مقالات

نورپردازی آپارتمان مسکونی

نورپردازی آپارتمان مسکونی

نورپردازی منزل مسکونی به شکل اصولی در واقع یک هنر کاربردی به شمار می ‌رود. چنانچه این هنر با علم و تجربه همراه شود بهترین نتیجه را به دنبال خواهد داشت. به طور کلی کمتر کسی پیدا می شود که به اهمیت واقعی نورپردازی آپارتمان پی نبرده باشد.

این مسئله تنها مربوط به فضای درونی خانه نمی شود بلکه می تواند فضای بیرونی یا همان نمای ساختمان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. جالب است بدانید که با رعایت استانداردهای نورپردازی، شما می توانید فضا را به شکل باورنکردنی زیباتر و یا حتی بزرگتر نشان دهید. با صرف هزینه کم و با انجام یک نورپردازی حرفه ای می توانید بر روی نقاط قوت فضا تاکید کنید و یا حتی نقاط ضعف را بپوشانید.

به علت اهمیت این مسئله موضوع کلیدی این مقاله را به نورپردازی آپارتمان اختصاص داده ایم. در طول مقاله سعی داریم تا در باب مباحثی چون اصول نورپردازی، انواع نور پردازی و همچنین لوازم نورپردازی و روشنایی صحبت کنیم.

اصول نورپردازی فضای مسکونی

اولین قدم در مسیر اجرای نورپردازی منزل مسکونی این است که با اصول اولیه این امر آشنا شوید. تنها کافیست موارد ذکر شده در ادامه را با توجه به فضای کاربری و بودجه خود را رعایت کنید.

اصول نورپردازی فضای مسکونی

1_ رنگ و شدت نورپردازی آپارتمان 

اولین مطلبی که بایستی در حین نورپردازی مسکونی به آن دقت شود رنگ و شدت نور است. همچنین نحوه و زاویه تابش نور نیز به عنوان یک فاکتور کلیدی مطرح می شود.

در مبحث رنگ ها، هر رنگ می تواند تداعی کننده یک حس خاص باشد؛ در موضوع نورپردازی نیز همین روال برقرار است. به طور مثال در فضاهایی که قرار است به نوعی محیط را آرامشبخش نشان دهند عموماً از نورهای سفید کمک می گیرند. البته بهره‌گیری از نور آبی نیز به نوعی تسکین دهنده خواهد بود و با ترکیب شدن با رنگ سفید نورپردازی خاصی را ایجاد خواهد کرد.

اما در کنار توجه به رنگ نور بایستی به شدت آن نیز دقت شود؛ به طوری که بین آنها تناسب برقرار باشد. خصوصاً اگر قرار باشد از طیف رنگ ‌های تیره مثل بنفش و قرمز استفاده شود هرگز نباید در به کارگیری نور ها افراط کرد. چرا که در این صورت فضا خشن و پر استرس نشان داده می شود.

پیشنهاد مطالعه : با نورپردازی مدرن بیشتر آشنا شوید!

2_ نورپردازی مخفی منبع نور

به کارگیری نورپردازی مخفی در کنار یک دیزاین داخلی قابل قبول؛ فضا را به شکل منحصر به فردی نشان خواهد داد. منظور از نورپردازی مخفی حالتی است که منبع اصلی نور توسط بخشی از دیوار پوشانده شده اما همچنان شاهد انتشار نور هستیم.

از این روش برای ایجاد تمرکز بیشتر بر روی یک نقطه، ارتفاع دادن به محیط و برجسته سازی یک المان استفاده می شود. تمامی ظرافت این روش به این است که منبع نور به شکل هوشمندانه‌ مخفی شود.

هم چنین شما می توانید برای نورپردازی از طریق نور مخفی سقف کاذب با هالوژن و ریسه شلنگی نمای زیبایی به خانه خود بدهید.

3_ ست شدن نور با عناصر آپارتمان

به عنوان سومین عامل کلیدی در نورپردازی آپارتمان باید به این فاکتور اشاره کنیم. در برخی از موارد مشاهده شده که کاربران تمامی تمرکز خود را بر روی نورپردازی ها گذاشته اند؛ اما توجهی به المان ها و یا اکسسوری های موجود در آپارتمان نکرده اند.

در چنین وضعیتی مهم نیست شما چقدر هزینه کرده باشید و یا قواعد را چقدر اصولی پیش برده باشید؛ در نهایت نورپردازی آنطور که شایسته است زیبا دیده نخواهد شد. باید بدانید که هر سه عامل به یکدیگر وابسته اند.

عناصر داخلی شامل رنگ دیوارها، کف، اکسسوری ها و تمامی وسایل موجود در فضا می شوند. یک نورپردازی صحیح سبب ایجاد هماهنگی و تناسب بین کلیه عناصر یک خانه می شود. البته اگر در این مسیر نا آشنا هستید نگران نباشید چرا که با به کار گیری یک تیم حرفه‌ ای یا یک دیزاینر باتجربه تمام این موارد رعایت خواهند شد.

ست شدن نور با عناصر آپارتمان

انواع نورپردازی آپارتمان

پس از آنکه با اصول اولیه نورپردازی منزل مسکونی آشنا شدید حال زمان آن رسیده است که به شرح انواع نورپردازی ها بپردازیم. مبحث نورپردازی تنها مختص به بخش درونی یک فضا نیست بلکه این قواعد مربوط به فضای بیرونی یا همان نمای ساختمان نیز می شود. نمای بیرونی نیز به اندازه دکوراسیون داخلی حائز اهمیت است. در ادامه به مهمترین موارد مورد استفاده اشاره خواهیم کرد :

1_ نورپردازی خشن

این مدل از پردازش نور به منظور ارتقاء جلوه قسمت های کوچک و سطوح کم سازه استفاده می گردد. در حقیقت تمرکز بر روی عناصر کوچک ساختمان خواهد بود و امکان نشان دادن سطوح وسیع وجود ندارد. علت این است که تجهیزات نورپردازی تنها بر روی همان بخش انتخابی قرار خواهند گرفت.

2_ نورپردازی یک دست در نمای ساختمان 

در این روش منبع اصلی نور در قسمتی نزدیک به سازه جای داده می شود. هدف این روش نشان دادن نمای کلی و سطح وسیعی از ساختمان است. با این نورپردازی آپارتمان نور به شکل سطحی و یکدست بر روی کل سازه حاکم می شود؛ به طوری که دیده وسیعی را برای رهگذران ایجاد خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه : اصول نورپردازی ساختمان

3_ نورپردازی داخلی و خارجی فضا

هنگامی که از تمامی عناصر موجود در ساختمان برای نورپردازی نمای ساختمان استفاده شود اصطلاحاً به آن نورپردازی داخلی و خارجی گفته می شود. در این حالت از تمامی عناصر موجود مثل پنجره ها، نرده های تراس و یا لبه های دیوار های بیرونی کمک گرفته می شود.

به طور مثال می ‌توان در لبه خارجی دیوارها لامپ های ال ای دی و یا نئونی نصب نمود. با بکارگیری این روش می توان سازه را بزرگتر از آنچه که هست نشان داد. ضمن آنکه بر روی جلوه بیرونی ساختمان نیز تاثیر بسیار خوبی خواهد گذاشت.

از نصب منبع اصلی نور در زیر پنجره ها خودداری کنید. چرا که با این کار ضمن بر هم زدن آرامش ساکنین، ممکن است فضای درونی منزل نیز قابل رویت شود. یعنی به نوعی حریم شخصی ساکنین را با این کار تحت تاثیر قرار می دهید.

نورپردازی داخلی و خارجی فضا

4_ نورپردازی تاکیدی در نمای ساختمان 

چهارمین روشی که برای نورپردازی نمای ساختمان به کار میرود این حالت است. اگر این روش را به درستی اجرا کنید می توانید علاوه بر ارتقاء جلوه بصری نما، به نوعی تصویر ساختمان را در ذهن رهگذران ماندگار کنید. عموما نورپردازی ها در قسمت های بالکن، لبه های پنجره ها و یا ستون ها اجرا می شوند.

هدف از به کارگیری این روش، تاکید بر روی یک المان و یا قسمتی از ساختمان است. مثلاً اگر این پروسه بر روی ستون های یک ساختمان اجرا گردد؛ سازه مستحکم و با شکوه دیده خواهد شد.

توجه داشته باشید که در نورپردازی نمای ساختمان نیز باید اصول اولیه رعایت شوند. این امر نباید به شکلی انجام گیرد که باعث ایجاد مزاحمت برای ساکنین آن محل شود. در حقیقت شما نباید زیباسازی نمای ساختمان خود را به بهای سلب آسایش همسایگان انجام دهید. برای انجام یک نورپردازی اصولی تنها کافیست از یک تیم حرفه ای کمک بگیرید تا این پروسه به بهترین شکل ممکن انجام گیرد.

لوازم نورپردازی و روشنایی مناسب فضای آپارتمانی

پس از آنکه در باب اصول و انواع نورپردازی آپارتمان صحبت کردیم شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که با چه تجهیزاتی می توان این هنر را عملی کرد. در این قسمت قرار است در باب تجهیزات مورد استفاده و کارساز در این زمینه صحبت کنیم.

پیشنهاد مطالعه : ۵ راهکار زیباسازی منزل

1_ چراغ های وال واشر

وال واشرها در حقیقت تجهیزاتی هستند که بر روی آنها تعدادی چراغ تعبیه شده است. در مدل های مختلف تعداد لامپ ها و شدت نور متفاوت است. به عبارتی دست کاربر برای انتخاب انواع مدل در این تجهیزات کاملا باز است.

این تجهیزات را می‌ توان در انواع فضاهای تجاری، تفریحی و مسکونی به منظور ایجاد جلوه بیشتر به کار گرفت. با کمک این ابزار ها می توانید زاویه و چگونگی تابش نور را تنظیم کنید. حتی برای ایجاد سایه و روشن و کم و زیاد کردن شدت نور نیز میتوان از آنها کمک گرفت. از مزایای این تجهیزات می توان به کم مصرف بودن آنها اشاره نمود.

2_ لامپ هالوژن 

این لامپ ها در انواع مدل های سقفی ال ای دی، COB و SMD استفاده می شوند. امروزه لامپ هالوژن سقفی تو کار در نورپردازی منزل مسکونی، فضاهای تجاری و تفریحی و نمای ساختمان ها کاربرد زیادی دارد. این لامپ ها اغلب به شکل توکار و مخفی درون دیوارها و یا سقف تعبیه می شوند و می توانند انعکاس نور بسیار زیبایی را ایجاد کنند.

جهت مشاهده و خرید لامپ هالوژن کلیک کنیدخرید چراغ هالوژن

3_ چراغ های خطی در نورپردازی آپارتمان 

چراغ های خطی جزء لامپ های بسیار پرکاربرد و پرطرفدار در نورپردازی آپارتمان ها محسوب می شوند. این چراغ ها می توانند هم در فضای داخلی و هم بر روی نمای ساختمان ایفای نقش کنند.

تعبیه آنها به شکل روکار و توکار انجام می شود. لامپ های استفاده شده در این تجهیزات از نوع ال ای دی هستند. از شاخصه بارز این محصولات می توان به پخش نور فوق العاده و تنوع محصولی بالا اشاره نمود.

4_ جت لایت 

هنگامی که مهندسان قصد نورپردازی برای ساختمان های بلند و یا آسمان خراش ها را داشته باشند اغلب از این تجهیزات استفاده می کنند. این لامپ ها به شکل روکار بر روی نما نصب می ‌شوند. البته به علت استفاده از متریال مرغوب در برابر شرایط جوی و تابش آفتاب مقاومت قابل قبولی را از خود نشان می‌ دهند.

از ویژگی های بارز این تجهیزات می توان به قدرت پرتاب نور بسیار خوب و مصرف کم انرژی اشاره نمود. نکته مهم در حین نصب این تجهیزات چگونگی قرارگیری آنها است. این فاکتور بر روی نتیجه نهایی و تابش نور آنها تاثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *