثابتنورپردازی جهت دار
با استفاده از هولدر، دوربین را در میان خود قرار می‌دهدجدا از دوربین اتصال می شوند
جای گیری در فضای کمترجای گیری در فضای بیشتر
افزایش نور همراه با کمی سایه سیاهافزایش نور بدون سایه سیاه
قیمت ارزان ترقیمت گران تر
دایره شکل بودن انعکاس نور موثر در افزایش جذابیت سوژهاین ویژگی در سافت باکس وجود ندارد

سافت باکس بهتر است یا رینگ لایت؟

با توجه به نکات گفته شده، هر کدام از این تجهیزات نورپردازی، به نوبه خود، جزء بهترین‌ها می‌باشند؛ که با توجه به نوع ساختار آن‌ها، در مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان نمونه سافت باکس برای تامین نور در فضای بزرگ بسیار مناسب بوده که در پرتره‌های گروهی کاربرد دارد.

اما به طور کلی امروزه استفاده از رینگ لایت افزایش یافته که در صنایع مختلف از جمله مد و زیبایی و تولید محتوای ویدیویی کارایی دارد. در حال حاضر اکثر افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب، برای نورپردازی در فیلم‌های خود از رینگ لایت استفاده می‌کنند‌.

این محصول به شما این امکان را داده که به دلخواه خود نور موجود را تنظیم کنید. با توجه به مطالب گفته شده در مقاله تفاوت رینگ لایت با سافت باکس از نظر ما اگر به دنبال استفاده راحت و امور شخصی و پروژه های کوچک هستید بهترین توصیه تهیه رینگ لایت می باشد.

2 نظر در “رینگ لایت یا سافت باکس

  1. احمدی گفت:

    مطالبون خیلی جامع و مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *