مقالات

با نورپردازی مدرن بیشتر آشنا شوید!

نورپردازی مدرن

امروزه شیوه نورپردازی نسبت به قدیم بسیار متفاوت شده و وقتی راجب این موضوع صحبت می‌شود دغدغه‌ای به اسم مصرف زیاد برق وجود ندارد. در همه مکان‌ها امکان نورپردازی مدرن وجود دارد و این باعث جذابیت بیشتر مکان مورد نظر در شب می‌شود.

در دکوراسیون داخلی، نمای بیرونی ساختمان، انواع مراسم‌ها و تشریفات‌ها و غیره شاهده نورپردازی به وسیله چراغ‌ها در اندازه و رنگ‌های متفاوت هستید. نورپردازی در شب بخش مهمی از نما و دکوراسیون محسوب می‌شود. پس اگر شما قصد نورپردازی در مکان مورد نظر خود را دارید آشنایی بیشتر این مورد الزامی است.

نورپردازی مدرن و هدفمند

برای اینکه نورپردازی شیک و جذابی در دکوراسیون داشته باشید باید از تجهیزات پیشرفته و مخصوص این کار استفاده کنید. این نکته مهم را نیز متذکر می‌شویم که بهترین و زیباترین نورپردازی‌ها مربوط به استفاده خلاقانه‌  از تجهیزات در جای درست است. به این معنی که باید وسایل نورپردازی به صورت هدفمند به کار گرفته شود تا محیط مورد نظر نوری مناسب داشته و باشد و حس و حال خوبی را تداعی کند.

هر فضایی به نور مناسب نیاز دارد و این نور بر اساس اصول روانشناسی حس‌هایی را در افراد تداعی می‌کند. در نورپردازی مدرن، هدفمندی استفاده از این وسایل، به ویژه در مکان‌هایی که قرار است کسب و کاری انجام شود بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

به همین دلیل است که امروزه شاهد نورپردازی‌های جالب در مکان‌هایی مثل کافه، رستوران، دفاتر تجاری، مطب‌ها و غیره هستید. در عصر حاضر نورپردازی جزء مهمی از دکوراسیون محسوب می‌شود. در ادامه به برخی از نکات که در نورپردازی علمی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد اشاره می‌کنیم. نور زیاد چراغ‌ها باعث ایجاد خیرگی می‌شود که باید کنترل شود.

نورپردازی مدرن و هدف مند

مدیریت خیرگی چراغ در نورپردازی مدرن

گفتیم که در نورپردازی مدرن هدف ایجاد حس زیبا شناسانه و ایجاد فضای بصیری مطبوع برای افراد است. اما گاهی در برخی مکان‌ها شاهد خیرگی چراغ هستیم که چندان مطلوب نیست. مقصود از خیرگی، بیش از حد روشن بودن محیط توسط چراغ‌ها می‌باشد که به چشم آسیب وارد می‌کنند و در کل امکان ماندن در مکان مورد نظر را کم می‌کند.

چنین چیزی خصوصا در مکان‌هایی که قرار است رفت و آمد زیاد باشد و یا کسب و کاری انجام شود به شدت تاثیر منفی می‌گذارد و باید مدیریت شود. استفاده از ترفند های نورپردازی و مدیریت درست آن می‌تواند خیرگی چراغ را کاهش داده و جذابیت بصری محیط را نیز افزایش دهد.

به عنوان مثال به کارگیری دیفیوزر و یا رفلکتور در مدیریت خیرگی چراغ موثر است. ترفند مفید دیگری که می‌توان برای جلوگیری از بروز این شرایط استفاده کرد، به کارگیری درست لامپ‌ها در جای مناسب است که نیاز به آگاهی از دانش طراحی دکوراسیون و نورپردازی دارد.

خیرگی نورپردازی مدرن

کنترل شدت نور با دیمر

یکی دیگر از ترفند های نورپردازی برای ایجاد فضایی با نور مناسب کنترل شدت نور با استفاده از دیمر است. در واقع دیمر نوعی کلید است که به وسیله آن می‌توان شدت نور را بر اساس نیاز کم و زیاد کرد. این روش برای جلوگیری از به وجود آمدن خیرگی نیز بسیار مفید واقع می‌شود.

پیشنهاد مطالعه : اصول نورپردازی ساختمان

ترفند های نورپردازی مدرن

جذابیت با نورپردازی تاکیدی

زمانی که شما یک شی یا المان دارید که می‌خواهید با نورپردازی جلوه‌ای ویژه به آن بدهید می‌توانید از نورپردازی تاکیدی استفاده کنید. یعنی از نور متمرکز به صورت بالا تاب یا پایین تاب برای نشان دادن شی یا المان استفاده کنید.

نام دیگر آن نورپردازی متمرکز یا نقطه‌ای است. مثلا برای اینکه درخت یا مجسمه یا هر چیز دیگر در شب استفاده از نورپردازی نقطه‌ای یا تاکیدی بر روی درختان در فضای باز. جلوه خاصی داشته باشد می‌توانید این سبک نورپردازی را مورد استفاده قرار دهید. این باعث می‌شود در یک فضای تاریک شی مورد نظر به طور واضح دیده شود.

نورپردازی تاکیدی مدرن

از این نوع نورپردازی زمانی استفاده می‌شود که قصد نشان دادن شی، به طور خاص در شب دارید. در فضای درونی ساختمان نیز از نورپردازی متمرکز یا کانونی می‌توان استفاده کرد. معمولا در بدو ورود به ساختمان چشم‌ها به صورت خودکار به سمت پرنور ترین قسمت می‌رود. برای ایجاد یک نقطه کانونی که توجهات را جلب کند با نورپردازی در یک شی ( مجسمه ) یا آینه به جذابیت بیشتر بصری کمک کنید.

هم چنین شما می توانید برای نورپردازی از طریق نور مخفی سقف کاذب با هالوژن و ریسه شلنگی نمای زیبایی به خانه خود بدهید.

ترفند های نورپردازی راهروها

راهروها در واقع جدا کننده دو محیط از یکدیگر است و در قدیم چندان مورد اهمیت واقع نمی‌شد. اما در نورپردازی مدرن راهروها و روشنایی آن با نور مناسب اهمیت زیادی پیدا کرده است. به دلیل باریک بودن راهروها چنانچه سقف بلند است، می‌توان از لوستر برای روشنایی استفاده کرد. البته دیوار کوب‌ها هم گزینه خوبی هستند.

اما اگر راهرو کوتاه است و نور لوستر آن را زیادی روشن می‌کند لامپ‌های ال ای دی نیز گزینه مناسبی خواهند بود. اگر راهرو بیش از حد باریک باشد و جای زیادی برای گذاشتن وسایل تزئینی وجود نداشته باشد یک نورپردازی ساده می‌تواند جلوه خاصی به آنجا دهد.

استفاده از دیوار کوب‌ها خصوصا وقتی که نور آنها بر روی اشیا و تابلو‌های نصب شده در روی دیوار است فضای راهرو را به کلی تغییر می‌دهد. همچنین در راهروهای باریک استفاده از منابع نوری باریک و عمودی نیز جلوه خاصی به فضا می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه : ۵ راهکار زیباسازی منزل

تاثیر نور بر ابعاد افقی فضا و ارتفاع دیوارها

چیزی که در نورپردازی مدرن خیلی مد نظر قرار می‌گیرد تاثیر آن بر ابعاد افقی فضای مورد نظر است. در این مورد تاثیرگذاری نورپردازی غیر قابل انکار است. به عنوان نمونه اگر سقف ساختمان شما کوتاه است و تمایل دارید آن را بلندتر جلوه دهید، تکنیک وال واشینگ بهترین گزینه خواهد بود.

در این تکنیک نور از پایین به سمت بالا هدایت می‌شود که در نتیجه به کشیدگی و بلندتر به نظر آمدن سقف کمک می‌کند. برای فضاهایی که سقف کوتاه است ( کمتر از سه متر ) استفاده از  وسایلی نظیر لوستر برای افزایش ارتفاع چندان موثر نخواهد بود. اما بالعکس استفاده از چراغ‌هایی که فاصله کمی از سقف دارد و یا چراغ‌هایی که نور عمودی دارند بهترین گزینه خواهد بود.

نورپردازی مدرن بر دیوار ها

راهروهایی در فضای بیرونی ساختمان هستند و به راه پله ختم می‌شود باید به حد کافی روشن باشد تا در رفت و آمد از پله‌ها دچار مشکل نشوید. برای این کار تکنیک سایه روشن برای تشخیص لبه‌ پله‌ها و یا استفاده از یک منبع نوری قوی که به سقف آویزان است برای دید بهتر الزامی است.

عدم قرار دادن نور جلوی تلویزیون

قرار گرفتن نور جلوی تلویزیون باعث انعکاس آن شده و علاوه بر محو شدن تصویر چشم را نیز اذیت می‌کند. در نورپردازی مدرن ساختمان، برای این موضوع راه حل‌های مختلفی ارائه شده است. مثلا کار گذاشتن نورهای مخفی در اطراف تلویزیون و یا میز تلویزیون یکی از مواردی است که علاوه بر ایجاد روشنایی در محیط به زیبایی بصری نیز کمک می‌کند.

به کارگیری چراغ‌های ال ای دی کوچک در سقف نیز ایده دیگری است که علاوه بر روشنایی از تابیده شدن نور در صفحه تلویزیون جلوگیری می‌شود. همچنین در محل قرار گیری تلویزیون نور باید متناسب با محیط باشد پر نور بودن و کم نور بودن هر دو هم در زمان تماشای تلویزیون و هم به طور کلی در فضای اتاق تاثیر منفی دارد.

پیشنهاد مطالعه : چند ایده جذاب در تزئین اتاق خواب با ریسه شلنگی

نورپردازی فضای باز

در نورپردازی مدرن، فضای باز نیز دارای اهمیت فراوان است با به کارگیری انواع ریسه‌ها و چراغ‌های ریز و درشت نماهای زیبایی در فضای باز به وجود می‌آید. یکی از عمده‌ترین چیزهایی که برای نورآرایی در فضای باز اهمیت دارد درختان است که می‌توانید به اشکال مختلف با منابع نوری آن را تزئین کرده و نمای بصری زیبایی در شب خلق کنید. نورپردازی در فضای باز به اشکال مختلف صورت می‌گیرد و این باعث دید بهتر فضا در شب می‌شود.

ایجاد برج نوری نیز یکی دیگر از عناصر زیباشناسانه‌ای است که به وسیله منابع نوری می‌توان خلق کرد. برای اینکه در فضای باز حس صمیمیت ایجاد کنید می‌توانید بر روی میزها از چراغ‌های رومیزی استفاده کنید و اگر دوست دارید که توجهات به مجسمه یا تابلویی جلب شود به وسیله نقطه کانونی که چراغی از بالا یا پایین به شی مورد نظر نور می‌تاباند این کار را به خوبی انجام دهید.

نورپردازی مدرن فضای باز

در نورپردازی مدرن به این نکته نیز توجه می‌شود که برخی اشیا نور را انعکاس می‌دهند ( مانند شیشه،کاشی، اجسام فلزی) و بالعکس اجسام مات و تیره به نور بیشتری برای دیده شدن نیاز دارند با در نظر گرفتن وجود این اشیا می‌توانید نورآرایی را به بهترین شکل انجام دهید بدون اینکه نور زیاد باعث ایجاد پدیده خیرگی شود و یا نور کم باشد و دید خوبی در فضا نداشته باشید.

استفاده از چراغ آویز در نورپردازی مدرن

از چراغ آویز ها هم در محیط‌های داخلی و هم فضای باز می‌توان استفاده کرد. چراغ آویز ها برای نورانی کردن قسمت وسیع‌تری از فضا به کار برده می‌شود. این چراغ‌ها امروزه به شکل خطی در مدل‌های فراوان موجود است. از مزیت‌های این نوع چراغ‌ها قابلیت استفاده در بسیاری از اماکن مانند ادارات، فروشگاه‌ها و غیره می‌باشد. همچنین اگر قصد دارید فقط نقطه خاصی از فضا را به خوبی روشن کنید می‌توانید از این مدل چراغ‌ها استفاده نمایید.

در فضای داخلی از این آویز ها اغلب بر روی میز غذاخوری و آشپزخانه  استفاده می‌شود. بهترین حالت برای نور دهی بهتر فضا، اتصال آن با کلید تنظیم نور یا دیمر است که شما را قادر می‌‎سازد مناسب‌ترین میزان نور را برای فضا در نظر بگیرید.

چراغ‌های آویز در اشکال مختلفی طراحی و تولید می‌شوند معمولا مدل‌های شیشه‌ای، آشپزخانه را به شدت خیره کننده می‌سازد. سایه ‌بان‌های آن می‌تواند در هدایت نور موثر باشد و از جنس شیشه یا مات باشد. این سایه بان‌ها همچنین مانع از به وجود آمدن پدیده خیرگی می‌شود.

جهت مشاوره و خرید انواع تجهیزات نورپردازی مدرن می توانید با حامی نور تماس بگیرید، با بهترین قیمت ممکن به خواسته های خود برسید و محیطی زیبا و جلوه خاص داشته باشید.

2 نظر در “با نورپردازی مدرن بیشتر آشنا شوید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *