مقالات

اصول نورپردازی اداری

نورپردازی اداری

آیا از تاثیر نورپردازی در محیط و فضای اداری آگاه هستید ؟ نورپردازی اداری، اگر به صورت اصولی و مطابق با الزامات روشنایی، انجام شود، نتایج مطلوبی در بهبود عملکرد کارکنان، در پی خواهد داشت.

فضای اداری، محیطی است که کارکنان، ساعت های زیادی را در آن، سپری می کنند و ممکن است، میزبان ارباب رجوع باشند، از این رو، نورپردازی اصولی و استاندارد محیط اداری، برای ایجاد محیطی مطلوب برای فعالیت کارکنان ضروری است.

نورپردازی فضاهای اداری، در زیباسازی ادارات نیز کمک کننده می باشد. پیشرفت تجهیزات روشنایی و منابع نورانی، موجبات نورپردازی های خلاقانه و جذاب در محیط های اداری را فراهم آورده است.

ارگونومی های نورپردازی اداری

نورپردازی اداری مبتنی بر سه فاکتور عملکرد بینایی، راحتی بینایی و محیط بینایی می باشد. عملکرد بینایی، شامل درخشندگی و میزان روشنایی می باشد.

در محیط اداری، میزان روشنایی و درخشندگی، باید استاندارد بوده و به درستی، محاسبه شوند، سپس منابع نور مناسب، خریداری گردند.

فاکتور موثر بعدی در فضای اداری، راحتی بینایی می باشد که شامل پارامترهایی مانند شدت نور و تفکیک رنگ است. شدت نور و استفاده از طیف های رنگی متفاوت، از نظر روحی و روانشناسی، تاثیر متفاوتی در کارکنان دارند.

ارگونومی های نورپردازی اداری

پیشنهاد مطالعه : اصول نورپردازی ویترین فروشگاه

در نورپردازی فضای اداری به صورت اصولی، این پارامترها، باید به گونه ای انتخاب شوند تا کارکنان با هوشیاری هر چه تمام تر، به فعالیت خود، ادامه داده و دچار خستگی چشم نشوند.

فاکتور محیط بینایی نیز، شامل سه مولفه رنگ نور، جهت نور و سایه نور می باشد. برای ایجاد میدان دید مناسب در کارکنان و دید واضح و همچنین تمرکز آن ها بر کار، این سه مولفه، باید در نظر گرفته شده و حتما نورپردازی، مطابق با آن ها انجام گیرد.

اهمیت نورپردازی دفتر کار

نورپردازی مناسب در محیط های کاری، باعث بهبود عملکرد کارکنان و بالا بردن راندمان کاری آن ها می گردد. از سوی دیگر، نور مناسب، می تواند، انگیزه کارکنان را بالاتر ببرد.

عدم وجود منابع نورانی کافی و استاندارد در فضای کاری، به طور حتم باعث کاهش بازده نیروی کار شده و سبب خستگی زودرس خواهد شد.

از سوی دیگر، استفاده از منابع نورانی بیش از حد نیز، سبب آسیب به چشم کارمندان شده و ممکن است، باعث اختلال در سیستم بدنی و یا بروز سردرد گردد. در نتیجه، روشنایی باید به اندازه کافی در محیط های اداری، اعمال گردد.

به کارگیری منابع نورانی کافی و رعایت اصول نورپردازی اداری در هنگام حضور ارباب رجوع، باعث بهتر دیده شدن خدمات کارکنان شده و ارباب رجوع، درک بهتری از فعالیت شرکت خواهد داشت که در موفقیت شغلی، بی تاثیر نیست.

نورپردازی اداری و افزایش راندمان کاری

اصول نورپردازی در فضا و محیط اداری

همان طور که در بالا گفته شد، نورپردازی اداری به منظور افزایش بازده کارکنان انجام می شود و باید از اصول استاندارد روشنایی، تبعیت کند. فاکتورها و پارامترهای روشنایی، باید به صورت دقیق، با توجه به ابعاد و نوع کاربری شرکت اندازه گیری شوند.

در زیر به برخی از پارامترهای مهم در نورپردازی محیط اداری خواهیم پرداخت:

شدت روشنایی

پارامتر شدت روشنایی با واحد سنجش نور یا لوکس بیان می شود. شدت روشنایی، با توجه به نوع فعالیت شرکت و فضای شرکت تعیین می گردد. به طور مثال در اداره ای که کارکنان، به کار با کامپیوتر مشغول هستند، حداقل شدت روشنایی، باید به میزان 500 لوکس باشد.

رعایت حداقل شدت روشنایی، برای فضای کامپیوتری، ضروری است. مطالعات، نشان داده است که افزایش شدت روشنایی تا حداکثر 1000 لوکس، تاثیر بسیار زیادی در سرعت عملکرد کارکنان و افزایش سرعت پردازش اطلاعات دارد.

شدت روشنایی استاندارد، در فضای اداری که شامل گروهی از کارکنان میانسال و مسن است، بین 750 تا 1000 لوکس، برآورد شده است. این میزان از روشنایی، می تواند، تاثیر بسیار مثبتی، در دید واضح کارکنان داشته باشد.

تاثیر رنگ ها

طبق تحقیقات انجام گرفته، بهترین رنگ نور در محیط های اداری، نور طبیعی(یخی) و نور مهتابی است و دمای رنگ نور باید از  4500 کلوین، به بالا باشد که جزو نورهای سرد، طبقه بندی می شوند.

استفاده از نورهای سفید یخی و سفید مهتابی، دقت کارکنان را بالا برده و از خواب آلودگی افراد جلوگیری می کند.

اگر اداره یا شرکت، در حیطه معماری و یا طراحی، فعالیت دارد، بهتر است، از نورهای آفتابی استفاده گردد، زیرا با استفاده از نور آفتابی، اجسام، به رنگ واقعی، دیده می شوند که لازمه موفقیت شغلی این گروه از شرکت ها می باشد.

جهت نوردهی

یکی از فاکتورهای مهم در نورپردازی فضای اداری، جهت نوردهی می باشد. به طور معمول، استفاده از نورهای متمرکز و جهت دار، در نورپردازی محیط اداری، توصیه نمی شود، زیرا باعث خستگی چشم کارکنان خواهد شد.

بدین منظور، از منابع نوری متفاوت، در فضاهای اداری استفاده می کنند تا ترکیب نور، باعث ایجاد شار یکنواخت در محیط شده و از ایجاد نورهای خیره کننده جلوگیری شود.

پیشنهاد مطالعه : اصول نورپردازی فضای ورزشی

اصول نورپردازی در فضا و محیط اداری

اشتباهات رایج در نورپردازی اداری

عدم استفاده از منابع نورانی مناسب و کافی در نورپردازی اداری، بزرگترین اشتباهی است که ممکن است، انجام شود و تاثیر بسیار زیادی در پایین آمدن راندمان کاری خواهد داشت.

اشتباه بعدی، نورپردازی یکسان برای تمام فضاهای اداری است. می دانیم که محیط اداری از قسمت های مختلفی مانند اتاق کنفرانس، اتاق کار، راهرو، آبدارخانه و غیره تشکیل شده است و هر کدام از قسمت ها، احتیاج به شدت روشنایی متفاوت دارند.

از سوی دیگر، رنگ نور نیز در قسمت های مختلف اداره، نباید یکسان باشد، برای مثال، اگر شرکت شما، دارای اتاقی برای پذیرایی از مهمان های کاری است، استفاده از نورهای گرم، می تواند، محیطی صمیمی ایجاد کرده و در موفقیت کاری شما، تاثیر بسزایی داشته باشد.

ولی اگر نورهای گرم در اتاق کارکنان استفاده شوند، باعث عدم تمرکز و خواب آلودگی افراد خواهد شد.

از دیگر اشتباهات رایج در فضای اداری، عدم استفاده از نور طبیعی است. متاسفانه این موضوع، در بسیاری از ادارات، نادیده گرفته شده و پنجره ها، با پرده های تیره و پارتیشن ها  پوشانده می شوند.

غافل از این که، نور طبیعی، بهترین نور برای عملکرد عالی کارکنان است و باعث شور و شوق در کار می شود. نورپردازی ادارت، باید با در نظر گرفتن نور طبیعی پنجره و محل قرار گرفتن میز کارمندان انجام گردد.

نصب اشتباه تجهیزات روشنایی نیز، از دیگر اشتباهاتی است که باعث از کار افتادن تجهیزات روشنایی و یا سوختگی چراغ ها می گردد.

نصب ناصحیح المان های نورانی، علاوه بر خرابی چراغ ها، ممکن است، از نظر ایمنی نیز، مشکلاتی ایجاد کرده و خطر برق گرفتگی را برای افراد، در پی داشته باشد. از این رو، همواره از یک تکنسین برق کاربلد، برای نصب تجهیزات روشنایی در محل کار خود کمک بگیرید.

اشتباهات رایج در فضای اداری

لوازم نورپردازی مناسب فضای اداری

حال که با اصول نورپردازی اداری، تا حدودی آشنا شدیم، این سوال مطرح می گردد که از چه لوازمی برای روشنایی ادارات استفاده کنیم؟ در این جا، به برخی از تجهیزات روشنایی و منابع نورانی مورد استفاده در محیط اداری خواهیم پرداخت:

چراغ های هالوژن

چراغ های هالوژن از بهترین منابع نورانی مورد استفاده در نورپردازی اداری می باشند. این چراغ ها، در کنار هم قرار گرفته و شار نوری یکنواختی در محیط اداری ایجاد می کنند.

از سوی دیگر، نصب آسان و تعویض راحت، از خصوصیات بسیار مثبت این چراغ ها می باشد. چراغ های هالوژن، به راحتی در سقف کاذب اداره، نصب شده و نور ترکیبی مناسبی ایجاد می کنند.

استفاده از چند منبع نوری مانند هالوژن ها، در فواصل نزدیک به هم، عدم خیرگی چشم را در پی خواهد داشت.

جهت مشاهده انواع مدل چراغ هالوژن کلیک کنیدخرید چراغ هالوژن

لامپ های کم مصرف

از آن جا که فضای اداره و شرکت، نیاز به روشنایی بالایی دارد، باید از تعداد زیادی منبع نورانی استفاده شود که این موضوع، باعث مصرف بالای انرژی خواهد شد.

یکی از راهکارهایی که در ادارات، برای صرفه جویی در مصرف برق انجام می گردد، استفاده از لامپ های کم مصرف است که در دو نوع آفتابی و مهتابی، موجود بوده و مصرف برق، بسیار پایینی دارند.

برای مشاهده انواع مدل لامپ کم مصرف کلیک کنیدخرید لامپ کم مصرف

چراغ های خطی

با پیشرفت روزافزون تجهیزات روشنایی، امروزه نورپردازی اداری، فقط به منظور بهبود عملکرد کارکنان، انجام نشده، بلکه برای ایجاد محیط شیک و زیبا در ادارات نیز صورت می پذیرد.

چراغ های خطی، بهترین المان ها برای ایجاد فضای شیک و گیرا در محیط های اداری می باشند. نورپردازی اصولی، با این چراغ ها، در موفقیت کسب و کار شما، تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت.

چراغ های خطی، متشکل از دیودهای نورانی ال ای دی بوده و به صورت سقفی و یا دیواری قابل استفاده می باشند.

چراغ های پنلی و سقفی

زمانی که نام نورپردازی فضای اداری، به زبان می آید، همه، یاد چراغ های پنلی و سقفی می افتند. چراغ های سقفی و پنلی، بدون شک از پرکاربردترین چراغ های مورد استفاده، در ادارات هستند.

این چراغ ها، دارای طراحی ساده و بدون زرق و برق می باشند که برای نورپردازی محیط های اداری، بسیار ایده آل هستند. چراغ های پنلی در دو نوع توکار و روکار، طراحی شده و در بازار موجود هستند. استفاده از چراغ های پنلی توکار، در سقف ادارت، بسیار رایج می باشد.

برای مشاهده انواع مختلف چراغ پنلی و سقفی کلیک کنیدخرید پنل ال ای دی 65 وات لوشن مدل LN65

چراغ های آویز سقفی

امروزه انواع چراغ های دکوراتیو اداری ساده، در بازار موجود هستند. استفاده از چراغ های آویز سقفی، در بسیاری از فضاهای اداری، نور متمرکزی را ایجاد می کند که در کنار نور یکنواخت می تواند، دلپذیر باشد.

فروشگاه آنلاین لوازم برقی و نورپردازی جهت تهیه لوازم نورپردازی اداری

فروشگاه حامی نور (شرفی) یکی از فروشگاه های الکتریکی با تجربه ۲۰ساله در زمینه فروش انواع محصولات نور و روشنایی، تجهیزات برق، سیم و کابل، لامپ کم مصرف، هالوژن و تابلو برق صنعتی و زیر شاخه های دیگر برق هست که همواره در پی ارائه بهترین خدمات به مشتریان خود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *