مقالات

تفاوت نورپردازی و روشنایی در چیست؟

تفاوت نورپردازی و روشنایی

آیا می دانستید نورپردازی و روشنایی با هم فرق دارند؟ برای آشنایی با تفاوت نورپردازی و روشنایی، با ما همراه باشید. نورپردازی و روشنایی دو مقوله جدا از هم در بحث نور و منابع نورانی هستند.

بسیاری از افراد، تفاوتی بین نورپردازی و روشنایی قائل نشده و قادر به افتراق این دو مقوله از هم نیستند. در این جا، ما تفاوت نورپردازی و روشنایی را با جزئیات کامل، شرح خواهیم داد.

توصیف روشنایی

از سالیان دور، انسان ها همواره در تلاش برای روش کردن محیط زندگی خود، در طول شب بوده و چراغ های مختلف از چوب و یا سوخت های گوناگون، درست می کردند.

روشنایی، در حقیقت به منظور دیدن اجسام و اشیاء و برخورد نکردن با آن ها، در تاریکی به کار می رود. در واقع مقوله روشنایی، فراهم آوردن استانداردهای لازم برای ایجاد نور کافی در محل خاص است، به طوری که اجسام، قابل رویت باشند.

روشنایی به صورت گسترده ای برای ایجاد لوکس و نور مورد نظر در فضاهای مختلف مانند جاده ها، کوچه ها، فضاهای شهری، پارک ها، مراکز اداری، تجاری و درمانی و منازل استفاده می گردد.

توصیف روشنایی

یکی از موارد تفاوت نورپردازی و روشنایی در پارامترهای اندازه گیری آن ها می باشد. در حیطه روشنایی از استاندارد های گوناگونی که شامل اندازه گیری پارامترهای روشنایی و الکتریکی است، استفاده می گردد:

مانند توان الکتریکی مصرفی، ضریب توان، ولتاژ و جریان مصرفی و درجه حفاظتی تجهیزات روشنایی(IP). به کمک این استانداردها، محل و جایابی درست و دقیق چراغ ها، مشخص شده و روشنایی مورد نیاز فضاهای مختلف تامین می گردد.

توصیف نورپردازی

با وجود تلاش های گسترده ای که در زمینه تجهیزات و استانداردهای روشنایی و بهینه سازی تجهیزات روشنایی انجام شده است، اما امروزه تنها ایجاد روشنایی عمومی برای فضاهای گوناگون، کافی به نظر نمی رسد.

به کارگیری و استفاده از ادوات و تجهیزات روشنایی، فقط به منظور برخورد نکردن با اجسام مختلف نیست و نورپردازی نام شایسته ای برای ایجاد نور در فضاهای مختلف است که کاربردهای وسیع تری را مطرح می کند.

نورپردازی با زیبایی شناسی در ارتباط است و با رعایت حداقل های مورد نیاز برای روشنایی، با هدف برجسته سازی یک بنا، یک شی و یا یک فضا انجام می شود. به کمک نورپردازی می توان جزئیات و زیبایی های بصری یک کار هنری را برجسته تر کرد.

توصیف نورپردازی

پیشنهاد مطالعه : اصول نورپردازی ویترین فروشگاه

نورپردازی، مکمل روشنایی عمومی است و هر دو باید در کنار هم برای زیباسازی نوری فضاها و المان های گوناگون به کار گرفته شوند. در حال حاضر طراحان داخلی به صورت وسیعی از نورپردازی در معماری داخلی و خارجی استفاده می کنند.

در نورپردازی به واسطه اهدافی که برای انجام آن، وجود دارد، از نورهایی در طیف های رنگی متفاوت و متمایز استفاده می گردد. یکی از موارد تفاوت نورپردازی و روشنایی این است که پارامترها و استانداردهایی که در حیطه نورپردازی، مطرح می باشد، بیشتر جنبه کیفی و زیبایی شناختی دارند تا پارامترهای الکتریکی.

جنبه هنری و معماری نورپردازی

از جمله موارد تفاوت نورپردازی و روشنایی جنبه هنری و معماری است که نورپردازی دارد. طراحان داخلی به کمک نورپردازی، سعی در ایجاد زیبایی های بصری دارند.

امروزه نورپردازی نماهای ساختمان، دیگر یک مقوله عجیب، به نظر نمی رسد و سازندگان اکثریت قریب به اتفاق ساختمان ها، از تکنیک های نورپردازی برای نماهای ساختمان بهره می برند. استفاده از منابع نورانی در نماهای ساختمان، زیبایی صد چندانی به ساختمان ها و فضاهای شهری بخشیده است.

جنبه هنری و معماری نورپردازی

گاهی نورپردازی در یک موزه و یا نمایشگاه آثار هنری برای نمایش کامل ریزه کاری های یک اثر و نمایش واقعی رنگ ها می تواند، معجزه کند. نورپردازی، امروزه در معماری فروشگاه ها نیز جایگاه و منزلت ویژه ای داشته و یک نورپردازی موفق می تواند، باعث موفقیت روزافزون فروشگاه و جذب بیشتر مشتریان گردد.

برای خرید انواع مدل چراغ COB کلیک کنیدخرید چراغ COB

تکنیک های نورپردازی

یکی از فاکتورهای اصلی در تکنیک های مختلف نورپردازی، شدت روشنایی است. شدت روشنایی با واحد لوکس نمایش داده می شود. شدت روشنایی در واقع میزان شار نوری تابانده شده بر واحد سطح می باشد.

شدت روشنایی تابیده شده در یک فضا یا یک المان، بستگی به رنگ های مورد استفاده در فضا و میزان بازتابش نور آن ها دارد. استفاده از رنگ های روشن در فضا، باعث بازتابش بالاتر نور شده و نور کمتری جذب خواهد شد. بنابراین شدت روشنایی در نورپردازی باید متناسب با فضا و یا المان مورد نظر انتخاب گردد.

تکنیک های نورپردازی

پیشنهاد مطالعه : پر کاربردترین پروژکتور های بازار

میزان خیرگی

خیرگی یک احساس بینایی است که باعث تمرکز فرد بر روی منبع نور درخشان می گردد. میزان خیرگی اگر بالا باشد، باعث آسیب به چشم شده و فرد نمی تواند، بر روی دیگر اشیا پیرامون خود، متمرکز شود. به منظور ایجاد نورپردازی موفق، در نظر گرفتن روشنایی عمومی فضا نیز مهم است تا میزان خیرگی به حداقل برسد.

به طور مثال اگر میزان روشنایی در یک فضا 400 لوکس باشد، ولی تمام نور در یک نقطه از اتاق، متمرکز شود، نورپردازی از نظر یکنواختی نور، نادرست بوده و باعث خیرگی بالا خواهد شد. بنابراین میزان نور روشنایی عمومی و نورپردازی باید به صورت استاندارد، رعایت گردد تا خیرگی، اتفاق نپذیرد.

چراغ های قابل استفاده در نورپردازی

چراغ های مورد استفاده نیز، از جمله موارد تفاوت نورپردازی و روشنایی است. چراغ هایی که در نورپردازی استفاده می گردند، کاملا بستگی به نوع کاربری و نوع نورپردازی دارند.

به طور مثال انواع پروژکتورها، بهترین گزینه برای نورپردازی نماهای ساختمان ها، نماهای مراکز تجاری و اداری، ابنیه تاریخی و گردشگری و غیره هستند. انواع پروژکتورها مانند پروژکتورهای LED، پروژکتورهای SMD، پروژکتورهای COB جایگاه ویژه ای در زیباسازی اماکن مختلف شهری دارند.

چراغ های LED ، چراغ های SMD و چراغ های COB با طیف های رنگی متفاوت، کاربرد بسیار وسیعی در نورپردازی مکان های مختلف دارند و می توانند برای نورپردازی ویترین فروشگاهی، نورپردازی موزه ها، نورپردازی منازل و غیره به کار برده شوند.

این چراغ ها، دارای راندمان بالایی از نظر مصرف انرژی بوده و عمر مفید بالا و دوام این چراغ ها باعث شده است که گزینه های اصلی در نورپردازی امکان، المان ها و اشیا باشند.

ریسه های شلنگی و نورهای مخفی به عنوان اعضای جدایی ناپذیر یک نورپردازی موفق به حساب می آیند و انواع ریسه ها با قابلیت انعطاف پذیری بالا، می توانند به عنوان نورهای مخفی از فضاهای داخلی گرفته تا فضاهای بیرونی مورد استفاده قرار بگیرند.

چراغ های ریلی نیز از دیگر چراغ های مدرن مورد استفاده در نورپردازی فروشگاهی و نورپردازی ویترین ها هستند که با نصب آسان و سریع در کاربری تجاری، بسیار پرطرفدار می باشند.

برای خرید انواع مدل پروژکتور SMD یا COB کلیک کنیدپروژکتور cob

میزان انعکاس

میزان انعکاس نور در مقوله نورپردازی با ضریب انعکاس، بیان می شود. ضریب انعکاس با میزان بازتابش نور از سطح، رابطه مستقیم دارد. هر چقدر میزان نوری که از سطح، منعکس می شود، بالاتر باشد، ضریب انعکاس، بالاتر خواهد بود.

متریال و مواد مختلفی که در فضا به کار رفته اند، ضرایب انعکاس متفاوتی دارند. آینه بیشترین ضریب انعکاس را داشته و موادی مانند بتن، آجر و سنگ گرانیت، کمترین ضریب انعکاس را دارا می باشند.

هر چه ضریب انعکاس نور، کمتر باشد، از منبع نوری قوی تری باید استفاده گردد. اندازه گیری پارامترهای مختلف مانند جنس سطح، رنگ و غیره در میزان انعکاس نور، موثر بوده و باید در نورپردازی موفق، در نظر گرفته شود.

میزان انعکاس

رنگ نور

طیف رنگی مورد استفاده در نورپردازی، بسیار مهم بوده و رنگ های مختلف، از نظر روانشناسی، اثرات گوناگونی بر روی انسان دارند. بنابراین بسته به این که نورپردازی، برای چه کاربردی استفاده می گردد، باید رنگ نور را تعیین کرد.

به طبع، رنگ نوری که در یک موزه، استفاده می گردد با رنگ نوری که برای نورپردازی یک باغ به کار برده می شود، باید متفاوت باشد.

افزون بر آن دمای رنگ نور نیز در نورپردازی، نکته مهمی است که باید رعایت گردد. نورها به دو دسته گرم و سرد، تقسیم بندی می گردند. هر چقدر رنگ نور، گرمتر باشد، دمای بالاتری داشته و هر چقدر از طیف های سرد نور استفاده گردد، دمای نور، پایین تر خواهد بود.

رنگ نور و دمای نور با توجه به نوع کاربری و دیگر پارامترهای استاندارد تعیین می گردد. اقلیم و شرایط جغرافیایی و یا درجه حرارت یک فضا، در انتخاب دمای نور تاثیر دارد.

به طور مثال در مناطق سردسیر، برای زیباسازی فضاهای شهری، بهتر است، از نورهای گرم، استفاده گردد. نورهای گرم برای ایجاد یک فضای صمیمی و گرم در فضاهای داخلی و دکوراسیون منازل، گزینه مناسبی هستند.

تفاوت نورپردازی و روشنایی ( خیرگی )

شکل ادوات نوری

همان طور که در بالا گفتیم یکی از موارد افتراق و تفاوت نورپردازی و روشنایی جنبه هنری و معماری نورپردازی است. توجه به زیبایی های بصری در مقوله نورپردازی، بسیار بااهمیت است.

بنابراین شکل ادوات و تجهیزات نورپردازی، باید با توجه به فضا و المان مورد نظر انتخاب گردد. شکل ادوات نوری مورد استفاده در دکوراسیون داخلی، قطعا باید زیبایی و جذابیت داشته باشد تا موجبات ایجاد یک فضای چشمگیر و شیک فراهم آید.

منابع نوری

انواع منابع نوری گوناگون در مقوله نورپردازی استفاده می گردند. بسته به این که نورپردازی، مختص به معماری یک فضا باشد و یا نورپردازی دکوراسیون داخلی، منابع نوری، متمایز هستند.

منابع نوری از نظر درجه حفاظتی یا IP نیز انواع گوناگونی دارند. منابع نورانی که دارای درجه حفاظتی بالا باشند، می توانند در فضاهای بیرون از منزل، بدون نگرانی استفاده گردند، زیرا این منابع، به گونه ای طراحی شده اند که امکان نفوذ قطرات باران و یا گرد و غبار به داخل آن ها، بسیار ناچیز است.

بهترین فروشگاه آنلاین جهت تهیه لوازم نورپردازی شما

فروشگاه حامی نور یکی از فروشگاه های الکتریکی با تجربه ۲۰ساله در زمینه فروش انواع محصولات نور و روشنایی، تجهیزات برق، سیم و کابل، لامپ کم مصرف، هالوژن، پروژکتور SMD و COB، رینگ لایت، ریسه شلنگی، آیفون تصویری و سازنده تابلو برق های کنتور و تابلو برق صنعتی و زیر شاخه های دیگر برق هست که همواره در پی ارائه بهترین خدمات به مشتریان خود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *