مقالات

اصول نورپردازی ویترین مغازه

نورپردازی ویترین مغازه

اگر می خواهید، با اصول نورپردازی ویترین مغازه، آشنا شوید، این مقاله را تا آخر دنبال کنید. نورپردازی فروشگاه، اصلی ترین عامل در جذب مشتری می باشد و اگر اصول نورپردازی ویترین فروشگاه رعایت شود، علاوه بر زیبایی بصری فروشگاه، باعث جلب و کشش بیشتر خریداران و مشتریان به فروشگاه خواهد شد.

انواع فروشگاه های پوشاک، طلا، مواد غذایی، کیف و کفش و غیره کاندید نورپردازی اصولی می باشند. نورپردازی فروشگاه ها معمولا به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند.

نورپردازی کلی و عمومی فروشگاه و نورپردازی ویترین مغازه. هر کدام از این نورپردازی ها اصول و قوانین خاص خود را دارند. در این جا اصول مربوط به نورپردازی ویترین را شرح خواهیم داد.

اصول نورپردازی ویترین مغازه با توجه به نوع محصول

نوع اجناسی که در ویترین فروشگاه قرار دارد، در اصول نورپردازی ویترین فروشگاه، نقش تعیین کننده ای دارند. به طور مثال میزان روشنایی یا لوکس نوری در مغازه های طلا فروشی، با فروشگاه پوشاک متفاوت است. تکنیک نورپردازی نیز کاملا بستگی به نوع فروشگاه دارد.

به طور مثال در طلا فروشی ها روشنایی با میزان لوکس بالا و به صورت کلی است نه تاکیدی. اما در یک بوتیک لباس فروشی و یا یک فروشگاه کفش فروشی، نورپردازی می تواند به صورت تاکیدی روی اجناس انجام شود.

بنابراین نورپردازی هر فروشگاه با فروشگاه دیگر متفاوت بوده و منحصر به فرد است.

محل قرارگیری ویترین مغازه

ویترین معمولا در قسمت بیرونی فروشگاه قرار دارد و اولین نما و تصویری است که مشتریان از فروشگاه می بینند، بنابراین زیبایی بصری و جذابیت ویترین در جذب مشتریان، بسیار حائز اهمیت می باشد.

متد و روش صحیح و اصولی نورپردازی ویترین، مسئله ای است که هرگز نباید از آن، غافل شد. نورپردازی به عنوان فاکتور مهمی است که باعث بهتر دیده شدن اجناس موجود در ویترین شده و اصلا نباید، دست کم گرفته شود.

بنابراین ویترین با یک نورپردازی اصولی در نمای خارجی فروشگاه، قرار گرفته و مشتریان را به داخل فروشگاه، هدایت می کند. انتخاب نوع چراغ و منبع نور، میزان روشنایی، فاصله چراغ ها از هم و زاویه تابش نور هر کدام از اصول خاصی، تبعیت می کنند. رعایت اصول نورپردازی و نور مخفی ویترین مغازه باعث جذب مشتریان می شود.

اصول نورپردازی ویترین ( ابعاد )

ابعاد ویترین ، مهم برای جذابیت نورپردازی

ویترین فروشگاه، معمولا کل قسمت بیرونی فروشگاه را در بر می گیرد. به طور معمول ویترین مغازه ها دارای ابعادی افقی می باشند و علت آن، زاویه دید افقی مشتریان است.

قرار گرفتن ویترین به صورت افقی، باعث بیشتر دیده شدن اجناس شما می گردد. اما اگر می خواهید از ایده های خلاقانه بهره ببرید، می توانید ویترین فروشگاه خود را به صورت عمودی و یا مورب با جلوه های ویژه، طراحی کنید.

بدون شک، ابعاد ویترین در اصول نورپردازی ویترین مغازه، بسیار موثر است. علاوه بر ایجاد نور متمرکز، روی اجناس فروشگاه، تابش نور، روی دیوار پشت ویترین، سبب عمق بخشیدن و بزرگتر دیده شدن فضای ویترین می شود. ابعاد ویترین، رابطه مستقیم با شدت نور تابیده شده دارد و به طبع هر چقدر ابعاد، بزرگتر باشد، منبع نور بزرگتری باید انتخاب نمود.

پیشنهاد مطالعه : 5 راهکار زیباسازی منزل

روانشناسی و مبانی تبلیغات

توجه به روانشناسی رنگ ها و تاثیری که انتخاب رنگ، روی مشتری می گذارد، در بحث تبلیغات، بسیار مهم است. در مبانی تبلیغات، همچنین باید نوع جنس فروشگاه و سن مخاطبین را در نظر گرفت.

در نورپردازی ویترین مغازه نیز، نباید روانشناسی جذب مشتری و اصول تبلیغات، نادیده گرفته شود. استفاده از انواع رنگ ها، هر کدام تاثیر متفاوتی روی مشتری دارد. برای مثال، رنگ زرد، نارنجی و قرمز رنگ های مهیجی هستند که بیشترین تاثیر را روی مشتری دارند. رنگ سیاه در ویترین باعث ایجاد لوکس بودن و تجملات در فضا شده و در بسیاری از لوکس فروشی ها و طلا فروشی ها استفاده می شود. رنگ های سبز و آبی به فضای ویترین، عمق می دهند.

نقش نورپردازی ویترین مغازه در واقع، ایجاد تمرکز بیشتر بر روی رنگ های استفاده شده در ویترین و بر روی اجناس است. استفاده از نورپردازی عمودی و وسایل نورپردازی مغازه بر روی اجناس، همواره باعث سریعتر و بهتر دیده شدن اجناس و تمرکز مشتریان روی اجناس فروشگاه می گردد. همچنین نورپردازی اصولی ویترین فروشگاه، باعث واقعی تر دیده شدن رنگ اشیا و اجناس فروشگاه می گردد. نورپردازی ویترین فروشگاه باید از روانشناسی رنگ ها تبعیت کند.

اصول نورپردازی ویترین ( روانشناسی )

بهترین روشنایی برای مغازه

زاویه مناسب تابش نور از دیگر اصول نورپردازی ویترین مغازه می باشد که باید دقت شود. اولین مسئله، این است که زاویه تابش منابع نور، نباید خیره کننده بوده و باید به گونه ای باشد که باعث آزار چشم خریداران و عابران نگردد.

نوع اجناس موجود در فروشگاه و این که فروشگاه در فضای بیرونی باشد و یا در داخل پاساژ، در انتخاب نوع زاویه تابش نور، نقش دارند. فروشگاه هایی که در محیط بیرون قرار دارند، در ساعاتی از روز، از نور طبیعی بهره می برند. بنابراین انتخاب سبک نورپردازی در این فروشگاه ها، باید با نور روز هماهنگ باشد، اما فروشگاه های داخل پاساژ، باید در تمام ساعات، از نورپردازی مصنوعی استفاده کنند.

اصول نورپردازی ویترین ( زاویه سازی )

در اصول نورپردازی ویترین فروشگاه، سبک روشنایی باید به گونه ای انتخاب گردد که با تغییراتی مانند عوض شدن فصل و یا اضافه شدن محصولات جدید، بتوان با کمترین تغییرات ممکن، نورپردازی برای محصولات جدید ایجاد کرد.

زاویه منبع نور، بسته به نوع فروشگاه می تواند، عمودی و یا با شیب ملایم انتخاب گردد. در صورتی که زاویه تابش به گونه ای باشد که نور به دیوار پشتی ویترین تابیده شود، باعث ایجاد عمق در فضای ویترین می شود.

انتخاب زاویه تابش نور و سبک مناسب روشنایی در نورپردازی ویترین فروشگاه، باید به گونه ای انجام شود که حدالامکان منبع نور، مخفی بوده و دیده نشود، زیرا از نظر بصری، باعث ایجاد آشفتگی در فضا شده و زیبا نخواهد بود. زاویه سازی مناسب نور یکی از اصول نورپردازی ویترین می باشد.

یشنهاد مطالعه : پر کاربردترین پروژکتور های بازار

وسایل نورپردازی مغازه

حال که تا حدودی با اصول نورپردازی ویترین فروشگاه آشنا شدید، در این جا، انواع چراغ هایی که در نورپردازی ویترین مغازه ها استفاده می گردد را بررسی خواهیم کرد:

چراغ هالوژن

از چراغ های دیگری که به طور معمول در ویترین فروشگاه استفاده می شود، چراغ های هالوژن هستند که مانند چراغ های cob توکار هستند، اما دارای راندمان کمتری بوده و تلفات حرارتی و مصرف برق بالاتری دارند. این چراغ ها به دلیل قیمت پایین تر، در نورپردازی ویترین های فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

وسایل نورپردازی مغازه

برای مشاهده و خرید انواع مدل های چراغ هالوژن کلیک کنید

چراغ cob

cob در واقع مخفف “chips on board ” به معنای چیپ روی برد است. در چراغ های cob برخلاف چراغ های LED قدیمی، تراشه های ال ای دی در روی برد و پایه فلزی چراغ قرار دارند.

مزیت این چراغ ها، راندمان بالاتر و ایجاد نور ملایم است. نور تابیده شده از این چراغ ها به هیچ وجه، خیره کننده نمی باشد، زیرا منبع نور در مساحت بیشتری، نور را تولید می کند. افزون بر آن، چراغ های cob ، احتیاج به پوشش خارجی ندارند، بنابراین نور، هدر نخواهد رفت.

چراغ های cob بیشترین استفاده را در نورپردازی ویترین دارند، زیرا علاوه بر ایجاد روشنایی مناسب، حرارت کمتری تولید می کنند و دارای مصرف برق، بسیار پایین می باشد.

چراغ های cob به صورت توکار، در سقف ویترین فروشگاه، نصب شده و از نظر اصول نورپردازی ویترین مغازه، زیبایی بصری ایجاد می کنند. مزیت مهم استفاده از چراغ های cob در نورپردازی ویترین فروشگاه، نور مدون و متناسبی است که می توانند روی اجناس مورد نظر بتابانند.

برای مشاهده و خرید انواع مدل های چراغ cob کلیک کنید

چراغ پنلی و سقفی

چراغ های پنلی و سقفی در دو نوع توکار و روکار تولید می شوند. مزیت مهم چراغ های پنلی شکل ظاهری این چراغ ها است که در مدل های دایره، مربع و مستطیل موجود هستند. چراغ های پنلی در ابعاد مختلف تولید می گردند و دارای نورهای سفید، سفید آفتابی و آفتابی می باشند. بدنه این چراغ ها معمولا سفید رنگ بوده و از جنس آلومینیوم تولید شده اند.

چراغ های سقفی توکار، کاملا ایده آل برای ویترین مغازه هایی هستند که دارای سقف کوتاه می باشند و جلوه زیباتری به فضا می بخشد. بعد از نصب چراغ های پنلی توکار، فقط قسمت بیرونی چراغ، نمایان است و قطعات دیگر چراغ، در داخل کناف سقف ویترین فروشگاه، قرار داده می شود.

اصول نورپردازی ویترین ( پنلی و سقفی )

برای مشاهده و خرید انواع چراغ پنلی و سقفی کلیک کنید

چراغ های ریلی

نوع دیگر از چراغ های مدرنی که در نورپردازی ویترین مغازه ها ، جایگاه ویژه ای دارند، چراغ های ریلی هستند. این چراغ ها در فروشگاه هایی که نیاز به نور متمرکز و خاص باشد، مورد استفاده قرار می گیرند.

مشخصات این چراغ ها به این صورت است که چراغ ها با فاصله دلخواه بر روی ریل نصب شده و زاویه تابش این چراغ ها در جهات مختلف تا 360 درجه قابل تنظیم می باشد.

این چراغ ها به نام چراغ فروشگاهی نیز شناخته می شوند و تکمیل کننده نورپردازی داخل ویترین فروشگاه هستند و نور نقطه ای با شدت و لوکس بالا تولید می نمایند. تنظیم شدت نور و خاموش و روشن شدن چراغ های ریلی، معمولا با ریموت انجام می گردد.

در این محصول، هر چراغ، روی ریل نصب شده و احتیاج به نصب جداگانه ندارد و با یک سیم کشی می توان، تمام چراغ ها را روشن نمود. بنابراین نصب آسان نیز از مزیت های این چراغ ها می باشد.

اما عیب این چراغ ها، این است که به دلیل فضای چرخش 360 درجه با سقف ویترین، فاصله دارند، بنابراین برای فروشگاه هایی که سقف بلند دارند، مناسب هستند، در غیر این صورت استفاده از این چراغ ها برای ویترین، پیشنهاد نمی شود.

بهترین فروشگاه روشنایی برای نصب نورپردازی ویترین 

شما می توانید برای داشتن نورپردازی خارق العاده ویترین با رعایت اصول نورپردازی ویترین به فروشگاه حامی نور مراجعه و مشاوره بگیرید همراه با گارانتی بازگشت وجه و اصالت کالا.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *