مقالات

لامپ کم مصرف برای رشد گیاه

لامپ کم مصرف برای رشد گیاه

استفاده از لامپ کم مصرف برای رشد گیاه کار دشوار و پیچیده ای نیست. کافی است با رفتارها و نیازهای گیاه خود آشنایی داشته باشید تا به سادگی و بدون هیچ دردسری بتوانید شرایط رشد آن را در هر مکانی مهیا کنید.

جالب است بدانید که استفاده از لامپ کم مصرف برای رشد گیاه همان تاثیری را ایجاد می ­نماید که نور خورشید ایجاد می ­کند.

لامپ های کم مصرف برای رشد گیاه جایگزینِ بی نظیرِ نور خورشید!

شاید برایتان جالب باشد بدانید که استفاده از لامپ کم مصرف برای رشد گیاه یکی از ایده­ های رایجی است که غالبا در مکان­ های فاقد نور خورشید و یا دارای نور طبیعی کم همچون آپارتمان های امروزی، انباری ­ها، پارکینگ ­ها، راهروها و… مورد استفاده قرار می­ گیرد.

استفاده از لامپ کم مصرف برای رشد گیاه کار دشوار و پیچیده ای نیست. کافی است با رفتارها و نیازهای گیاه خود آشنایی داشته باشید تا به سادگی و بدون هیچ دردسری بتوانید شرایط رشد آن را در هر مکانی مهیا کنید.

جالب است بدانید که استفاده از لامپ کم مصرف برای رشد گیاه همان تاثیری را ایجاد می ­نماید که نور خورشید ایجاد می­ کند.

بنابراین اگر در مکانی زندگی می ­کنید که از نور خورشید بهره چندانی ندارد و یا به دلیل کمبود جا می­ خواهید از انباری منزل یا زیرزمین خود که نورگیر هم نیست، به عنوان گلخانه استفاده کنید، نگران کمبود نور نباشید. چاره مشکل شما در دست لامپ ­های کم مصرف است!

لامپ های کم مصرف برای رشد گیاه

تاثیر استفاده از لامپ کم مصرف برای رشد گیاه

جالب و در عین حال لازم است بدانید که هر یک از طیف ­های نور خورشید به گونه ­ای خاص رشد گیاهان را تحت تاثیر قرار می­ دهند. جوانه زدن یک گیاه و رشد برگ ­ها و قد کشیدن شاخه ­های آن نیازمند نور با طیف آبی رنگ است.

این در حالی است که یک گیاه برای این که میوه و گل بدهد، به نور با طیف متمایل به قرمز احتیاج دارد. گفتنی است که نور سبز تاثیر چندان زیادی در رشد و نمو گیاهان ندارد.

گیاهانی که گل یا میوه می­ دهند، در مقایسه با سایر گیاهان نیاز بیشتر و شدیدتری به نور دارند. سبزیجات و صیفی ­جات که در رده بعدی نیاز به شدت نور قرار می ­گیرند، برای رشد خود به تمام طیف ­های رنگی نور احتیاج دارند.

در صورتی که نور مورد نیاز گیاه در طیف ­های مختلف فراهم نگردد، رشد گیاه با مشکلات متعددی رو به رو خواهد شد. حیات گل ­ها و گیاهان آپارتمانی شما در گرو استفاده از لامپ کم مصرف برای رشد گیاه است.

حال شاید این سوالات ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که نحوه استفاده از لامپ کم مصرف برای رشد گیاه چگونه می ­باشد؟ چه تعداد لامپ کم مصرف برای رشد گیاه لازم است؟ وات مناسب لامپ کم مصرف برای رشد گیاه چقدر است؟

اگر به دنبال پاسخ این سوالات متنوع در زمینه استفاده از لامپ کم مصرف برای رشد گیاه هستید، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

نحوه استفاده از لامپ کم مصرف برای رشد گیاه

لامپ کم مصرف برای رشد گیاهان به عوامل مختلفی بستگی دارد و همچنین استفاده از این عوامل به نحوه درست باعث رشد و نمو بهتر گیاه می شود.

لامپ کم مصرف برای رشد گل و گیاه

برای مشاهده و خرید انواع مدل لامپ کم مصرف کلیک کنید

وات لامپ کم مصرف برای رشد گیاه

گفتنی است که استفاده از لامپ کم مصرف برای یک گیاه کوچک با گل­ ها و گیاهان بزرگ فرق دارد. بنابراین می ­توان گفت که اندازه گل ­ها و گیاهان نیازمند نور در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

به همین دلیل لازم است با استفاده از روش­ های رایج موجود به منظور تعیین نیازهای روشنایی به اندازه گیری استاندارد بپردازیم.

اندازه گیری استاندارد وات لامپ کم مصرف

ساده­ ترین روش اندازه گیری، اندازه گیری با استفاده از روش فوت مربع می ­باشد. اگر گیاه مورد نظر شما نیازمند نور زیاد است، در زمان استفاده از لامپ کم مصرف برای رشد گیاه باید توجه داشته باشید که به ازای هر فوت مربع به 60 وات نور احتیاج دارید.

در ایده آل ­ترین حالت ممکن هر فوت مربع نیازمند 100 وات است. البته لازم به یادآوری است که این مقدار برای مرحله گل دهی و میوه دهی گیاه مناسب است. بنابراین در مرحله رشد و برگ دهی می­ توانید این مقدار را نصف نموده و از 50 وات در هر فوت مربع استفاده کنید.

برای مثال؛ اگر قصد دارید به پرورش سه گیاه بزرگ که هر یک از آن ­ها دارای ابعاد سه فوت مربع هستند، بپردازید، لازم است بدانید که هر یک از این گیاهان در شرایط ایده آل به ازای هر فوت مربع 100 وات و به ازای سه فوت مربع 300 وات نیاز دارند.

بنابراین باید برای هر بوته 300 وات و در مجموع 900 وات تامین کنید تا گیاهان شما به شکل ایده آل رشد کنند.

مطالعه بیشتر : پر کاربردترین پروژکتور های بازار

چینش لامپ و نورپردازی لامپ کم مصرف برای رشد گیاه

همان ­گونه که می ­دانید؛ نور خورشید اگرچه سفید دیده می ­شود، اما ترکیبی از رنگ ­های رنگین ­کمان است. بیشترین تاثیر نور خورشید بر رشد گیاهان از رنگ آبی و قرمز آن ناشی می­ شود.

از همین رو لازم است نور تولید شده توسط لامپ­ های رشد مورد استفاده ترکیب نور آبی و قرمز باشد. حتی می­ توانید لامپ ­های کم مصرف آبی و قرمز را به طور جداگانه خریداری نموده و به گونه ­ای بچینید که در زمان تابش با یکدیگر ترکیب شده و به همه جای گیاه برسند.

گیاه شما باید توسط نورلامپ های کم مصرف احاطه شده و از هر طرف نور مورد نیاز خود را دریافت کند. اگر گیاهتان چاق و کوتاه است، لامپ ­های کم مصرف خریداری شده را در قسمت فوقانی آن، کنار گیاه و کمی پایین تر نصب کنید.

به یاد داشته باشید که هر جا سایه هست، باید یک لامپ نصب گردد. اگر گیاهانتان قد کشیده و به سمت بالا حرکت می ­کنند، لازم است در قسمت زیرین آن­ ها نیز لامپ نصب شود تا نور کافی برای رشد جوانه هایی که در قسمت پایین قرار دارند، فراهم گردد.

گیاهان برای لامپ کم مصرف

محل قرارگیری لامپ کم مصرف برای رشد گیاه

بسیار مهم است که فاصله گیاه تا لامپ­ های کم مصرف استفاده شده چقدر باشد. به طور کلی می­ توانید این لامپ­ ها را در نزدیک گیاهان خود قرار دهید. البته قدرت لامپ کم مصرف برای رشد گیاه و مدت زمان تابش آن نیز در تصمیم ­گیری برای محل قرارگیری لامپ کم مصرف برای رشد گیاه موثر است.

برای اطمینان از تناسب یا عدم تناسب محل قرارگیری لامپ کم مصرف برای رشد گیاه می­ توانید از یک آزمایش ساده استفاده کنید. این آزمایش با نام آزمایش پشت دست معروف است.

برای این کار کافی است پشت دستتان را برای مدت سی ثانیه رو به لامپ قرار دهید. در چنین حالتی فاصله میان دست شما تا لامپ باید با فاصله میان گیاه تا لامپ برابر باشد.

اگر پس از گذشت سی ثانیه دست شما خیلی داغ شود، می­ توان نتیجه گرفت که این فاصله کم است و در این فاصله لامپ کم مصرف برای رشد گیاه نه تنها مفید نبوده، بلکه مضر خواهد بود.

در حین تعیین محل قرارگیری لامپ کم مصرف برای رشد گیاه این نکته را مد نظر قرار دهید که گیاهان به طور روزانه رشد کرده و از فاصله موجود میان آن­ ها و لامپ کاسته می ­شود. بنابراین لازم است چند وقت یک بار نسبت به تنظیم مجدد این فاصله اقدام نمایید.

مطالعه بیشتر : 5 راهکار برای زیبا سازی منزل

رنگ مناسب لامپ، برای نمو گیاه

همان ­گونه که پیش­ تر نیز اشاره اشاره کردیم، گیاهان به منظور رشد و نمو مناسب به طیف رنگ آبی و قرمز و یا ترکیب این دو احتیاج دارند. نور حاصل که صورتی یا بنفش به نظر می­ رسد، نوری است که می­ تواند جای خالی نور خورشید را برای گیاه پر کند.

نور آبی اغلب برای رشد بذر، جوانه زدن و رشد شاخه ها و برگ­ ها مناسب است. این در حالی است که نور قرمز عمدتا در زمینه گل دهی و میوه دهی استفاده می ­شود.

میزان کلوین (دما) برای رشد گیاه

جالب و در عین حال لازم است بدانید که دمای مناسب تاثیر قابل توجهی در فتوسنتز گیاه، گل دهی آن، پیشگیری از ریزش برگ ­ها و همچنین ایجاد رکود در گیاه دارد. آیا می­ دانید محدوده دمایی مناسب برای رشد یک گیاه چه محدوده ­ای است؟

گفتنی است که محدوده مناسب برای رشد یک گیاه محدوده ­ای است که گیاه بتواند در آن دما به طور مناسب تنفس کرده و فتوسنتز انجام دهد. در شرایط گلخانه ­ای می ­توان از طریق کنترل دما گیاهان را در مواقعی معین وادار به گل دهی نمود. برخی از بذرها برای سبز شدن و رشد کردن به دمای پایین نیاز دارند. این در حالی است که برخی از گل­ ها باید سرمای زمستانی را تجربه کنند تا بتوانند گل بدهند.

در حالت کلی می­ توان گفت که گیاهان از نظر دمایی در سه دسته مختلف قرار می ­گیرند که عبارتند از:

  • هوای ملایم ( میانگین دما: 16)
  • هوای خنک (میانگین دما: 8)
  • هوای گرم (میانگین دما: 24)

شما با در نظر گرفتن نوع گیاهی که قصد پرورش آن را دارید، می ­توانید نسبت به تامین دمای مناسب اقدام نمایید.

فصل ها لامپ کم مصرف برای رشد گیاه

برای مشاهده انواع مدل های لامپ ادیسونی کلیک کنید

لامپ فلورسنت؛ اقتصادی­ ترین روش 

لامپ های فلورسنت دسته­ ای از انواع لامپ ­های کم مصرف به شمار می آیند که به عنوان اقتصادی­ ترین روش استفاده از لامپ کم مصرف برای رشد گیاه شناخته شده ­اند.

این لامپ ­ها که تحت عنوان لامپ مهتابی نیز از آن ها یاد می­ شود، از اواخر دهه 1920 میلادی پا به عرصه وجود گذاشتند.

اگر به آن دسته از افرادی تعلق دارید که با کمبود یا عدم وجود نور در محیط نگهداری از گیاهان مورد علاقه­ تان مواجه هستید، می ­توانید با استفاده از لامپ­ های فلورسنتی به عنوان بهترین نوع لامپ کم مصرف برای رشد گیاه به روشی ارزان به تامین نور مورد نیاز پرداخته و از رشد و نمو گل ها و گیاهانتان لذت ببرید.

امروزه این لامپ ­ها در طیف گسترده و انواع و اندازه­ های مختلفی تولید شده و روانه بازار مصرف می ­شوند.

بهترین مارک لامپ رشد گیاه

 

بهترین فروشگاه جهت تهیه لامپ کم مصرف مناسب رشد گیاه

فروشگاه حامی نور یکی از فروشگاه های الکتریکی با تجربه ۲۰ساله در زمینه فروش انواع محصولات نور و روشنایی، تجهیزات برق، سیم و کابل، لامپ کم مصرف برای رشد گیاه، هالوژن، پروژکتور SMD و COB، رینگ لایت، ریسه شلنگی، آیفون تصویری و سازنده تابلو برق های کنتور و تابلو برق صنعتی و زیر شاخه های دیگر برق هست که همواره در پی ارائه بهترین خدمات به مشتریان خود است.

1 نظر در “لامپ کم مصرف برای رشد گیاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *