مقالات

آیا از تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ هالوژن چیزی می دانید؟

تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ هالوژن

در این مقاله به بررسی تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ هالوژن می پردازیم، در سال ۱۹۶۱ میلادی اولین لامپ های ال ای دی مادون قرمز دنیا تولید و به بازار وارد شدند. در آن سال ها کمتر کسی فکر می کرد که این کشف و محصول جدید بتواند به سرعت پیشرفت کرده و وارد بسیاری از صنایع بشر شود.

امروزه انسان ها بیش از هر زمان دیگری از لامپ های ال ای دی استفاده می کنند و ردپای حضور این لامپ ها را می توانید در صنایع بسیار زیادی مشاهده فرمایید. ما در این مقاله به بررسی تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ هالوژن و ویژگی های خاص و منحصر به فرد هر یک از محصولات فوق خواهیم پرداخت و شما را با انواع لامپ های هالوژن و … نیز آشنا خواهیم کرد. در نتیجه تا انتهای این مقاله، همراه ما باشید.

لامپ های ال ای دی ( LED )

لامپ LED در واقع به لامپ های گفته می شود که درون آن ها از دیودهای نور افشان استفاده می شود. لامپ های ال ای دی به تنهایی یک دیود نور افشان نیمه رسانا می باشند که هنگام عبور جریان برق از درون آن ها، نور مرئی از خود منتشر می کنند. این لامپ های در ابتدا کاربردهای بسیار جزئی داشته و از آن ها برای تولید لامپ های سقفی و … استفاده می شود.

اما به مرور زمان و با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، این لامپ ها و فناوری به کار رفته درون ایشان توانستند به صنایع دیگری نیز وارد شوند. کلمه LED در واقع مخفف واژه ی Light emitting diode به معنی دیود ساطع کننده نور می باشد. دیود های ساطع کننده نور به کار رفته در لامپ LED جز خانواده نیمه هادی ها می باشند. در ادامه به معرفی لامپ های هالوژن، تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ هالوژن و … می پردازیم.

لامپ های ال ای دی

لامپ های هالوژن

قبل از بررسی تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ هالوژن، به سراغ آشنایی با لامپ های هالوژن و معرفی انواع آن خواهیم رفت. لامپ هالوژن با کمک یک رشته از جنس تنگستن و محفظه ای که با گاز بی اثر و هالوژن پر شده است، تولید می شود. زمانی که این لامپ ها در معرض انرژی الکتریکی قرار می گیرند، گاز هالوژن موجود در لامپ سیم تنگستن را داغ کرده و سبب تولید نور سفید رنگ می شود.

هالوژن به کار رفته در لامپ ها اغلب از جنس برم یا ید می باشند زیرا موادی مثل فلوئور و کلر دارای قدرت واکنش پذیری بسیار بالایی می باشند. در لامپ های هالوژن مختلف، رشته تنگستن موجود در محصول بخار شده و بعد آن مجددا بر روی رشته موجود ته نشین می شود. این فرآیند تکراری سبب افزایش طول عمر لامپ های هالوژن می شود.

انواع لامپ های هالوژن

قبل از بررسی تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ هالوژن به سراغ بررسی انواع مدل های لامپ های هالوژن می پردازیم تا شما با کارایی، نحوه عملکرد و … این محصولات بیشتر آشنا شوید.

انواع لامپ های هالوژن

هالوژن LED

لامپ هالوژن LED با کمک دیودهای نور افشان تولید می شود. این دیودها با چیدمان های مختلف در کنار یکدیگر قرار گرفته و هنگام عبور جریان الکتریکی از درون آن ها، نور تولید می کنند. هرچه تعداد دیودهای به کار رفته در لامپ هالوژن LED بیشتر باشد، نور دریافت شما بیشتر خواهد شد و لامپ نور بیشتری از خود ساطع خواهد کرد.

این سری از لامپ های هالوژن دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند که آن ها را بسیار محبوب کرده اند. به عنوان مثال یک لامپ هالوژن LED برق زیادی مصرف می کند و میزان مصرف برق اندکی دارد، اما نور تولید شده توسط آن بسیار قابل توجه می باشد. این ویژگی سبب شده است که امروزه از این لامپ ها برای اغلب مجتمع های مسکونی بزرگ، مغازه های مختلف، زیبایی دکوراسیون های مختلف و … استفاده شود.

امروزه لامپ هالوژن سقفی تو کار برای نورپردازی سقف آشپزخانه و پذیرایی کاربرد زیادی دارد. و جلوه و نمای جذابی به آن میبخشد.

هالوژن SMD

نام لامپ های هالوژن SMD از تکنولوژی به کار رفته درون این لامپ های الهام گرفته شده است. برای ساخت این مدل از لامپ های هالوژن از چند چیپ ال ای دی کمک گرفته شده است.

چیپ های ال ای دی به کار رفته درون این لامپ ها با سیم بسیار نازک به یکدیگر متصل می باشند. این سری از لامپ های هالوژن دارای ویژگی ها و مزیت های بسیار چشمگیری می باشند. به عنوان مثال میزان گرمای تولید شده توسط این لامپ ها بسیار اندک بوده اما مقدار نور ساطع شده از آن ها بسیار قابل توجه و چشمگیر می باشد.

به علاوه این لامپ ها دارای قیمت مقرون به صرفه ای می باشند. با توجه به ویژگی ها فوق امروزه از این محصولات برای ساخت تجهیزات مرتبط با نور پردازی استفاده می شود.

جهت مشاهده و خرید انواع لامپ هالوژن کلیک کنیدلامپ هالوژن smd

هالوژن COB

هالوژن COB از نظر کارایی و عملکرد، شباهت نسبتا زیادی به لامپ های هالوژن ال ای دی دارند و نور قابل توجهی از خود ساطع می کنند. ویژگی های لامپ های هالوژن COB سبب شده است که در حال حاضر از این لامپ ها برای تزئین دکوراسیون استفاده شود.

درون لامپ هالوژن COB چیپ های الکترونیکی متعددی وجود دارد که بر روی یک برد نصب شده اند و نقاط نورانی تولید می کنند. این سری از لامپ های هالوژن نیز دارای طول عمر نسبتا بالایی می باشند و در لیست محصولات کم مصرف قرار می گیرند.

تمام ویژگی های فوق دست به دست هم داده اند تا لامپ های هالوژن COB را بهترین گزینه برای استفاده در لامپ های سقفی و … تبدیل کنند. در بخش بعدی مقاله به سراغ تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ هالوژن خواهیم پرداخت.

مزایای لامپ ال ای دی 

  1. بالاترین طول عمر
  2. بهترین بازده نوری
  3. روشن شدن سریع
  4. عدم وابستگی طول عمر به دفعات روشن و خاموش شدن
  5. نور شفاف و یکدست
  6. فوق کم مصرف
  7. تنظیم زاویه تابش نور
  8. طیف وسیع رنگی

تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ هالوژن

اطلاع از فرق ال ای دی با هالوژن و تفاوت های موجود در بین آن ها، برای بسیاری از صنایع و شغل ها مهم و ضروری می باشد. به علاوه افراد عادی نیز با آگاهی از این تفاوت ها، می توانند عملکرد بهتری در زمان خرید، استفاده و … از لامپ های مورد نیاز خود داشته باشند. در نتیجه در این قسمت به سراغ بررسی فرق ال ای دی با هالوژن رفته و شما را با تفاوت های موجود در بین این محصولات آشنا خواهیم کرد.

پیشنهاد مطالعه : تفاوت لامپ ال ای دی و کم مصرف

تفاوت از نظر ساختار

تفاوت لامپ LED با لامپ هالوژن از نظر ساختار بسیار گسترده و قابل توجه می باشد. این لامپ ها از نظر ساختار و روش تولید تقریبا هیچ شباهتی به یکدیگر ندارند. به عنوان مثال برای ساخت لامپ های هالوژن از یک رشته ( از جنس تنگستن ) و گاز هالوژن فشرده استفاده می شود و آن ها را درون یک محفظه ی بسیار کوچک قرار میدهند.

در صورتی که خبری از هالوژن ها و … درون لامپ های ال ای دی نمی باشد درون آنها از رشته های نیمه هادی استفاده می شود. لامپ های ال ای دی در واقع یک دیود می باشند که با عبور الکتریسیته، نور تولید می کنند.

جهت مشاهده و خرید انواع لامپ کم مصرف کلیک کنیدلامپ ال ای دی کم مصرف

تفاوت از نظر اثربخشی

واژه اثر بخشی، در واقع یک معیار برای سنجش عملکرد و بازدهی لامپ های مختلف می باشند. اثر بخشی لامپ ها در واقع به نور تولید شده به ازای انرژی مصرفی آن ها اشاره دارد. واحد اندازه گیری و بیان اثربخشی یک لامپ برابر با لومن بر متر می باشد.

تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ هالوژن در بخش اثربخشی بسیار قابل توجهی می باشد به طوری که اثربخشی لامپ های ال ای دی نزدیک به ۹۳ لومن بر متر و اثر بخشی لامپ های هالوژن حدود ۱۸ لومن بر متر می باشد. هرچه میزان اثر بخشی یک لامپ بیشتر باشد، نور دریافتی شما به نسبت انرژی که مصرف میکنید، افزایش پیدا خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه : علت چشمک زدن لامپ کم مصرف و راهکارهای رفع آن

تفاوت از نظر نمود رنگ

نمود رنگ، شاخصی دیگر برای سنجش عملکرد لامپ های گوناگون می باشد. این شاخص در واقع به میزان توانایی و قابلیت یک لامپ در ارائه نور کافی برای تشخیص طیف گسترده ای از رنگ ها اشاره دارد.

شاخص نمود رنگ لامپ ها با واحدی به نام CRI بیان می شود و CRI یک لامپ تعیین کننده کاربرد آن می باشد. به عنوان مثال اگر CRI یک لامپ بین ۸۵ تا ۹۰ باشد، از آن برای پروژه های ساختمان و اماکن مسکونی استفاده می گردد.

دقت داشته باشید که لامپ های ال ای دی دارای CRI پایین تری نسبت به لامپ های هالوژن می باشند و لامپ های هالوژن اغلب دارای CRI 100 ( حداکثری ) می باشند. تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ هالوژن از نظر نمود رنگ نیز بسیار مهم می باشد.

تفاوت از نظر روشنایی

فرق ال ای دی با هالوژن در میزان روشنایی نیز، یک آپشن بسیار قابل توجه می باشند. لامپ های ال ای دی به طور کلی دارای روشنایی بیشتری نسبت به لامپ های هالوژن می باشند.

به طوری که شما می توانید یک لامپ ال ای دی کم مصرف تر را جایگزین یک لامپ هالوژن با مصرف برق بیشتر کنید. این تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ هالوژن سبب می شود تا شما بتوانید ضمن صرفه جویی در میزان مصرف انرژی ، نور مورد نیاز خود را نیز تامین نمایید.

پیشنهاد مطالعه : تفاوت نورپردازی و روشنایی در چیست؟

تفاوت از نظر طول عمر

لامپ های ال ای دی از نظر طول عمر عملکرد بسیار بهتری نسبت به لامپ های هالوژن دارند. طول عمر مفید این لامپ های حدود ۵۰ هزار ساعت می باشد در صورتی طول عمر میانگین لامپ های هالوژن برابر یک سال می باشد.

در نهایت و با مطالعه مقاله تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ هالوژن، به این نتیجه می رسیم که لامپ های ال ای دی از نظر طول عمر، یک انتخاب بسیار ایده آل تر نسبت به لامپ های هالوژن می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *