مقالات

اصول نورپردازی باغ و ویلا

اصول نورپردازی باغ

رعایت اصول نورپردازی باغ و ویلا می تواند فضایی شگفت انگیز و نتایجی فوق العاده در بر داشته باشد. در گذشته نورپردازی باغ و ویلا فقط به منظور تامین روشنایی در محیط انجام می شد اما امروزه نورپردازی نه تنها برای تامین روشنایی بلکه برای خلق محیطی جذاب و دلنشین در باغ پیاده سازی می گردد.

اگر اصول و الزامات مهم را در نورپردازی باغ رعایت کنید تاثیر شگفت انگیز آن را در زیبایی محیط و آرامش روانی خواهید دید. با ترکیب تکنیک های مختلف نورپردازی قادر خواهید بود نورپردازی منحصر به فرد و در عین حال خلاقانه ای را رقم بزنید.

به طور کلی مطابق با اصول نورپردازی باغ و ویلا روشنایی نباید یک جهته باشد بلکه باید دارای سمت و سوهای مختلف بوده و متشکل از چند تکنیک به صورت همزمان باشد تا افراد به محض وارد شدن تمایز نورپردازی را در محیط شما مشاهده کرده و احساس دلنشینی پیدا کنند. در این مقاله می خواهیم کمی در مورد فوت و فن های نورپردازی باغ و تکنیک های مختلف نورپردازی صحبت کنیم.

نورپردازی باغ در پله ها با چراغ دفنی

یکی از ترفندهای نورپردازی باغ و ویلا استفاده از چراغ های دفنی در پله ها می باشد. چراغ های دفنی چراغ هایی هستند که توسط یک کاسه بتنی کار گذاشته می شوند. این چراغ ها از متریالی تشکیل شده اند که ضد تنش و فشار فیزیکی بوده و در برابر ضربات استحکام کافی دارند. نورپردازی پله های ویلا معمولا با دو تکنیک انجام می شود:

  • قرار گیری چراغ های دفنی در بغل پله ها
  • قرار دادن چراغ های دفنی در زیر پله ها

نورپردازی باغ و ویلا

برای رعایت اصول نورپردازی باغ و ویلا مسیرهای رفت و آمد به خصوص پله ها را روشن کنید. روشنایی پله ها علاوه بر ایجاد نور پس زمینه زیبا و برجسته سازی پله های ویلا برای تامین امنیت افراد نیز ضروری می باشد.

احتیاجی نیست که برای عبور و مرور ایمن افراد کل فضای باغ را با روشنایی زیاد تحت تاثیر قرار داده و خیرگی ایجاد کنید بلکه کافی است عناصر و المان های محیط را به صورت متمرکز نورپردازی کنید. بی شک نورپردازی پله ها از مهم ترین بخش ها است که نباید نادیده گرفته شود.

چراغ های دفنی معمولا از تکنولوژی ال ای دی بهره می برند بنابراین این چراغ ها در طیف رنگی وسیع در دسترس می باشند. برخی از چراغ های دفنی از ال ای دی RGB بهره مند می باشند و شما قادر خواهید ترکیب های رنگی زیبا را در پله ها خلق کنید.

جهت مشاهده و خرید انواع مدل چراغ دفنی کلیک کنیدخرید چراغ دفنی

نورپردازی سقف آلاچیق و سایبان

برای رعایت اصول نورپردازی باغ و ویلا به تامین روشنایی آلاچیق ها و سایبان ها دقت ویژه داشته باشید. آلاچیق محل گردهمایی و دورهمی افراد است و باید به طور خاص و ویژه نورپردازی گردد.

نورپردازی سقف آلاچیق

بهترین تکنیک نورپردازی در آلاچیق ها نورپردازی از بالا است. نورپردازی در صورتی که در کناره ها و یا کف اجرا شود باعث آزار چشم شده و افراد نمی توانند از لحظات با هم بودن لذت ببرند. در این جا دو روش نورپردازی برای آلاچیق و سایبان را به شما پیشنهاد می دهیم:

استفاده از لامپ ادیسونی

اولین تکنیکی که برای نورپردازی آلاچیق و سایبان توصیه می کنیم استفاده از لامپ های ادیسونی است. لامپ های ادیسونی لامپ های مدرنی هستند که در چند سال اخیر بسیار همه گیر شده اند.

این لامپ ها به نام لامپ فیلامنتی نیز مشهور بوده و از فناوری ال ای دی بهره می برند. چراغ های ادیسونی تداعی گر لامپ های قدیمی تنگستن رشته ای بوده اما مدرنیزه شده و کم مصرف می باشند.

اگر از علاقه مندان به نورپردازی باشید حتما چراغ های ادیسونی را در فضاهای مختلف مانند کافی شاپ و یا منازل مدرن مشاهده کرده اید. استفاده از چراغ های ادیسونی در آلاچیق ها نیز ایده عالی برای نورپردازی است که مورد استقبال دیزاینرهای باغ ها و ویلاها قرار گرفته است.

طراحان حرفه ای این چراغ ها را با فاصله های متفاوت در سقف آلاچیق نصب می کنند تا شکوه و زیبایی حباب و فیلامنت این لامپ ها را به تصویر بکشند.

جهت مشاهده و خرید انواع مدل لامپ ادیسونی کلیک کنیدخرید لامپ ادیسونی

استفاده از چراغ COB

اصول نورپردازی باغ و ویلا می گوید نباید صرفه جویی در مصرف برق را نادیده بگیرید. چراغ های COB می توانند بهترین گزینه برای ایجاد نور شفاف در آلاچیق باشند و در عین حال چراغ های کم مصرفی هستند.

در چراغ های COB کل منبع نورانی بر روی یک چیپ قرار گرفته است بنابراین نور متمرکزی با این چراغ ها به وجود آمده و دارای پخش نور مناسبی می باشند. استفاده از چراغ های COB توکار در سقف از متداول ترین روش های نورپردازی آلاچیق ها است. این چراغ ها با فاصله از هم قرار گرفته و علاوه بر تامین روشنایی در فضا محیطی ساده و در عین حال نورانی برای دورهمی ها و صرف شام تولید می نمایند.

جهت مشاهده و خرید انواع مدل چراغ COB کلیک کنیدخرید چراغ COB

نورپردازی باغ، فضای سبز و گلدان ها

اگر تمام محوطه ویلا را نورپردازی کرده و باغچه و فضای سبز را فراموش کنید انگار نورپردازی ناقص است. درست است که در طول روز نور خورشید باغچه را زینت می دهد اما یک باغچه تاریک در طول شب اصلا جذاب نیست. برای رعایت اصول نورپردازی باغ و ویلا استفاده از چراغ های مختلف برای نورپردازی باغچه را حتما مدنظر قرار دهید.

چراغ های مورد استفاده در فضای سبز عبارتند از چراغ های دفنی، چراغ های ایستاده و ریسه های شلنگی. چراغ های دفنی می توانند در کنار مسیرهای رفت و آمد داخل فضای سبز به کار روند.

چراغ های پایه دار با فاصله از هم در روشنایی محیط باغچه کاربرد داشته و ریسه های شلنگی برای تزئین درختان و گلدان ها بهترین گزینه باشند. معجزه نورهای رنگی در فضای سبز را فراموش نکنید!

نورپردازی باغ

نورپردازی استخر با چراغ استخری

همان طور که می دانید استخر یکی از المان هایی است که نیاز به نورپردازی و تامین روشنایی دارد. درست است که استخرهای روباز برای استفاده در طول روز طراحی شده اند و در تاریکی شب غیر قابل استفاده می باشند.

اما با نورپردازی اصولی و صحیح در استخرها شما قادر خواهید بود در طول شب از استخر استفاده کرده و در عین حال تاثیر شگرفی در ایجاد فضایی جذاب در ویلا دارد. چراغ های استخری چراغ هایی هستند که در انواع روکار و توکار برای استفاده در استخرها طراحی شده اند و ضد آب می باشند.

پیشنهاد مطالعه : اصول نورپردازی استخر

نورپردازی محوطه یا هارد اسکیپ با انواع چراغ ها

برای رعایت اصول نورپردازی باغ و ویلا باید محوطه و هارد اسکیپ ها نیز به صورت دقیق نورپردازی گردند. هارد اسکیپ ها شامل دیوارهای سنگی، نیمکت ها، نرده ها، آب نماها و غیره می باشند.

نورپردازی محوطه

محوطه و هارد اسکیپ ها دقیقا همان فضاهایی هستند که باید با تکنیک های مختلف نورپردازی تزئین گردند. طیف وسیعی از چراغ ها برای نورپردازی محوطه و هارد اسکیپ ها می توانند در نظر گرفته شوند. در زیر به چهار مورد از این چراغ ها اشاره خواهیم کرد:

چراغ پارکی و حیاطی

بدون اغراق باید بگوییم چراغ های پارکی و حیاطی مهمترین و پرکاربردترین منابع نورانی هستند که نصب آن ها یکی از اصول نورپردازی باغ و ویلا می باشد. شما نمی توانید باغی را بدون این چراغ ها تصور کنید و به نوعی مرجع اصلی نور در ویلاها و باغ ها می باشند . این چراغ ها به صورت ایستاده بوده و در پایه های بلند کوتاه و متوسط موجود هستند.

چراغ های پارکی چراغ های پایه بلندی هستند که در مدل های کلاسیک و مدرن تولید می گردند و برای تامین روشنایی در فضاهای بزرگ به کار می روند. چراغ های حیاطی نیز به صورت پایه کوتاه پایه متوسط و دیواری تولید می شوند. این چراغ ها برای ایجاد روشنایی در باغچه و دیوارهای حیاط و باغ به کار می روند.

جهت مشاهده و خرید انواع مدل چراغ پارکی و حیاطی کلیک کنیدخرید چراغ حیاطی و پارکی

چراغ آویز تزئینی

یکی دیگر از چراغ هایی که می تواند زینت بخش تراس، بالکن و فضاهای داخلی ویلا باشد، چراغ آویز تزئینی است. این چراغ ها با متریال مناسب برای استفاده در فضای ویلا یا عمارت طراحی شده اند و در تنوع بی نظیری از مدل های کلاسیک و مدرن تولید می گردند تا جوابگوی انواع سلیقه ها باشند.

دکوراتیو بودن و تنوع اندازه این چراغ ها باعث شده است که هماهنگ با دیگر المان های محیط انتخاب شده و به عنوان چراغ های محبوب برای فضای تراس ویلاها و فضای سرپوشیده عمارت ها استفاده گردند.

پیشنهاد مطالعه : زیبایی خانه با استفاده از چراغ دکوراتیو

چراغ سقفی پنلی

چراغ های سقفی و پنلی با طراحی ساده و مینیمال از دیگر چراغ های مورد استفاده در ویلاها می باشند. این چراغ ها در مدل های مختلف مربعی، مستطیلی و دایره ای تولید شده و در سقف به صورت توکار یا روکار نصب می گردند. طراحی بدون زرق و برق این چراغ ها موجب شده است که برای ویلاهای مدرن بهترین گزینه باشند.

یکی از مهم ترین اصول نورپردازی باغ و ویلا بررسی راندمان انرژی چراغ ها است. چراغ های سقفی پنلی دارای بالاترین راندمان و بازده نوری بوده و در عین این که مصرف برق پایینی دارند نور یکنواخت و پرقدرتی تولید می کنند.

جهت مشاهده و خرید انواع مدل چراغ سقفی پنلی کلیک کنیدخرید چراغ پنلی و سقفی

چراغ چشمی

از دیگر چراغ هایی که به صورت وسیعی در نورپردازی ویلاها استفاده می شود چراغ های چشمی هستند. این چراغ ها با توان های مصرفی 3 و 5 وات و … تولید شده و مصرف برق فوق العاده پایینی دارند. استفاده از چراغ های چشمی در کنار هم می تواند نور مناسب و متمرکزی را ایجاد نماید.

تابش نور متمرکز بر روی سوژه از مزایای این چراغ ها بوده و برای برجسته سازی المان ها انتخاب خوبی هستند. چراغ های چشمی به صورت توکار نصب شده و از فناوری COB بهره می برند.

خرید انواع لوازم نورپردازی برای باغ و ویلا 

برای خرید انواع چراغ و لوازم مورد نیاز جهت رعایت اصول نورپردازی باغ و ویلا می توانید از فروشگاه آنلاین حامی نور مراجعه کنید و همچنین از ما مشاوره نصب هم بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *