مقالات

مصرف برق انواع لامپ

مصرف برق انواع لامپ

از آن‌جا که وجود منبع روشنایی در منازل اهمیت زیادی دارد، مصرف برق لامپ نیز بسیار مهم به نظر می‌رسد. وجود لامپ‌ها که باعث ایجاد نور و روشنایی در فضای اطراف می‌‌شوند، ضروری است. اما روشی که برای استفاده از لامپ‌ها و ایجاد نور و روشنایی انتخاب می‌شود، در مصرف انرژی بسیار تاثیرگذار است.

در انتخاب و خرید لامپ‌ها یکی از موارد مهمی که لازم است همواره مورد توجه قرار بگیرد، میزان مصرف برقی است که آن لامپ دارد. بنابراین هنگام خرید یکی از موارد مهم که باید به آن توجه کرد میزان مصرف برق لامپ است تا بتوان به این وسیله در مصرف برق صرفه‌جویی کرد.

در این مقاله در تلاش هستیم بیشتر به انواع لامپ‌ها و میزان مصرف برقی که دارند، اشاره نماییم. با کمک این مطالب می‌توانید هنگام خرید لامپ‌ها، علاوه‌ بر توجه به نوردهی بالای آن‌ها، به مصرف برقی که دارند نیز پی ببرید و به این ترتیب مصرف برق خود را کاهش دهید.

مصرف برق لامپ‌ها چگونه محاسبه می‌شود؟

پس از اختراع ابتدایی‌ترین لامپ توسط ادیسون در قرن 19، انواع لامپ‌ها تولید و روانه بازار شدند و در این صنعت پیشرفت‌های قابل توجهی حاصل شد. همانطور که می‌دانیم مصرف برق لامپ‌‌ها با توجه به خصوصیات آن‌ها، با یکدیگر تفاوت دارد.

امروزه انواع متفاوتی از لامپ‌ها در بازار یافت می‌شوند. هدف اصلی از تولید لامپ‌های مختلف، ایجاد روشنایی و نور برای محیط‌های گوناگون از قبیل منازل، ادارات و … است. از مهم‌ترین خصوصیات لامپ‌ها می‌توان به مصرف انرژی آن‌ها اشاره نمود.

توان مصرفی لامپ‌ها را با وات اندازه‌گیری می‌کنند و با مصرف برق کاملا مرتبط است. به این معنا که اگر توان مصرفی لامپ بالا باشد، مصرف برق آن بالا است و اگر توان مصرفی لامپ پایین باشد، مصرف برق آن نیز کم‌تر است.

میزان مصرف برق چراغ، علاوه‌بر اینکه مصرف روزانه برق را دربر می‌گیرد، در واقع باعث مصرف اجزای به‌کاررفته داخل لامپ نیز می‌شود. در حال حاضر با افزایش هزینه انرژی‌ها، مصرف برق نیز به یکی از دغدغه‌های مهم برای مصرف‌کنندگان تبدیل شده است.

میزان مصرف برق لامپ

مصرف برق در لامپ معمولی یا رشته‌ای

لامپ‌های رشته‌ای یا معمولی دارای مصرف برق لامپ بالایی هستند. این لامپ‌ها که استاندارد هستند، به عنوان معروف‌ترین نوع لامپ‌ها به شمار می‌آیند و در اندازه‌ها و ولتاژ متفاوتی تولید و روانه بازار می‌شوند. همانطور که از نامش پیداست، داخل این لامپ رشته قرار گرفته است.

رشته این لامپ‌ها درون محفظه‌ای از خلا قرار دارد. با عبور برق از رشته تنگستن درون لامپ، گرما و روشنایی تولید می‌شود. نحوه کار این لامپ‌ها به این صورت است که وقتی آن‌ها را روشن می‌کنند، با ایجاد جریانی شوک مانند، رشته گرم شده و ایجاد نور و روشنایی می‌کند.

امروزه لامپ‌های رشته‌ای را می‌توان به عنوان لامپ‌های پرمصرف به شمار آورد. زیرا نوری که از این لامپ‌ها تولید می‌شود، 10 تا 25 درصد انرژی لامپ است و باقی‌مانده انرژی آن به گرما تبدیل می‌شود و به این صورت هدر می‌رود. به همین علت است که این لامپ‌ها را پر مصرف به شمار می‌آورند.

لامپ‌های رشته‌ای دارای عمر طولانی نیستند و طول عمر آن‌ها را می‌توان جزو دسته متوسط در نظر گرفت. به این صورت که به طور متوسط توانایی تولید نور و روشنایی حدود 700 تا 1000 ساعت را دارند.

