مقالات

علت سوختن ریسه شلنگی

علت سوختن ریسه شلنگی

آیا می دانید علت سوختن ریسه شلنگی چیست؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله علت داغ شدن ال ای دی شاخه ای و انواع ریسه های ال ای دی شلنگی و عوامل موثر بر آن ها را شرح دهیم. ریسه های شلنگی ریسه هایی هستند که در داخل آن ها، LED های SMD قرار داده شده اند. ریسه های شلنگی معمولا برای ایجاد نورهای مخفی در دکوراسیون، مورد استفاده قرار می گیرند.

ریسه های ال ای دی دارای انعطاف پذیری بالا و تنوع رنگ بی نظیر می باشند که باعث شده است، جایگاه ویژه ای در نورپردازی و دکوراسیون داخلی داشته باشند.

در این جا باید عرض کنیم، مهم ترین عامل در دوام ریسه های شلنگی، خریداری ریسه های باکیفیت و مرغوب است. ریسه های شلنگی که از مواد بی کیفیت ساخته شده اند، با این که ارزان هستند، اما با سوختن زود هنگام و عمر مفید پایین، در واقع هزینه ها را چندین برابر می کنند. بنابراین همواره، ریسه شلنگی را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید تا عملکرد مناسبی در نورپردازی داشته و ماندگاری بالاتری داشته باشد.

علت سوختن ریسه شلنگی + عوامل

عوامل و علت سوختن ریسه شلنگی

علت های سوختن ریسه شلنگی، بسیار متنوع هستند، یکی از مهم ترین علت های سوختگی ریسه، کیفیت پایین بعضی از ریسه های شلنگی می باشد. بنابراین خریداری ریسه های شلنگی بی کیفیت، متاسفانه، عواقبی مانند سوختن ال ای دی ها و مشکلات مربوط به روشنایی، در پیش خواهد داشت.

به جز استفاده از ریسه های مرغوب شلنگی در جلوگیری از سوختن ال ای دی ها و مشکلات روشنایی، به برخی از عوامل تاثیرگذار در سوختن ال ای دی های داخل ریسه اشاره می نماییم:

فضای قرار گیری 

استفاده از ریسه LED، بدون در نظر گرفتن مشخصات فنی و دستورالعمل استفاده از محصول، از مهم ترین عوامل سوختن ریسه های شلنگی می باشد. ریسه های شلنگی معمولا به دو نوع بیرونی و داخلی تقسیم بندی می شوند.

ریسه های شلنگی بیرونی را می توان در محیط های خارج از منزل و در فضای باز استفاده کرد. ریسه های شلنگی داخلی در محیط های داخلی و دکوراسیون منازل استفاده می گردند.

بنابراین عدم توجه به مشخصات فنی ریسه شلنگی و استفاده غیر مجاز از آن علت سوختن ریسه شلنگی می باشد.

عامل سوختن ریسه شلنگی

پیشنهاد مطالعه: چند ایده جذاب در تزئین اتاق خواب با ریسه شلنگی

اتصال صحیح

عدم مونتاژ صحیح است. بسیاری از تکنسین ها و کاربران ریسه های شلنگی، با اتصال صحیح ریسه های شلنگی LED، آشنایی ندارند. اتصال غیر صحیح به طور مثال، اتصال برعکس قطب های مثبت و منفی ریسه شلنگی، می تواند، باعث از کار افتادن ریسه شلنگی گردد. افزون بر آن، عدم توجه به محافظت مکانیکی لازم نیز توسط کاربران می تواند به سوختن ریسه شلنگی ال ای دی منجر شود.

سیم کشی و تعمیر ریسه شلنگی

عدم سیم کشی مناسب نیز می تواند علت سوختن ریسه شلنگی باشد. سیم کشی ناصحیح باعث افزایش جریان عبوری از ریسه شلنگی LED می گردد. ساختار ریسه های ال ای دی به صورت سری و موازی می باشد و سه سری ال ای دی به صورت موازی به هم اتصال پیدا کرده اند، بنابراین جریان عبوری غیر مجاز از یک زنجیره LED باعث سوختگی گروهی در LED ها خواهد شد.

برای مشاهده و خرید انواع ریسه شلنگی کلیک کنیدخرید ریسه شلنگی هفت رنگ

استفاده صحیح از ریسه های شلنگی برای جلوگیری از سوختگی

برای این که ریسه شلنگی LED شما به راحتی نسوزد و از عمر مفید بالایی برخوردار باشد، توجه به نکات زیر ضروری است:

دما و رطوبت مناسب ریسه شلنگی

ریسه های شلنگی، معمولا تا دمای محیط 40 درجه، دارای عمر مفید طولانی هستند. اما زمانی که دمای محیط بالاتر از 40 درجه سانتی گراد باشد، تبادل حرارتی LED های داخل ریسه با دمای محیط به راحتی انجام نگرفته و LED ها داغ شده و خواهند سوخت.

بنابراین همواره از ریسه های ال ای دی در دمای زیر 40 درجه استفاده کنید. رطوبت بالا، می تواند علت سوختن ریسه شلنگی باشد. ریسه ال ای دی را در مکان های بدون رطوبت نصب کنید. همان طور که می دانید ریسه های ال ای دی به عنوان روشنایی زیر کابینتی، نیز استفاده می شوند. در هنگام نصب ریسه شلنگی در آشپزخانه، سعی کنید، حدالامکان در محل های مرطوب، ریسه را متصل نکنید.

توجه به ضد آب بودن و محل نصب

درست است که با پیشرفت تکنولوژی ساخت ریسه ها، ریسه هایی تولید شده اند که حتی در داخل آکواریوم ها نیز، عملکرد فوق العاده ای دارند. اما ریسه های معمولی شلنگی، ضد آب نبوده و به هیچ عنوان نباید در آب غوطه ور شوند، بنابراین قرار گیری ریسه در آب، علت سوختن ریسه شلنگی می باشد.

به هیچ عنوان ریسه شلنگی را بر روی سطوح فلزی نصب نکنید، زیرا در صورت وجود اتصال کوتاه، عواقب ناگواری در پی خواهد داشت. برای نصب ریسه ال ای دی، سطوح عایق را انتخاب نمایید تا از اتصال کوتاه و آتش سوزی ها در امان باشید.

نحوه نصب و ولتاژ

نکته بسیار مهم دیگر در اتصال ریسه شلنگی ال ای دی، این است که ریسه ها را به صورت موازی، متصل کنید. در صورتی که ریسه به صورت سری نصب شود، حداکثر طول مجاز، 5 متر است.

اگر طول نوار ال ای دی سری بالاتر از 5 متر باشد، جریان بسیار بزرگی در ریسه به وجود آمده و باعث سوختن ال ای دی ها خواهد شد.

ریسه های شلنگی ال ای دی با تغذیه 12 و یا 24 ولت DC کار می کنند. اتصال ریسه ها به صورت مستقیم، به ولتاژ 220 ولت AC باعث سوختگی و از کار افتادن ریسه شلنگی ال ای دی خواهد شد.

ریسه های ال ای دی شلنگی قابلیت برش دادن و اتصال دوباره را دارند، اما باید برش، دقیقا در محل های مورد نظر و مشخص انجام گرفته و باعث قطع شدن مدار الکتریکی ریسه نگردد.

تعمیر ریسه شلنگی

علت خاموش و روشن شدن و یا سوسو زدن ریسه شلنگی

در بالا علت داغ شدن ال ای دی شاخه ای و عوامل موثر بر آن را بررسی کردیم. اما علت چشمک زدن ریسه ال ای دی یا سوسو زدن چیست؟ اگر ریسه شلنگی در حالت خاموش، چشمک بزند، احتمالا قطب منفی و مثبت یا فاز و نول برعکس متصل شده اند. بنابراین به مثبت و منفی ریسه دقت نمایید.

علت دیگر می تواند، به خرابی ترانسفورماتور ریسه شلنگی مربوط باشد. پس اگر مورد اول را تست کردید و مشکلی نبود، ترانسفورماتور ریسه شلنگی را تعویض نمایید.

علت چشمک زدن ریسه شلنگی در حالت روشن چیست؟

اگر از ریسه های شلنگی بی کیفیت و نامرغوب استفاده کنید، احتمال بروز پیدا کردن این مشکل، زیاد است، زیرا در داخل این ریسه های متفرقه از بردهای بی کیفیت و درایور های نامرغوب استفاده شده است.

اما اگر ریسه قبلا، روشن بوده است و مدتی است که شروع به سوسو زدن کرده است، احتمالا اشکالاتی در منبع تغذیه وجود دارد و درایور ریسه باید، تعویض گردد.

اگر از منبع تغذیه جدا و یا باتری، برای روشن کردن ریسه شلنگی استفاده می کنید، علت چشمک زدن ریسه می تواند، مربوط به تمام شدن باتری یا منبع تغذیه مصرفی باشد و با تعویض باتری، مشکل حل خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه : راهنمای خرید ریسه نواری

علت جلوه نداشتن نور ریسه شلنگی

گاهی اوقات نور ریسه شلنگی، دارای جلوه و شفافیت لازم نمی باشد، احتمالا مشکل از وجود دیمر در مدار است. ریسه های شلنگی معمولا پاسخ دهی مناسبی به دیمر ندارند.

بنابراین حدالامکان از دیمر در مدارهای حاوی ریسه ال ای دی استفاده نکرده و مدار را مستقیما بدون دیمر متصل نمایید.

علت رنگ متفاوت ریسه ال ای دی شلنگی

گاهی اوقات شما ریسه قرمز رنگ خریداری کردید و وقتی متصل کنید، در انتهای ریسه، رنگ نارنجی یا زرد را مشاهده می نمایید، علت این مشکل معمولا مربوط به افت ولتاژ می باشد.

افت ولتاژ، زمانی اتفاق می افتد که شما از ریسه سری با طول بیش از 5 متر استفاده کرده باشید. بنابراین ریسه ها را به طول 5 متر برش داده و هر ریسه را به یک منبع تغذیه جدا، متصل کنید تا مشکل حل شود.

علت عدم تغییر رنگ ریسه شلنگی LED

ریسه های شلنگی LED معمولا به کمک کنترل، قابلیت تغییر رنگ را دارند. اگر ریسه شلنگی ما یک رنگ می ماند و تغییر رنگ نمی دهد، احتمالا مشکل از اتصال غیر صحیح قطب های ریسه است. پس ریسه را جدا کرده و قطب های مثبت و منفی را درست متصل کنید.

علت داغ شدن ال ای دی شاخه ای

برای مشاهده و خرید انواع رینگ لایت کلیک کنید

داغ شدن ال ای دی شاخه ای

داغ شدن ریسه شلنگی علت های متفاوت و گوناگونی می تواند، داشته باشد. اولین علت، عدم تبادل دمایی ریسه است،بخصوص زمانی که ریسه را در دمای محیط بالاتر از 40 درجه سانتی گراد روشن نماییم.

دومین علت، ولتاژ تغذیه بالاتر از حد مجاز می باشد، باید بررسی کنید تا منبع تغذیه با ولتاژ ریسه، مطابقت داشته باشد. ریسه های شلنگی معمولا با ولتاژ 12 و یا 24ولت DC کار می کنند.

رفع عیب در ریسه های شلنگی LED

اولین عامل در روشن نشدن ریسه ال ای دی می تواند مربوط به پارگی سیم های ریسه و قطع شدن مدار الکتریکی داخل ریسه باشد.بدین منظور روی روکش ریسه، شکافی ایجاد کرده و سیم قطع شده کنار LED را به پایه LED لحیم کنید و یا اگر این کار، انجام شدنی نبود، LED مورد نظر را حذف کرده و سیم را به صورت یکسره، اتصال دهید.

دومین عامل در روشن نشدن ریسه ال ای دی مربوط به درایور ال ای دی می باشد. پس درایور یا کنترلر ریسه را تعویض کرده و یک درایور جدید را جایگزین درایور قبلی کنید.

پیشنهاد مطالعه : نورپردازی اتاق گیمینگ

علت روشن نشدن و تعمیر ریسه شلنگی

گاهی اوقات چراغ های ریسه‌ شلنگی اصلا روشن نمی‌شوند، برای حل این مورد باید اتصالات برق و دیمرها و همچنین باتری را بررسی کنیم، چون ممکن است اصلا برق به این ریسه و چراغ آن، نرسیده باشد.

اما اگر مشکل در اتصالات نبود حتما چراغ های آن سوخته و باید آن را تعویض کنید که اکثرا به دلیل آنکه برخی مراکز با فروش ریسه شلنگی نامرغوب باعث این دسته از مشکلات ( سوختن ریسه شلنگی ) می شوند.

تهیه بهترین کیفیت ریسه شلنگی با مناسب ترین قیمت

شما می توانید برای خرید انواع مختلف ریسه شلنگی با رنگ های متفاوت به فروشگاه آنلاین حامی نور مراجعه کرده و مدل مورد نظر خود را با بهترین قیمت بازار تهیه و سفارش دهید.

تمام محصولات حامی نور ضمانت اصالت کالا و بازگشت وجه دارند پس برای جلوگیری از سوختن ریسه شلنگی ، این محصول را از فروشگاهی معتبر تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *