مقالات

آیا اصول نورپردازی استخر را می دانید؟

اصول نورپردازی استخر

استخر نیز مانند هر فضای دیگری احتیاج به تامین روشنایی مناسب و همچنین نورپردازی خاص دارد. برای ایمنی شناگران رعایت الزامات روشنایی و اصول نورپردازی استخر ضروری است. افزون بر آن نورپردازی در استخرها جنبه زیبایی و تزئینی نیز دارد. نورهای منعکس شده و بازتاب شده در آب استخر جلوه شگفت انگیزی داشته و در شیک و جذاب کردن استخرها نقش کلیدی دارند.

نورپردازی های مختص به استخر از انواع ساده تا نورپردازی های خلاقانه متنوع هستند. اصول نورپردازی استخر چیست؟ چگونه می توان نورپردازی زیبا و در عین حال روشنایی کافی در استخرها ایجاد نمود؟ برای پاسخ به این سوالات مقاله را تا انتها دنبال کنید.

اصول نورپردازی استخر روباز و روبسته

استخرها به دو نوع کلی روباز و روبسته ( سر پوشیده ) تقسیم بندی می شوند که هر کدام دارای اصول جداگانه ای برای نورپردازی می باشند.

اصول نورپردازی استخر روباز

استخرهای روباز برای استفاده در روز طراحی شده اند و اگر روشنایی لازم در کف استخرهای روباز تامین نشود عملا در طول شب غیر قابل استفاده خواهند بود. به منظور رعایت اصول نورپردازی استخر رو باز باید از چراغ هایی برای کف و دیواره استخر بهره ببرید. روشنایی ایجاد شده در کف استخر باید به گونه ای باشد که در طول شب تمامی سطح آب را روشن نماید.

این موضوع علاوه بر ایجاد زیبایی در آب استخر از لحاظ ایمنی شناگران نیز فوق العاده حائز اهمیت است. برای خلق استخر روباز رویایی می توانید از ترکیب انواع چراغ ها با نورهای رنگی در کف و دیواره استخر استفاده نمایید. نورپردازی های پراکنده نیز در استخرهای روباز زیباتر از نورپردازی های نقطه ای هستند و باعث می شوند که استخر از بیرون به شکل یک صفحه نورانی دیده شود.

اصول نورپردازی استخر روباز

اصول نورپردازی استخر سر پوشیده

در استخرهای سرپوشیده نورپردازی استخر هم در کف و دیواره استخر و هم در سقف استخر اجرا می گردد. روشنایی های نصب شده در سقف به دلیل انعکاس در آب استخر باید به صورت اصولی و دقیق محاسبه شده و سپس انجام شوند.

نورپردازی سقف باید به گونه ای باشد که علاوه بر تامین روشنایی کافی، میزان بازتابش نور در آب به کمترین میزان خود برسد. در غیر این صورت باعث آزار چشم شناگران خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه : اصول نورپردازی فضای ورزشی

نصب چراغ توکار و یا روکار

چراغ های استخری از لحاظ روش نصب به دو نوع روکار و توکار تقسیم بندی می شوند. معمولا در هنگام طراحی و ساخت استخرها حفره هایی برای کار گذاشتن چراغ های توکار در نظر گرفته می شود.

چراغ های توکار

در کف و دیواره استخر استفاده شده و هم سطح با کف یا دیواره هستند. این چراغ ها به همراه یک کاسه بتنی در استخر قرار داده می شوند. عیب چراغ های توکار این است که شعاع نوری آن ها کمتر از چراغ های روکار است.

چراغ های روکار

در کف و دیواره به کار می روند. مزیت این چراغ ها شعاع نوری مناسب و عیب آن ها برآمدگی سطح چراغ می باشد. یکی از مهم ترین اصول نورپردازی استخر این است که حدالامکان هیچ برآمدگی در استخر ایجاد نگردد زیرا ممکن است از لحاظ ایمنی مشکلاتی را برای شناگران بخصوص در هنگام شیرجه در پی داشته باشد.

نصب چراغ توکار و یا روکار

نورپردازی کف، دیواره و سقف استخر

نورپردازی استخر به سه دسته نورپردازی کف استخر، نورپردازی سقف و دیواره استخر تقسیم بندی می شود. مهم ترین موضوع این است که چراغ های استفاده شده در داخل آب باید از نظر درجه حفاظتی ضد آب بوده و چراغ مخصوص استخر باشند. این چراغ ها به طور معمول دارای درجه حفاظتی IP65 به بالا هستند. از سوی دیگر بدنه این چراغ ها نیز باید ضد خوردگی توسط کلر و ضد سایش باشند.

نورپردازی دیواره استخر

برای نورپردازی دیواره استخر منابع نورانی را با فاصله های مناسب و روبروی همدیگر قرار دهید تا احتمال ایجاد سایه در آب استخر به حداقل برسد. برای رعایت دقیق اصول نورپردازی استخر باید چراغ های کف حدالامکان از نوع توکار انتخاب شوند. منابع روشنایی موجود در دیواره استخر نیز نباید شدت نور بیش از حد داشته باشند زیرا به خیرگی چشم شناگران منجر خواهد شد.

نورپردازی دیواره استخر

نورپردازی کف استخر

چراغ های مورد استفاده در داخل استخر بهتر است، از نوع ال ای دی انتخاب شوند زیرا این چراغ ها با ولتاژهای DC پایین کار می کنند بنابراین خطری از نظر برق گرفتگی وجود نخواهد داشت. از سوی دیگر این چراغ ها دارای طیف وسیع رنگی هستند و شما می توانید استخر را با نورهای رنگی تزئین نمایید. مصرف برق پایین و طول عمر بالا نیز از مزیت های چراغ های استخری ال ای دی است.

نورپردازی سقف استخر

نورپردازی سقف استخر نیاز به الزامات خاص به منظور عدم ایجاد خیرگی و بازتابش نور در آب دارد. چراغ های استفاده شده برای سقف می توانند از انواع پروژکتورها، چراغ های هالوژن و چراغ های سقفی پنلی تنوع داشته باشند.

نورپردازی سقف استخر

برای مشاهده و خرید انواع چراغ استخری کلیک کنید

جلوه و نما دادن به آب، روشی خاص در اصول نورپردازی استخر

وقتی صحبت از رعایت اصول نورپردازی استخر به میان می آید اکثر افراد نورپردازی نقطه ای سفید رنگ را به خاطر می آورند. اما گزینه های فوق العاده جذاب دیگری نیز وجود دارد که می تواند ظاهری شگفت انگیز و خیره کننده به استخرها ببخشد. اگر به دنبال جلوه های بصری در استخرهای رورباز و سرپوشیده هستید می توانید ترکیبی از نورهای رنگی را در استخر استفاده کنید و یا از چراغ های ال ای دی RGB که قابلیت تغییر رنگ را دارا می باشند بهره ببرید.

رنگ کاشی های استخر نیز در انتخاب نوع نورپردازی و رنگ نور تاثیر دارد. برای خلق نمای گیرا و جذاب در آب استخر می توان رنگ نورها را با رنگ کاشی ها هماهنگ انتخاب کرد. کاشی های روشن نور چراغ ها را به شدت منعکس کنند بنابراین برای استخرهایی که دارای رنگ روشن و یا متوسط هستند نورهای سفید و یا رنگی هر دو مناسب می باشند.

برای رعایت اصول نورپردازی استخر هایی با سطح تیره فقط نور سفید را انتخاب کنید. سطوح تیره مقدار زیادی از نور را جذب می کنند بنابراین استفاده از نورهای رنگی منجر به تاریک و تیره به نظر رسیدن استخر می شود. برای ایجاد خطوط و مرزهای استخر بهترین کار استفاده از ریسه های ال ای دی شلنگی ضد آب است که دور تا دور استخر کشیده می شوند و علاوه بر نمایش مرز بین استخر و محیط بیرونی کادر و جلوه زیبایی به آب استخر نیز می بخشند.

روشی خاص در اصول نورپردازی استخر

برای مشاهده و خرید انواع ریسه شلنگی کلیک کنید

رنگ های سرد، عدم ایجاد آلودگی بصری

اگر استخر شما تزئینی است و در قسمتی از باغ یا ویلا قرار گرفته است می توانید از نورهای گرم و رنگی مانند قرمز، نارنجی و بنفش در داخل استخر استفاده کنید، اما در صورتی که قصد استفاده از استخر و شنا کردن را دارید پیشنهاد ما این است که نورهای گرم را فراموش کرده و به سمت نورهای سفید و یا نورهای ملایم و خنثی بروید.

رنگ های گرم قابلیت انعکاس بیشتری را در آب استخر داشته و سبب ایجاد آلودگی بصری می شوند که ممکن است باعث آزار چشم شناگران شده و خسته کننده باشند.

لامپ رشته ای و لامپ هالوژن در اصول نورپردازی استخر

در گذشته از لامپ های رشته ای برای نورپردازی استخرها استفاده می گردید. اما امروزه استفاده از این لامپ ها منسوخ شده است زیرا علاوه بر مصرف برق بالا از نظر ایمنی نیز مخاطره آمیز می باشند. بهتر است برای روشنایی استخرها از لامپ های هالوژنی و یا ال ای دی به جای لامپ های رشته ای استفاده کرد.

برای رعایت اصول نورپردازی استخرهای روباز و سرپوشیده استفاده از لامپ های رشته ای را فراموش کنید. چراغ های هالوژن طول عمر بالاتری نسبت به لامپ های رشته ای داشته و نور شفاف تر و قوی تری را در محیط استخر تولید می نماید.

لامپ هالوژن در اصول نورپردازی استخر

برای مشاهده و خرید انواع چراغ هالوژن کلیک کنید

لامپ های ال ای دی در اصول نورپردازی استخر

یکی از مهم ترین اصول نورپردازی استخر راندمان و بازده نوری چراغ های استخر است. اگر به دنبال چراغ هایی با مصرف فوق العاده کم هستید چراغ های ال ای دی مناسب شما است. چراغ های ال ای دی استخری با این که نسبت به چراغ های استخری دیگر قیمت گران تری دارند اما خریداری این چراغ ها به نوعی صرفه جویی در هزینه است زیرا این چراغ ها مصرف برق و طول عمر ناچیزی دارند.

چراغ های ال ای دی استخری امروزه در انواع توکار، روکار و پروژکتوری تولید می گردند. مزیت چراغ های ال ای دی استخری نسبت به چراغ های هالوژن این است که نور یکدست و ملایم تری را در محیط تولید می کنند اما چراغ های هالوژن نور نقطه ای و ستونی ایجاد می کنند. یکی از اصول نورپردازی استخر عدم استفاده از منابع نورانی با گرمادهی زیاد است.

لامپ های ال ای دی استخری نسبت به سایر چراغ های استخری 90 درصد کمتر گرما تولید می کنند. بنابراین این لامپ ها به راحتی در دیواره و کف استخر استفاده می شوند بدون این که نگرانی از بابت تماس ناگهانی شناگران با این لامپ ها وجود داشته باشد.

نورپردازی ساده در رختکن

رختکن قسمتی از استخر است که احتیاج به نور بیش از حد ندارد. در برخی از استخرها روشنایی شدیدی در این قسمت اجرا می کنند که لزومی برای این اقدام وجود ندارد. بهترین کار این است که برای قسمت رختکن از نور ساده و روشنایی به اندازه بهره ببرید. روشنایی نباید خیلی کم باشد که مشکل دید ایجاد کند و نه آن قدر زیاد باشد که باعث خستگی چشم شود.

نورپردازی ساده در رختکن

خرید و نصب انواع چراغ استخری با بهترین قیمت و کم ترین زمان

برای خرید و انجام نصب انواع چراغ های رو کار و توکار چراغ استخری می توانید از فروشگاه آنلاین روشنایی و نورپردازی حامی نور سفارش بدهید تا بهترین قیمت و همکاری را با مشاوره رایگان نحوه نصب بهره مند بشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *