مقالات

تفاوت لامپ ال ای دی و کم مصرف

تفاوت لامپ ال ای دی و کم مصرف

تفاوت لامپ ال ای دی و کم مصرف در چیست؟ کدام لامپ، مناسب برای منزل و محل کار شما است؟ با ما همراه باشید که تا مروری بر خصوصیات، مزایا و معایب لامپ های ال ای دی و کم مصرف داشته باشیم و با تفاوت های این دو لامپ آشنا شویم.

حتما می دانید که اولین لامپ، توسط ادیسون ساخته شده و به شکل تنگستن رشته ای بود. سال ها بعد، با پیشرفت تکنولوژی، انواع لامپ های فلورسنت، طراحی و تولید شدند.

در دهه اخیر، لامپ های کم مصرف، در بازارهای تجهیزات روشنایی، یکه تاز بودند. با به روی کار آمدن تکنولوژی ال ای دی، این لامپ ها با مزایای بسیار، جای خود را در تامین روشنایی ساختمان ها باز کرده اند.

لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی، متشکل از دیود ساطع کننده نور یا LED است. دیودها، قطعات الکتریکی هستند که عبور جریان برق از آن ها، فقط در یک جهت، صورت می پذیرد. دیودهای نورانی، دارای قابلیت تبدیل جریان الکتریکی به نور هستند. ال ای دی از یک ماده نیمه رسانا با ناخالصی زیاد ساخته شده است که در هنگام عبور جریان، نوری شفاف با طول موج مشخص از خود، ساطع می کند.

لامپ ال ای دی

در ابتدا، ال ای دی ها در سه طیف رنگی قرمز، آبی و سبز به بازار آمدند. اما امروزه انواع لامپ های ال ای دی، با طیف های رنگی متفاوت در بازار موجود هستند. لامپ های ال ای دی مهتابی و آفتابی، از پرفروش ترین لامپ ها در بین تجهیزات روشنایی می باشند.

لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف یا لامپ فلورسنت فشرده، نوعی لامپ است که به روش تخلیه الکتریکی گازی، تولید نور می نماید. در داخل لامپ کم مصرف، گازی به نام گاز آرگون وجود دارد. وقتی جریان الکتریکی، وارد لامپ کم مصرف شود، بخار جیوه موجود در گاز آرگون، تحت تاثیر قرار می گیرد.

بخار جیوه، باعث ایجاد پلاسمایی می شود که بعد از تبدیل به اشعه ماوراء بنفش، در تماس با پوشش فسفری لامپ، نور مرئی تولید می کند. علت نامگذاری لامپ های کم مصرف به لامپ های فلورسنت فشرده، این است که لامپ های کم مصرف از نظر سایز، کوچک تر از لامپهای فلورسنت مهتابی هستند. این لامپ ها، علاوه بر گاز و حباب شیشه ای، شامل یک یکسوساز، خازن های صافی و کلیدهای ترانزیستوری می باشند.

لامپ کم مصرف

لامپ ال ای دی یا کم مصرف

حال این سوال برای خریداران لامپ به وجود می آید که لامپ ال ای دی بهتر است یا لامپ کم مصرف؟ برای پاسخ به این سوال، باید تفاوت لامپ ال ای دی و کم مصرف را بررسی کرده و مقایسه ای بین این دو، انجام دهیم.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید ریسه نواری

بازده انرژی

یکی از موارد تفاوت لامپ ال ای دی و کم مصرف بازده انرژی لامپ یا راندمان لامپ است. بازده انرژی به معنی میزان روشنایی لامپ، بر حسب لومن، نسبت به میزان مصرف انرژی، بر حسب وات است.

به طور مثال، اگر نوردهی یک لامپ ال ای دی 100 وات، به میزان 8500 لومن باشد، راندمان لامپ، 85 لومن بر وات است. لامپهای ال ای دی SMD، لامپ هایی با بازده انرژی فوق العاده هستند. این لامپ ها، تا 165 لومن بر وات، بازده انرژی دارند. با فناوری های جدید، بازده لامپ های ال ای دی، امروزه بسیار بالا رفته و تا 300 لومن بر وات، گسترش پیدا کرده است.

بازده انرژی لامپ ال ای دی و کم مصرف

در حالی که لامپ های کم مصرف، دارای بازده انرژی حداکثر، 70 لومن بر وات می باشند. بنابراین اگرچه لامپ های فلورسنت فشرده، به لامپ های کم مصرف، معروف هستند، اما لامپ های ال ای دی، مصرف بسیار پایین تری، از این لامپ ها داشته و راندمان نوری بالاتری دارند.

 کیفیت نوردهی

لامپ های ال ای دی و کم مصرف، در کیفیت نوردهی نیز تفاوت دارند. نور تولید شده توسط لامپ ال ای دی، شفاف و درخشان است. طیف نوری گسترده نیز، از خصوصیات مثبت لامپ های ال ای دی است. لامپ های ال ای دی در رنگ های مختلف تولید شده و در بازار موجود هستند. در حالی که لامپ های کم مصرف، در دو طیف نوری سفید یخی و سفید آفتابی تولید می شوند.

جهت مشاهده و خرید انواع چراغ آویز تزئینی کلیک کنید

مسائل زیست محیطی

عملکرد لامپ های کم مصرف، به همراه ساطع شدن اشعه ماوراء بنفش است. اشعه ماوراء بنفش از پرتوهای مضر بوده و باعث بروز بسیاری از بیماریهای پوستی و یا تشدید این بیماری های می شود. اشعه ماوراء بنفش، باعث گسترش بیماری هایی مانند اوتیسم، لوپوس و غیره شده و سرطان زا است.

مسائل زیستی لامپ ال ای دی و کم مصرف

از سوی دیگر بخار جیوه موجود در این لامپ ها، بسیار سمی و خطرناک است و در صورت شکستن لامپ، این گاز سمی آزاد می شود که باعث آلودگی های زیست محیطی شده و سلامت موجودات زنده را به خطر می اندازد.

در عوض لامپ های ال ای دی، از خود پرتوهای مضر و خطرناک، ساطع نکرده و از ترکیبات بدون سرب، تولید می شوند. لامپ های ال ای دی، باعث آلودگی محیط زیست نمی شوند. بنابراین تفاوت لامپ ال ای دی و کم مصرف در این است که لامپ های ال ای دی،  زیست تخریب پذیر و دوستدار محیط زیست می باشند.

تبدیل انرژی

یکی دیگر از موارد تفاوت لامپ ال ای دی و کم مصرف تبدیل انرژی است. لامپ های رشته ای قدیمی، قسمت اعظم انرژی خود را، تبدیل به گرما می کنند. به طور معمول، در این لامپ ها، 80 درصد انرژی، تبدیل به حرارت شده و فقط 20 درصد به نور تبدیل می شود.

لامپ های کم مصرف نسبت به لامپ های رشته ای، گرمای بسیار کمتری تولید می کنند. لامپ های ال ای دی نیز، عملکرد فوق العاده بهتری، نسبت به تمام انواع لامپ در تبدیل انرژی داشته و 90 درصد انرژی را تبدیل به نور می نمایند.

جهت مشاهده و خرید انواع مدل لامپ کم مصرف کلیک کنیدخرید لامپ کم مصرف

طول عمر

تفاوت لامپ ال ای دی و کم مصرف در طول عمر این لامپ ها، به این صورت است که یک لامپ کم مصرف، به طور متوسط، بین 10 تا 15 هزار ساعت، عمر مفید دارد که تقریبا 7 برابر عمر مفید یک لامپ رشته ای است. در حالی که لامپ های ال ای دی، عمر مفیدی حدود 25000 تا 50000 ساعت دارند.

از سوی دیگر، عمر مفید لامپ های ال ای دی، به دفعات روشن و خاموش کردن، وابسته نیست. لامپ های ال ای دی می توانند، میلیون ها بار، روشن و خاموش شوند، بدون این که، کاهشی در عمر مفید آن ها رخ دهد. در حالی که در لامپ های کم مصرف، تعداد دفعات کلید زنی، مهم است. لامپ های کم مصرف، اگر به دفعات، روشن و خاموش شوند، سریعتر خواهند سوخت.

طول عمر لامپ ال ای دی و کم مصرف

مقاومت بالا

تفاوت لامپ ال ای دی و کم مصرف در میزان مقاومت این دو است. لامپ کم مصرف، بسیار وابسته به شرایط محیطی است و در برابر عوامل خارجی، آسیب پذیر است. در صورتی که لامپ ال ای دی، دارای مقاومت و استحکام بسیار مناسب در برابر عوامل خارجی و شرایط جوی بوده و دارای مقاومت بالاتری در برابر رطوبت است.

قیمت لامپ ها

یکی از موارد تفاوت لامپ ال ای دی و کم مصرف در قیمت این لامپ ها می باشد. قیمت لامپ های ال ای دی، گران تر از لامپ های کم مصرف است. با این وجود، خریداری لامپ های ال ای دی، به نوعی صرفه جویی در هزینه است، زیرا این لامپ ها، نسبت به لامپ های کم مصرف، دیرتر می سوزند و کمتر، احتیاج به تعویض دارند.

پیشنهاد مطالعه : نورپردازی اتاق خواب

لامپ های کم مصرف برای سلامتی مضرند؟

لامپ های کم مصرف، به دلیل تولید فرکانس های مختلفی از نور، به چشم آسیب می زنند. استفاده بیش از حد، از این لامپ ها، باعث بروز آب مروارید و مشکلات بینایی در افراد می گردد.

بهتر است بدانید، در محیط های مرطوب و گرم، اثرات منفی لامپ های کم مصرف بر سلامتی انسان، بیشتر است. بنابراین در این مکان ها، بهتر است، از لامپ های کم مصرف استفاده نگردد.

از سوی دیگر لامپ های کم مصرف، اشعه ماوراء بنفش تولید می کنند که  این اشعه، از پرتوهای آسیب زا می باشد. اشعه ماوراء بنفش، تاثیر منفی بر سلامت پوست دارد.  اگر افراد، بیشتر از سه چهار ساعت در روز، در معرض این لامپ ها باشند، بهتر است، از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایند.

ضرر لامپ ال ای دی و کم مصرف

مزایای لامپ ال ای دی و کم مصرف

حال که تا حدودی با تفاوت لامپ ال ای دی و کم مصرف آشنا شدیم. در این جا، به برخی از مزایای لامپ های ال ای دی و کم مصرف می پردازیم:

مزایای لامپ ال ای دی 

 1. بالاترین طول عمر
 2. بهترین بازده نوری
 3. روشن شدن سریع
 4. عدم وابستگی طول عمر به دفعات روشن و خاموش شدن
 5. نور شفاف و یکدست
 6. فوق کم مصرف
 7. تنظیم زاویه تابش نور
 8. طیف وسیع رنگی

مزایای لامپ کم مصرف

 1. تولید گرمای کم
 2. طول عمر 8 برابری نسبت به لامپ های رشته ای
 3. بازده انرژی بهتر نسبت به لامپ های رشته ای
 4. نور یکنواخت و بدون لرزش
 5. کاهش هزینه های برق

مزایای لامپ ال ای دی و کم مصرف

معایب لامپ ال ای دی و کم مصرف

معایب لامپ ال ای دی

تنها عیبی که می توان برای لامپ های ال ای دی ذکر کرد، قیمت گران تر این لامپ ها، نسبت به لامپ های کم مصرف است. اما این لامپ ها، با وجود قیمت گران تر، صرفه اقتصادی بیشتری دارند، زیرا طول عمر آن ها بالاتر است.

معایب لامپ کم مصرف

 1. وابستگی طول عمر به دفعات کلید زنی
 2. ساطع کردن پرتوهای مضر، بخصوص اشعه ماوراء بنفش
 3. تاخیر در روشن شدن
 4. افت نور بعد از گذشت زمان
 5. عدم استفاده در خارج از ساختمان و محیط های مرطوب و گرم
 6. انتشار گازهای گلخانه ای

تهیه انواع مدل لامپ کم مصرف در بهترین فروشگاه آنلاین 

فروشگاه حامی نور یکی از فروشگاه های الکتریکی با تجربه ۲۰ساله در زمینه فروش انواع محصولات نور و روشنایی، تجهیزات برق، انواع مدل لامپ های کم مصرف، که همواره در پی ارائه بهترین خدمات به مشتریان خود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.