پیشنهاد مطالعه : تفاوت لامپ ال ای دی و کم مصرف

مصرف برق لامپ کم‌مصرف یا فلورسنت

از آنجا که مصرف برق لامپ رشته‌ای بالا است، لامپ‎‌های فلورسنت یا کم‌مصرف جایگزین آن شدند. برای جلوگیری از مصرف بالای برق، این لامپ‌ها تولید و به بازار عرضه شدند. لامپ‌های کم‌مصرف نسبت به لامپ‌های رشته‌ای دارای طول عمر بالاتری هستند.

جهت مشاهده و خرید لامپ کم مصرف کلیک کنیدتفاوت لامپ ال ای دی با لامپ هالوژن

لامپ‌های کم‌مصرف از توان کمتری برخوردارند و به همین علت دارای مصرف پایینی هستند. در واقع این لامپ‌ها به اندازه توان مصرفی، نور و روشنایی در فضا ایجاد می‌کنند. ویژگی‌ مهمی که لامپ‌های کم مصرف را نسبت به سایر لامپ‌ها متمایز می‌کند، بهبود کیفیت نور هنگام تولید است.

علاوه‌بر این وجود تنوع بالا در محصولات، هزینه‌های به‌صرفه و کم‌تر و سازگار بودن با انرژی برق را می‌توان از دیگر ویژگی‌های لامپ‌های کم‌مصرف نام برد. از آنجا که این لامپ‌ها عمر بالایی دارند، عمر حدودا 10000 ساعت را برای آن‌ها می‌توان در نظر گرفت.

برخلاف لامپ‌های رشته‌ای، در لامپ‌های کم‌مصرف انرژی کمی به گرما تبدیل می‌شود و بیشترین بخش انرژی به نور تبدیل می‌شود. بنابراین مصرف برق بسیار کم است و هدر رفتن انرژی برق نیز بسیار جزئی و ناچیز است.

نوع مصرف برق لامپ

مصرف برق در لامپ ال‌ای‌دی

مصرف برق لامپ‌های ال‌ای‌دی بسیار کم است و به عنوان فناوری نوین به شمار می‌آیند. این لامپ‌ها به صورت فاقد رشته تولید می‌شوند. لامپ‌های ال‌ای‌دی توانایی ایجاد طیف رنگ‌های متفاوت را دارند که بدون به کار بردن فیلترهای رنگی به وجود می‌آیند.

نوری که لامپ‌های ال‌ای‌دی تولید می‌کنند، نسبت به لامپ‌های رشته‌ای بیشتر است. همچنین مصرف برق لامپ ال‌ای‌دی در مقایسه با دیگر لامپ‌های موجود در بازار، پایین‌تر است. لامپ‌های ال‌ای‌دی دارای بازده بالایی هستند و ابعاد آن‌ها اغلب بزرگ نیست.

برای خرید لامپ‌های ال‌ای‌دی باید هزینه بالاتری نسبت به دیگر لامپ‌ها صرف کنید. اما از آنجا که این لامپ‌ها بسیار کم‌مصرف هستند و مصرف انرژی آن‌ها پایین است، به طور کلی خرید آن را مقرون‌به‌صرفه کرده است. بنابراین در بلند مدت خریدی به‌صرفه محسوب می‌شود.

لامپ‌های ال‌ای‌دی دارای طرح و رنگ متنوعی هستند. همچنین طول عمر بالای لامپ ال‌ای‌دی‌ که حدود 50000 ساعت است، آن را بسیار محبوب و پرطرفدار کرده است. لامپ‌های ال‌ای‌دی پر کاربرد هستند و در منازل، ادارات و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیشنهاد مطالعه : تفاوت لامپ سفید و مهتابی و آفتابی

مصرف برق انواع لامپ SMD و COB

لامپ‌های ال‌ای‌دی در سه طبقه‌بندی متفاوت قرار می‌گیرند که دارای مصرف برق لامپ کمی هستند.

  • لامپ‌های DIP
  • لامپ‌های SMD
  • لامپ‌های COB

در این بخش قصد داریم به دو دسته لامپ SMD و COB اشاره کنیم.

جهت مشاهده و خرید انواع پروژکتور های smd و cob کلیک کنیدپروژکتور ال ای دی

لامپ‌های SMD که دارای طول عمر بالایی هستند، بازدهی زیادی نیز دارند. از ویژگی‌های مهم لامپ SMD می‌توان تنوع بالای رنگ، حجم و وزن پایین، وضوح بالا و مصرف انرژی کم برق را ذکر کرد. مزیت‌های زیاد این نوع لامپ، آن را به لامپی پرکاربرد تبدیل کرده که از آن برای ایجاد نور و روشنایی در سازه‌های مدرن استفاده می‌شود.

لامپ‌های COB که دارای ساختار جدیدتر و تکنولوژی پیشرفته‌تر از SMD هستند، تراشه‌ای قوی دارند. به دلیل مصرف انرژی بسیار کم در لامپ‌های COB، اغلب آن را در تولید انواع گوشی‌ها و دوربین‌ها به کار می‌برند. این نوع لامپ دارای طیف رنگی متفاوت نیست و صرفا تک رنگ است. به دلیل به‌صرفه بودن و مصرف برق بسیار کم در لامپ COB، به عنوان لامپ پرکاربرد از آن یاد می‌شود.

مصرف برق لامپ‌های SMD و COB

مصرف برق انواع لامپ گازی

مصرف برق لامپ گازی که با نام لامپ تخلیه نیز شناخته می‌شود، بسیار بهینه و به‌صرفه است. عمر لامپ‌ گازی طولانی است و برای ایجاد روشنایی در فضاهای باز از جمله پارک‌ها، خیابان‌ها و معابر استفاده می‌شود. همچنین در فضاهای بسته از قبیل سالن‌های ورزشی و کارخانجات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با وجود اینکه نور تولید شده توسط لامپ گازی زیاد است، اما مصرف انرژی برق در آن بسیار پایین است. نحوه تولید نور در لامپ‌های گازی با دیگر لامپ‌ها مانند رشته‌ای یا کم‌مصرف کاملا متفاوت است. به این صورت که گاز درون لامپ از طریق میدان مغناطیسی یونیزه می‌شود و ایجاد نور و روشنایی می‌کند.

از معایب لامپ گازی می‌توان به ایجاد نویز مغناطیسی آن اشاره کرد. به همین علت است که این لامپ‌ها در منازل طرفداران چندانی ندارد و مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. از طرف دیگر، برای خرید لامپ گازی باید هزینه زیادی صرف کرد. بنابراین کاربرد آن در منازل به‌صرفه و اقتصادی نیست. لامپ‌های گازی به سه دسته هالید، سدیم و بخار جیوه تقسیم می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه : آشنایی با مزایا و معایب لامپ کم مصرف

عوامل تاثیرگذار در مصرف انرژی لامپ

لامپ‌ها به عنوان منبع روشنایی، نقش پررنگی در زندگی انسان‌ها دارند. امروزه لازم است علاوه‌بر نوردهی بالا، به مصرف برق لامپ نیز توجه ویژه‌ای کرد. در استفاده بهینه از انرژی لامپ، بهتر است یک سری نکات مهم مدنظر قرار بگیرند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

برای روشنایی ساختمان‌ها توصیه می‌شود بیشتر از نور طبیعی و خورشید بهره ببرید
هرازگاهی غباری که روی لامپ‌ها نشسته را با دستمال تمیز پاک کنید تا نور آن‌ها کم نشود
برای لامپ‎های لوستر، حتی‌المقدور از لامپ‌های کوچک و کم مصرف استفاده شود
سایر لامپ‌های منزل را نیز تعویض کنید و از لامپ‌هایی که مصرف برق پایینی دارند، استفاده نمایید
هرازگاهی سیم‌کشی برق منزل را بررسی کرده تا در صورت وجود مشکل، زودتر حل شود
برای مطالعه و انجام کارهایی که به نور و تمرکز بیشتری نیاز دارند، می‌توان به جای روشن کردن کلیه لامپ‌ها، از نور موضعی بهره‌ برد
توصیه می‌شود به‌ جای لامپ‌های رشته‌ای و پرمصرف، به سراغ لامپ‌های کم‌مصرف با طول عمر بالا بروید
هنگام خارج شدن از اتاق‌ها یا منزل، اقدام به خاموش کردن تمامی لامپ‌ها نمایید
میزان گرمای تولیدی در لامپ‌های رشته‌ای، از نور و روشنایی آن بیشتر است. بنابراین توصیه می‌شود کمتر از این لامپ‌ها استفاده شود

تفاوت مصرف برق لامپ

به دنبال استفاده زیاد از لامپ‌ها در زندگی، مصرف برق لامپ نیز اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. در حال حاضر انواع لامپ‌ها در بازار یافت می‌شوند که دارای انواع مدل‌های مختلف و مصرف برق گوناگون هستند. همچنین نوع اجزای به کار رفته در تولید لامپ، بر میزان مصرف برق آن نیز تاثیر مستقیم می‌گذارد.

لامپ‌های موجود در بازار دارای تفاوت‌های دیگری از جمله میزان نوردهی، عمر لامپ و نوع کاربرد نیز هستند. با توجه به این عوامل باید لامپی انتخاب کرد که علاوه‌بر تامین نیاز ما، در مصرف برق نیز صرفه‌جویی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *