مقالات

علت های سوختن لامپ

علت های سوختن لامپ

در این مقاله، شایع ترین علت های سوختن لامپ را بررسی خواهیم کرد. اگر شما از لامپ های ال ای دی یا هالوژن یا smd اسفاده می کنید و دچار زود سوختن لامپ شده اید حتما مقاله مارا مطالعه کنید. لامپ وسیله ای است که انرژی الکتریکی را به نور تبدیل می کند. اولین لامپ، توسط ادیسون تولید شد و هنوز هم پس از گذشت سالیان طولانی، لامپ ها در روشنایی اماکن، جایگاه خود را حفظ کرده اند.

اولین لامپی که تولید گردید، لامپ رشته ای تنگستن بود، اما اکنون انواع لامپ ها با تکنولوژی های گوناگون تولید می گردند. زمانی که لامپی را خریداری می نماییم، دوست داریم، لامپ هیچ وقت نسوزد و برای همیشه، روشنایی منزل ما را تامین کند.

اما متاسفانه، این امر، شدنی نیست و بسیاری از لامپ های منزل، بعد از گذشت مدتی، می سوزند. آیا می دانید شایع ترین علت های سوختن لامپ ها چیست؟ در این مقاله، به متداول ترین علل سوختن لامپ و علت سوختن سریع لامپ، خواهیم پرداخت.

ولتاژ بالای برق منزل، از علت بارز زود سوختن لامپ

رنج ولتاژ برق شهری در ایران، 220 ولت AC با فرکانس 50 هرتز است و اکثر تجهیزات روشنایی، از جمله لامپ های منزل، با این ولتاژ کار می کنند. میزان 5 درصد، تغییر در این مقادیر، مشکلی در تجهیزات روشنایی ایجاد نخواهد کرد اما بیشتر از آن، مشکل ساز خواهد بود.

تمامی لامپ ها، دارای استاندارد بوده و عملکرد مناسبی در ولتاژ های 210 تا 230 ولت دارند. نوسانات برقی، معمولا به علل گوناگونی رخ می دهند. رعد و برق، خیس شدن سیم های برق، مشکل در خطوط انتقال برق و اشکال در سیم کشی منزل می تواند، ولتاژ بالاتری از حد تحمل لامپ، ایجاد کرده و لامپ با نور بسیار قوی، روشن شود که منجر به سوختن زود هنگام لامپ خواهد شد.

برای این که علت های سوختن لامپ را بررسی کنیم، از یک وسیله اندازه گیری مناسب، مانند مولتی متر استفاده می کنیم. مولتی متر را در قسمت اندازه گیری ولتاژ، قرار داده و ولتاژ یکی از پریزهای منزل را تست می کنیم.

اگر ولتاژ، از حد استاندارد، بیشتر باشد، یعنی یکی از علت های سوختن لامپ های منزل شما، زیاد بودن ولتاژ ورودی است. برای حل این مشکل، باید سیم کشی برق منزل و برق ورودی به کنتور بررسی گردد.

علت بارز زود سوختن لامپ ال ای دی

جنبش و حرکات زیاد تجهیزات روشنایی

لرزش و حرکت بیش از حد در لامپ ها، باعث سوختگی سریع تر لامپ خواهد شد. این مورد، اکثرا در لامپ های رشته ای تنگستن، دیده می شود. حرکت بیش از حد لامپ، در اثر باد کولر یا پنکه می تواند، رشته های لامپ را از هم گسسته و یا باعث سوختگی سریع لامپ شود.

برای جلوگیری از این مشکل، در فضاهایی که امکان باد و جریان هوا وجود دارد، به جای لامپ های رشته ای از لامپ های ال ای دی استفاده نمایید. راهکار دیگر، قرار دادن لامپ ها در داخل چراغ های حباب دار است. چراغ های حباب دار، جریان هوا را به لامپ، منتقل نکرده، در نتیجه باعث افزایش طول عمر لامپ می شوند.

پیشنهاد مطالعه : تفاوت نورپردازی و روشنایی در چیست؟

فشار آوردن به سوکت لامپ

برای ایجاد اتصال الکتریکی، لامپ باید در سرپیچ یا سوکت، قرار داده شود. فشار آوردن بیش از حد به سرپیچ لامپ، باعث خراب شدن آن شده و لامپ روشن نخواهد شد.

در حقیقت در این حالت، لامپ، نسوخته، بلکه اتصال الکتریکی آن، به درستی برقرار نشده است. در داخل سوکت لامپ، دو عدد کنتاکت وجود دارد که گاهی، این کنتاکت ها به سمت هم، خم می شوند، در نتیجه در هنگام وصل کردن لامپ، جریان الکتریکی به آن، انتقال پیدا نخواهد کرد.

برای حل این مشکل، فیوز برق منزل را در حالت قطع قرار داده و به کمک یک فازمتر، کنتاکت های سوکت را از هم، فاصله دهید و سرپیچ را از نظر عملکرد درست، بررسی نمایید. سپس لامپ را متصل کرده و برق شهر را وصل نمایید.

علت زود سوختن لامپ ال ای دی

شل بستن اتصالات

یکی از علل روشن نشدن لامپ، شل بودن لامپ در سیم پیچ است. اگر لامپ، به صورت کامل، در سرپیچ، محکم نشده باشد، اتصال الکتریکی لامپ با کنتاکت های سرپیچ که وظیفه برق رسانی به لامپ را بر عهده دارند، برقرار نشده و لامپ روشن نمی شود. در واقع لامپ نسوخته، فقط اتصال آن، برقرار نیست که با پیچاندن لامپ در سرپیچ، مشکل حل خواهد شد.

علت سوختن لامپ smd

مدار کوتاه یا اتصال کوتاه

اتصال کوتاه در هر نقطه ای از مدار و در هر قسمت از سیم کشی منزل، موجب خاموش شدن لامپ موجود در آن مدار می شود. در این حالت، لامپ آسیبی ندیده است. به علت ایجاد اتصالی در نقطه ای از سیم کشی منزل، فیوز های مینیاتوری، جریان را قطع کرده و لامپ خاموش شده است.

برای حل این مشکل، ابتدا باید علت اتصالی، ریشه یابی شده و نسبت به رفع آن اقدام شود. بعد از حل مشکل اتصالی در مدار، خواهید دید که لامپ روشن می گردد.

روشن خاموش شدن زیاد لامپ های ال ای دی

یکی از علت های سوختن لامپ های ال ای دی، خاموش و روشن کردن های متوالی است. طول عمر لامپ های رشته ای و لامپ های کم مصرف، رابطه مستقیم با تعداد دفعات روشن و خاموش کردن دارند.

با هر بار روشن و خاموش کردن، تغییر ولتاژ در لامپ رخ می دهد که به مرور، باعث سوختگی آن خواهد شد. بهتر است بدانید، لامپ های ال ای دی می توانند، میلیون ها بار، روشن و خاموش شوند، بدون این که بسوزند.

طول عمر این لامپ ها، ارتباطی با تعداد روشن و خاموش شدن ندارد، در نتیجه توصیه ما، جایگزینی لامپ های رشته ای و لامپ های کم مصرف با لامپ های ال ای دی است.

پیشنهاد مطالعه : علت سوختن ریسه شلنگی

تمام شدن عمر لامپ

یکی از علت های زود سوختن لامپ ها که بسیار شایع نیز می باشد، تمام شدن عمر لامپ است. لامپ هم مانند تمام تجهیزات الکتریکی، دارای عمر محدودی می باشد و بعد از گذشت مدت زمان مشخص، خواهد سوخت.

یک لامپ رشته ای، اگر روزی حدود 8 ساعت روشن بماند، بعد از گذشت 900 ساعت یعنی حدود چهار ماه خواهد سوخت. یکی از علت های سوختن لامپ کم مصرف نیز طول عمر کم آن می باشد.

لامپ های کم مصرف عمر مفید بسیار پایین تری از لامپ های LED دارند. توصیه ما به شما، استفاده از لامپ های ال ای دی به جای لامپ های کم مصرف است که عمر مفید بسیار بالاتری نسبت به انواع دیگر لامپ دارند. لامپ های LED از دیود های نورانی ساطع کننده نور تشکیل شده اند و طول عمری حدود 25000 ساعت در شرایط ایده آل دارند.

علت سوختن لامپ های ال ای دی

گرمای زیاد، موثر در سوختن لامپ

گرمای بیش از حد، می تواند، یکی از علت های سوختن لامپ باشد. روشن ماندن طولانی مدت لامپ، باعث داغ شدن و یا سیاه شدن لامپ می شود. همواره توان مصرفی لامپ را، قبل از خرید چک نمایید و از لامپی با ظرفیت توان بالاتر از گرمای ایجاد شده، استفاده کنید.

در غیر این صورت، گرمای شدید، باعث کاهش طول عمر لامپ و ذوب شدن اتصالات عایق سیم کشی خواهد شد. از سوی دیگر لامپ ها برای تبادل حرارتی، نیاز به جریان هوا دارند. یکی از علت های سوختن لامپ فشرده شدن لامپ ها در داخل حباب های کوچک است.

لامپ هایی که در داخل حباب ها یا لوسترها، محبوس شده اند، به واسطه گرمای بیش از حد، خیلی زودتر از لامپ های دیگر می سوزند. اکثر لامپ ها، احتیاج به فضایی برای خروج گرما دارند و طراحان چراغ ها و لوسترها،  باید این موضوع مهم را همواره در طراحی خود، مدنظر قرار دهند.

علت ترکیدن لامپ های هالوژن

عدم استفاده از درایور مناسب در لامپ ال ای دی

درایورها یا کنترل کننده ها، نقش اساسی در تامین جریان برق لامپ های ال ای دی دارند. یکی از علت های سوختن لامپ LED ، عدم استفاده از درایور مناسب است. استفاده از خازن های سرامیکی در این درایورها، به منظور جلوگیری از سوختن لامپ و همچنین سوختن درایور صورت می پذیرد. استفاده از درایور نامناسب در لامپ LED باعث برقراری جریان نادرست در لامپ شده و سوختگی لامپ LED را در پی خواهد داشت.

جهت مشاهده و تهیه انواع مدل لامپ کم مصرف کلیک کنیدخرید لامپ کم مصرف

محیط مرطوب، قاتل پنهان

از جمله علت های سوختن لامپ ها، استفاده از آن ها در محیط های مرطوب است. محیط های مرطوب، خوردگی و زنگ زدگی قسمت های فلزی لامپ ها و سرپیچ ها را در پی داشته و موجب زودتر سوختن انواع لامپ ها می شوند.

محیط مرطوب

راهکارهایی برای افزایش طول عمر لامپ

همان طور که در بالا گفتیم، یکی از علت های سوختن لامپ، خاموش و روشن کردن های مداوم این لامپ ها است. لامپ های کم مصرف، طول عمری بین 6000 تا 15000 ساعت در شرایط ایده آل دارند. اما شرایط ایده آل چیست؟

شرایط ایده آل یعنی جلوگیری از وارد شدن ضربات مکانیکی، جلوگیری از نوسانات ولتاژ، درجه حرارت مناسب محیط و کاهش دفعات خاموش و روشن کردن. یکی از علت های سوختن لامپ، تایم روشن ماندن کوتاه در این لامپ ها است. اگر لامپ ها، در هر بار، فقط به مدت چند دقیقه روشن بمانند، طول عمر آن ها، به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

تجربه ثابت کرده است که دوره های روشن ماندن پنج دقیقه ای، به میزان 85 درصد، طول عمر لامپ را کاهش خواهد داد. برای افزایش عمر مفید این لامپ ها، باید تایم روشن ماندن را تا حدود پانزده دقیقه بالا برد تا شاهد افزایش طول عمر آن ها باشیم.

جهت مشاهده و تهیه انواع مدل لامپ هالوژن کلیک کنیدخرید چراغ هالوژن

درست است که لامپ های کم مصرف، مصرف بسیار پایینی دارند، اما برای فضاهایی از منزل که لامپ ها به طور مداوم، در معرض روشن و خاموش شدن می باشند، مانند سرویس های بهداشتی  مناسب نبوده و نباید استفاده شوند. در این فضاها بهتر است، لامپ های LED به کار برده شوند.

بهترین فروشگاه آنلاین جهت تهیه انواع مدل لامپ با بهترین کیفیت و قیمت

فروشگاه حامی نور یکی از فروشگاه های الکتریکی با تجربه ۲۰ساله در زمینه فروش انواع محصولات نور و روشنایی، تجهیزات برق، سیم و کابل، لامپ کم مصرف، هالوژن، پروژکتور SMD و COB، رینگ لایت، ریسه شلنگی، آیفون تصویری و سازنده تابلو برق های کنتور و تابلو برق صنعتی و زیر شاخه های دیگر برق هست که همواره در پی ارائه بهترین خدمات به مشتریان خود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *