مقالات

اصول نورپردازی ساختمان

نورپردازی ساختمان

اهمیت نورپردازی ساختمان چیست؟ مهمترین تاثیر نورپردازی در  برجسته سازی ویژگی های اصلی ساختمان است. علاوه بر این می توان از آن برای ایجاد حس هنری در نمای بیرونی و یا برای ایجاد سایه استفاده کرد.

نورپردازی ساختمان در معماری مجموعه ای از اهداف مهم را دنبال می کند که همه آنها بستگی به فضای خاص خود دارند. صاحبان بناهای تجاری و مسکونی نیازهای متفاوتی دارند و یافتن راه حل های مناسب برای روشنایی خانه یا محل کار آنها به مهارت، دقت و ظرافت نیاز دارد.

چه هدف استفاده از روشنایی طبیعی روز و چه استفاده از نور مصنوعی باشد، به هر حال نور توجه را به بافت، رنگ و فرم های فضا جلب می کند. به همین صورت به معماری در رسیدن به هدف واقعی خود کمک می کند. بینایی مهم ترین حسی است که از طریق آن از معماری لذت می بریم و نور باعث درک بیشتر ما از معماری می شود.

اصل اول: طراحی نقشه نورپردازی ساختمان

اولین قدم ترسیم نقشه طبقه از ناحیه ای است که شما نورپردازی می کنید. باید نقشه را در مقیاس مناسب قرار دهید و اطلاعات دقیقی مانند موقعیت پنجره و درب و چیدمان مبلمان را در نظر داشته باشید.

به این ترتیب شما درک درستی از فضایی که با آن کار می کنید خواهید داشت و به راحتی می توانید تعیین کنید که نورپردازی ساختمان شما باید در کجا قرار گیرد و چه مواردی را شامل شود. به عنوان مثال شما به نور یکسانی در سراسر نشیمن خود احتیاج ندارید. روشنایی الکتریکی مهمترین عامل در تغییر شیوه زندگی های ما است. چرا که افراد را قادر می سازد در هر زمان که بخواهند کار یا بازی کنند.

طراحی نقشه نورپردازی ساختمان

نقشه نورپردازی ساختمان چیزی است که می توانید با ارزیابی کاربری، اندازه و سطح نور طبیعی در هر اتاق، خودتان به آن برسید. متناوبا یک طراح داخلی، معمار، برقکار یا یک شرکت تخصصی نورپردازی می تواند به راحتی یکی از این نقشه ها را برای شما تهیه کند.

یک نقشه نورپردازی خوب، به شما این امکان را می دهد تا از ابتدا انواع لوازم مورد نیاز خود را خریداری کنید و همچنین مرجع مهمی برای برقکار خود باشید که باید مکان و نوع اتصالات و کلیدها را بداند. شما باید همزمان با برنامه ریزی برای لوله کشی ساختمان، برنامه ریزی برای تهیه نقشه نورپردازی خود را نیز آغاز کنید.

جهت مشاهده و خرید انواع لوازم نورپردازی نمای ساختمان کلیک کنیدوالواشر 15 سانتی متر

اصل دوم: تعیین رنگ و شدت روشنایی

مطالعات نشان می دهد که نورهایی با رنگ های مختلف، می توانند بر روحیه ما تأثیر بگذارند. برای مثال رنگ سفید و ملایم، احساسی گرم و دنج ایجاد می کند. در نتیجه این نورها در اتاق خوابها و اتاق نشیمن به خوبی کار می کنند. زیرا آرامش بخش هستند و این نکته برای سلامت روانی ما مهم است.

یک نظرسنجی از متخصصان نورپردازی مشخص کرد که رنگ در نورپردازی ساختمان بسیار مهم است و به طور معمول مهمتر از اثر نور عمل می کند. چرا که رنگ نور نیز بر روی انسان تأثیر فیزیولوژیکی دارد.

نورپردازی نمای ساختمان ( رنگ ها )

بسیاری از افراد متوجه نمی شوند که رنگ نور چقدر بر سلامت ما تأثیر می گذارد. رنگ در نورپردازی ساختمان می تواند دگرگون کننده باشد. هر رنگ نور دارای طول موجی است که بر ناخودآگاه و فیزیولوژی ما تأثیر می گذارد.

روشنایی مناسب می تواند مزایای متعددی را برای افراد به همراه داشته باشد. مثلا نور آبی یا رنگ های سردتر باعث افزایش هوشیاری کارکنان و کاهش فشار چشم می شود. در نتیجه رنگ نور از جمله مهمترین عوامل هنگام برنامه ریزی برای نورپردازی است.

پیشنهاد مطالعه : اصول نورپردازی ویترین فروشگاه

اصل سوم: تعیین جهت نوردهی

اساساً سه جهت برای نور وجود دارد: نور جلویی، نور جانبی و نور از عقب. این سه جهت تأثیر متفاوتی بر نحوه ظاهر شدن سوژه شما به دلیل ایجاد سایه ها دارند. برای مثال نور جلویی، سوژه شما را به طور مساوی روشن می کند. سایه هایی که توسط نور جلو ایجاد می شود در پشت سوژه قرار می گیرند و از دید چشم دور هستند.

سایه ها همچنین می توانند حس دراماتیکی به فضا اضافه کنند. اما نور جلو فاقد این اثر دراماتیک است. نور جانبی نیز نوری است که با زاویه های مختلف روی سوژه می افتد. این بدان معناست که یک طرف سوژه روشن می شود و طرف دیگر در سایه قرار می گیرد. از نظر کمک به انتقال شکل و فرم سوژه، این نوع از نورپردازی ایده آل است. از بین سه جهت، نورپردازی جانبی قویترین حس را ایجاد می کند.

نور از عقب زمانی ایجاد می شود که منبع نور پشت سوژه ای باشد. یک نور پس زمینه قوی معمولاً باعث ایجاد حالتی شبح گونه می شود. با توجه به این موارد اهمیت جهت نور در نورپردازی ساختمان مشخص می شود. با استفاده از جهت مناسب تابش نور بر اشیاء، می توان حس متفاوتی را از آنها به افراد منتقل کرد. به همین دلیل بسیار مهم است که هنگام نورپردازی ساختمان این نکته را در نظر داشته باشیم.

تعیین جهت نوردهی

پیشنهاد مطالعه : 5 راهکار زیباسازی منزل

اصل چهارم: تناسب رنگ نور با مصالح ساختمانی

نور و مصالح وابسته به یکدیگر هستند. مواد برای درک نور در معماری کلیدی هستند زیرا به طور مستقیم بر کمیت و کیفیت نور تأثیر می گذارند. موادی با روکش براق، نور را مثل آینه منعکس می کنند. در حالی که سطوح مات مانند سنگ طبیعی، چوب و گچ، نور را به طور یکسان در همه جهات منعکس می کنند.

تغییر در مواد و مصالح می تواند احساس یک اتاق و سطح روشنایی در آن را نیز تغییر دهد. برای مثال ارزانترین مواد برای افزایش میزان نور در یک اتاق تاریک، رنگ آمیزی سطوح اتاق به رنگ سفید است.

مواد از نظر عاطفی در ارتباط با نور اهمیت دارند. مثلا درخشش شیشه، درخشش موزاییک های طلایی رنگ، رنگ تیره ی چوب صیقل خورده یا سایه های روی دیوارهای سفید همه پیام های احساسی متفاوتی را در خود جای داده اند.

برخی از کشورها و مناطق برخی سنت ها و مصالح ساختمانی مخصوص به خود را دارند. مثل گچ بری که از جمله تزیینات محبوب در ساخت بناهای ایران است. به همین دلیل است که هنگام طراحی نقشه نورپردازی باید جنس مصالح به کار رفته در بنا را در نظر داشته باشیم.

جهت مشاهده و خرید انواع پروژکتور SMD و COB کلیک کنیدخرید پروژکتور SMD و COB

انواع نورپردازی ساختمان

نورپردازی مناسب برای راحتی ساکنین یک ساختمان بسیار مهم است. روش های نورپردازی ساختمان بر اساس فوکوس نور، جهت و چیدمان وسایل دسته بندی می شوند.

می توان از یکی از روش های زیر برای نورپردازی ساختمان استفاده کرد:

عمومی ( مشخص )

در یک سیستم روشنایی عمومی یا پراکنده، نور به طور مساوی در هر دو قسمت بالا و پایین یک اتاق توزیع می شود – 50 درصد به سمت بالا و 50 درصد به سمت پایین. در حالیکه نورپردازی عمومی می تواند برای چشم خوشایند باشد، اما برای برخی خشن به نظر می رسد.

مخفی

نورپردازی مخفی حالتی است که منبع نور توسط بافت ساختمان از دید پنهان می شود، اما خود نور هنوز قابل مشاهده است. اگر این کار به خوبی انجام شود می تواند خطوط بین نور طبیعی و نور مصنوعی را محو کرده و درام و زیبایی و فضایی رمز و رازگونه را ایجاد کند.

نورپردازی نمای ساختمان ( مخفی )

متمرکز (یا تاکیدی)

این حالت یکی از رایج ترین انواع نورپردازی است. این نورپردازی قصد دارد چشم را به نقطه کانونی خود بکشد. نورپردازی متمرکز به شما کمک می کند تا قسمت های مورد نظر خود را در معرض نور قرار دهید، در حالی که مناطق کسل کننده را در سایه قرار می دهید.

نورپردازی اداری (یا وظیفه ای)

این نوع از نورپردازی نیز زیر مجموعه ای برای نور متمرکز است. منظور از نورپردازی وظیفه ای این است که به شما کمک می کند نورپردازی را با توجه به کارهایی که به نور بیشتری نیاز دارند مانند مطالعه، آشپزی، نوشتن، خیاطی و بسیاری موارد دیگر تنظیم کنید.

خرید لوازم نورپردازی ساختمان در بهترین فروشگاه آنلاین

اگر به دنبال نمای ساختمان مدرن و شیک هستید و می خواهید نورپردازی خاص برای منزلتان داشته باشید می توانید با فروشگاه روشنایی و نورپردازی حامی نور مراجعه کنید و همچنین مشاوره رایگان در این زمینه دریافت کنید.

1 نظر در “اصول نورپردازی ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *