مقالات

6علت کم نور شدن لامپ ال ای دی و راه های تعمیر آن

6علت کم نور شدن لامپ ال ای دی و راه های تعمیر آن

یکی از مسائلی که سبب ناراحتی مصرف کنندگان قطعات الکتریکی می گردد، کم نور شدن لامپ ال ای دی است. یکی از پرمصرف ترین و پرکاربردترین قطعات الکتریکی در جهان مدرن امروزی، لامپ های ال ای دی هستند. لامپ های مدرن و جدید به جای پیروی از سیستم رشته ای و گازی قدیمی، از سیستم جدید دیود های نور دهنده یا ال ای دی برخوردار هستند.

به دلیل کم مصرف بودن لامپ های ال ای دی، افراد زیادی از آن ها استفاده می نمایند. این امر سبب شده تا فروش این نوع لامپ های با ارزش در کمترین زمان با افزایش چندین برابری مواجه گردد. اما در کنار مزایایی همچون مصرف کم، گاهی نور لامپ های ال ای دی بنا بر دلایلی کاهش می یابد.

کم شدن نور لامپ ال ای دی

با توجه به گران شدن قیمت لامپ های ال ای دی، توجه به نکاتی برای استفاده و نگهداری از آن ها امری ضروری است.

خبر خوب اینکه اگر لامپ های ال ای دی کم نور شدند، نگران نباشید زیرا با هزینه ای اندک می توانید آن ها را تعمیر کنید.

کم نور شدن لامپ ال ای دی در محیط های مختلف، باعث آزارده خاطر شدن افراد می شود و ممکن است این حس به انسان تلقین شود که هزینه ای که کرده است برای خرید لامپ بیهوده بوده است.

فرآیند کم نور شدن لامپ ال ای دی و کم مصرف

در بسیاری از مواقع ممکن است مشاهده کرده باشید که نور محیطی که در آن حضور دارید، به طور مکرر کم می شود. این کم نور شدن لامپ ال ای دی دلایل متفاوتی دارد که برخی از اوقات ممکن است نشانه تمام شدن طول عمر آن باشد.

در فرآیند کم شدن روشنایی لامپ های ال ای دی، دیود های نور دهنده به همراه خازن و ترانزیستور لامپ بسیار داغ می شوند. در نتیجه برق را بیش از اندازه از خود عبور می دهند. این امر موجب می شود تا دیود های نور دهنده از بین بروند و نور لامپ کم شود.

البته در فرآیند کم نور شدن لامپ ال ای دی، به دلیل دمای بسیار بالا تمامی سیم پیچ های درون خازن لامپ، از بین می روند. در نتیجه خازن باد می کند و دیگر نمی تواند برق را به خوبی درون خود نگهداری یا عبور دهد.

علاوه بر آن، دمای بسیار بالای اجزای ترانس موجب می گردد تا صفحه مدار دیود های نور دهنده که حاوی ده ها دیود کوچک است، از بین برود.

6 علت کم نور شدن لامپ ال ای دی و کم مصرف

  1. یکی از مهم ترین علت های کاهش روشنایی لامپ های ال ای دی، خاموش روشن کردن های پی در پی است. در زمان روشن کردن لامپ، توسط ترانس و اجزایی که درون لامپ ال ای دی وجود دارند یک شوک خیلی ضعیفی به دیود های نور دهنده وارد می کنند. این شوک ضعیف برای لامپ تا زمانی ضرر ندارد که به ازای هر 10 دقیقه حداکثر دو بار لامپ را خاموش و روشن نمایید.
  2. روشن بودن بیش از اندازه، یکی دیگر از علت های کاهش نور لامپ است. بسیاری از افراد علاقه مند این هستند که طول شب یک لامپ را تا صبح روشن نگه دارند. به همین خاطر روشن نگه داشتن لامپ های ال ای دی بیش از 8 ساعت سبب از بین رفتن ترانزیستور و ترانس درون لامپ های ال ای دی خواهد شد.
  3. یکی دیگر از دلایل کم نور شدن لامپ ال ای دی، نصب آن در محیطی نادرست است. اگر لامپ های ال ای دی در تابش مستقیم نور آفتاب باشند، حباب های محافظ بر روی آن ها سریعا تیره می شوند. در نتیجه نور آن ها نیز کاسته می شود.
  4. از دیگر علت های کاهش نور لامپ های ال ای دی، می توان به مشکل در سرپیچ و سیم کشی آن ها اشاره کرد.
  5. در برخی از مواقع به دلیل رسوب گرفتگی پلاتین های سرپیچ، اتصال به خوبی با لامپ برقرار نمی شود. این امر سبب می گردد تا برق کمتری وارد لامپ شود و در نتیجه نور کاسته شود.
  6. و در آخر مهمترین دلیل کم نور شدن لامپ ال ای دی می تواند به خاطر استفاده از لامپ های بی کیفیت و ارزان قیمت می باشد که پس از مدت کوتاهی کم نور شده و عملا بلا استفاده میشود.

با خرید لامپ کم مصرف با کیفیت بالا و قیمت مناسب می توانید یک لامپ ال دی و یا کم مصرف با طول عمر بالا تهیه کنید.

راه های پیشگیری از کم نور شدن لامپ

راه های پیشگیری از کم نور شدن لامپ

1- یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از کم نور شدن لامپ ال ای دی، استفاده از قاب های محافظ لامپ است.

اگر از لامپ های ال ای دی در محیطی باز استفاده می کنید، بهتر است برای جلوگیری از نشت آب به درون آن ها و تیره نشدن حباب بر اثر تابش نور خورشید از قاب های مخصوص محافظ استفاده کنید. به همین خاطر می توانید از کم شدن روشنایی لامپ های خود پیشگیری نمایید.

2- یکی دیگر از راه های پیشگیری از کم نور شدن لامپ ال ای دی، خاموش و روشن نکردن های متعدد است.

اگر در یک اتاق مدام رفت و آمد دارید، سعی کنید حداقل ده دقیقه یک بار لامپ را خاموش و روشن کنید تا شوک اولیه اجزای ترانس سبب کم شدن نور آن نشود.

3- علاوه بر آن، سعی کنید بیش از 8 ساعت در طول روز، لامپ های ال ای دی را روشن نگذارید تا بتوانید طول عمر آن ها را چندین برابر افزایش دهید.

تعمیر و برطرف کردن نور لامپ ال ای دی و اس ام دی

خوشبختانه متخصصان برای مشکل کم نور شدن لامپ ال ای دی چاره ای اندیشیده اند تا افراد به جای خرید لامپ های نو و پرداخت هزینه های اضافی، با اندکی هزینه لامپ های کم نور ال ای دی خود را تعمیر نمایند.

با مشکل نور لامپ رو به رو هستید؟ اما آیا برای خرید لامپ جدید عجله ندارید و نمی خواهید با یک برقکار تماس بگیرید؟ خوب است که خودتان سعی می کنید لامپ های LED را تعمیر کنید.

علاوه بر این، ممکن است چندان کار دشواری هم نباشد. اما با این حال نمی دانید از کجا شروع کنید؟

ما به شما خواهیم گفت که چگونه مشکل را ابتدا پیدا کنید و سپس ناحیه مشکل ساز را تعمیر کنید. نکته اصلی این است که به درستی عیب یابی را شناسایی کنید و با کمک ابزارهای تخصصی نقص را به دقت اصلاح کنید.

گاهی ممکن است لامپ به طور مکرر چشمک بزند که این ایراد از درایور آن است. در هر صورت عیب یابی هر چیزی که باشد نخست باید حباب آن را جدا کنید تا بتوانید قطعات دارای اشکال را تعمیر کنید.

البته در نظر داشته باشید که نوع لامپ ال ای دی، COB یاSMD در نحوه باز کردن بسیار تاثیرگذار است. زیرا اگر با اعمال فشار اندک یا پیچ دادن، لامپ باز نشد نوع لامپ COB است و با هویه باز خواهد شد.

اگر هم لامپ از نوع SMD باشد می توانید آن را با سشوار صنعتی و یا هویه باز کنید.

تعمیر درایور لامپ ال ای دی

درایور را می توان به چند قطعه کوچکتر تقسیم کرد که وظیفه کنترل کیفیت و تنظیم نور را بر عهده دارد. از جمله این قطعات می توان به فیوزهای مستطیلی بر روی برد اشاره کرد. البته اگر مشکل از فیوز برد باشد حتما باید تعویض شود.

تعمیرات لامپ های ال ای دی به شیوه های مختلفی انجام می شود. در ابتدا می بایست با دستگاه اهم متر، تمامی اجزا از جمله پنل دیود های نور دهنده و ترانس بررسی شوند.

تعمیر لامپ ال ای دی

پس از آن، می بایست با هویه برقی لحیم های موجود بر روی مدار ترانس لامپ را حرارت دهید تا خازن ها جدا شوند. پس از آن خازن های نو را بر روی مدار قرار دهید و عمل لحیم کاری را انجام دهید.

البته اگر به این صورت مشکل برطرف نشد، می بایست برای تعویض صفحه پنل دیود نور دهنده اقدام کنید و سیم های آن را مطابق رنگ ها با نصب دقیق منفی و مثبت بر روی لامپ نصب نمایید.

در کل اگر با این فعالیت ها مشکل لامپ کم مصرف ال ای دی شما برطرف نشد، ناچار به تعویض آن خواهید بود.

طول عمر لامپ ال ای دی به چه عواملی بستگی دارد؟

طول عمر لامپ های ال ای دی به عوامل زیادی بستگی دارد. به طبع اگر ما محصول با کیفیتی تهیه نکنیم طول عمر آن کوتاه بوده و مجبوریم دوباره هزینه اضافی برای تعمیر . یا خرید دوباره آن پرداخت کنیم. در ادامه بررسی تعدادی از عوامل ظول عمر لامپ های ال ای دی و کم مصرف می پردازیم.

استفاده از سرپیچ های مرغوب

یکی از مهم ترین عواملی که می تواند از کم نور شدن لامپ ال ای دی جلوگیری کند و طول عمر آن را افزایش دهد، استفاده از سرپیچ های مرغوب و با کیفیت است.

سرپیچ های مرغوب و باکیفیت دارای پلاتین هایی از جنس مس خالص هستند. وجود پلاتین های مسی در سرپیچ های با کیفیت سبب می شود تا انرژی الکتریکی به بهترین شکل ممکن و بدون اتلاف وارد لامپ گردد و انرژی مورد نیاز لامپ ال ای دی را تامین نماید.

به همین دلیل پیشنهاد می شود پیش از نصب لامپ های ال ای دی، برای افزایش طول عمر این قطعه الکتریکی بسیار با ارزش، از سرپیچ های مرغوب و با کیفیت استفاده نمایید.

خاموش، روشن شدن پی در پی لامپ ال ای دی

خاموش و روشن شدن های متعدد می تواند ساعات کارکرد لامپ های ال ای دی را تعیین کند. برای افزایش بیشتر طول عمر لامپ های ال ای دی، سعی کنید آن را به طور متعدد خاموش، روشن نکنید تا طول عمر آن افزایش یابد.

البته ناگفته نماند که هر ده دقیقه یک بار اگر لامپ را خاموش، روشن کنید مشکلی برای آن پیش نمی آید. اما اگر در هر چند دقیقه چندین مرتبه لامپ های ال ای دی را خاموش، روشن کنید، ممکن است نور لامپ با اختلال رو به رو شود.

نوسانات برق یکی از علت های کاهش عمر لامپ

مدت زمان روشن بودن

همان طور که در قسمت های قبل به آن اشاره شد، مدت زمان روشن بودن تاثیر بسزایی بر سلامتی و افزایش طول عمر لامپ دارد.

برای آن که با مشکل کم نور شدن لامپ ال ای دی محل خود مواجه نشوید، می بایست آن را در طول روز حداکثر 8 ساعت روشن نگه دارید و اگر می خواهید مدت زمان طولانی تری از روشنایی لامپ استفاده کنید، حداقل آن را نیم ساعت خاموش کنید تا اجزای درون آن به اندازه کافی خنک شوند.

ناگفته نماند که اگر اجزای درون لامپ همچون دیود های نور دهنده، خازن و ترانس بیش از حد مجاز داغ شوند، لامپ به طور کامل از بین خواهد رفت.

نوسانات برق منزل

یکی از مشکلاتی که متاسفانه امروزه گریبانگیر همه مردم شده است و موجب کم نور شدن لامپ ال ای دی گشته، نوسانات برق است. نوسانات برق به دلیل ضعف سیم های انتقال برق و حتی سیم کشی ساختمان ها به وجود می آیند.

ممکن است گاهی اوقات آنقدر این نوسانات زیاد شوند که نور لامپ خیلی زود کاهش و افزایش داده شود. به همین دلیل برای افزایش طول عمر لامپ های ال ای دی، می بایست در کنار کنتور برق فیوز های محافظ را نصب نمایید تا بتوانید از این مشکل جلوگیری کنید.

جمع بندی

در بسیاری از مواقع به دلیل رعایت نکردن برخی از نکات، افراد با مشکل کم نور شدن لامپ ال ای دی مواجه می شوند. برای آن که با این مشکل مواجه نشوید باید به نکاتی همچون زمان روشن نگه داشتن لامپ توجه کنید تا بتوانید از تعمیرات متعدد لامپ و همینطور خرید مجدد آن جلوگیری کنید.

البته اگر مشاهده کردید که نور لامپ های ال ای دی منزل یا محیط کار شما در حال کاهش یافتن است، کافی است لامپ ها را به تعمیرگاه های معتبر قطعات الکتریکی ببرید تا متخصصان آن ها را با هزینه ای مناسب تعمیر کنند.

فروشگاه آنلاین لوازم برقی و روشنایی حامی نور دارای محصولات روشنایی با کیفیت بالا و قیمت مناسب در انواع مختلف آماده ارسال آنلاین به سراسر ایران می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *