مقالات

نورپردازی اتاق خواب

نورپردازی اتاق خواب

نورپردازی اتاق خواب در طراحی دکوراسیون داخلی، متاسفانه از مواردی است که نادیده گرفته می شود. در صورتی که اتاق خواب یکی از بخش های مهم منزل است که افراد، ساعات زیادی از روز را به هنگام استراحت، مطالعه و خواب، در آن فضا به سر می برند.

بنابراین نورپردازی اتاق خواب برای ایجاد یک فضای مناسب و آرام در اتاق خواب، فاکتور مهمی است که نباید مورد اغماض واقع شود. نحوه نورپردازی و روشنایی اتاق خواب ها، معمولا به سلیقه افراد، بستگی داشته و می تواند تاریک، روشن و یا مابین آن ها انتخاب گردد.

تجهیزات روشنایی و منابع نور مورد استفاده نیز، کاملا به جنس و سن فرد دارنده اتاق خواب، وابسته بوده و انواع متفاوتی از چراغ ها در اتاق خواب به کار برده می شوند.

نورپردازی برای آرامش روانی و تاثیر رنگ ها

هدف اصلی در نورپردازی اتاق خواب دستیابی به آرامش روانی و نور پس زمینه عاری از خاصیت خیره کنندگی چشم می باشد. همان طور که می دانید، هر طیف رنگی، تاثیر متفاوتی را از نظر روانشناسی بر انسان دارد.

نورهای مورد استفاده در اتاق خواب نیز، از این قاعده، مستثنی نمی باشند. بهترین رنگ نور برای روشنایی اتاق خواب، رنگ آفتابی است که برای فضای اتاق خواب، مناسب می باشد. تنالیته های رنگی گرم مانند آفتابی باعث ایجاد صمیمیت شده و فضای گرم و دلنشینی را در اتاق خواب ایجاد می کنند.

نورپردازی اتاق خواب برای آرامش روانی

بهترین رنگ انتخابی برای چراغ های دیواری تزئینی، رنگ آبی است. رنگ آبی از طیف های رنگی آرامش بخش بوده و فضای مناسبی را برای استراحت در اتاق خواب ایجاد می کند. بنابراین بهتر است، برای روشنایی اصلی از رنگ گرم و برای چراغ های تزئینی از رنگ سرد استفاده کنید.

اتاق خواب شلوغ و پر از اثاثیه و یا اتاق خواب های کوچک، از نظر روانشناسی، باعث ایجاد آشفتگی در ذهن می شوند. استفاده از چراغ هایی با رنگ های روشن، می تواند تا حدی، این آشفتگی را بهبود بخشیده و همچنین باعث بزرگتر و دلبازتر دیده شدن فضای اتاق می شوند.

پیشنهاد مطالعه : 5 راهکار زیباسازی منزل

چه قسمت هایی از اتاق خواب قابلیت نورپردازی دارد؟

حال این سوال مطرح می گردد که برای نورپردازی اتاق خواب به صورت اصولی، باید به چه نکاتی دقت کرده و کدام یک از فضاهای موجود در اتاق خواب را نورپردازی کنیم؟

زیر و کنار تخت

بسته به سبک دکوراسیون و اثاثیه اتاق خواب، شما می توانید از دو آباژور کوچک در کنار تخت استفاده نمایید. اما در نورپردازی نوین، احتیاجی به این کار نیست و شما می توانید با ریسه های LED کنار تخت و زیر تخت را نورپردازی کرده و از ایجاد فضایی شیک و رمانتیک در اتاق خواب لذت ببرید.

کمد لباس

کمد لباس، فضایی است که در هر اتاق خوابی وجود داشته و محل نگهداری لباس ها و دیگر ملزومات می باشد. در گذشته، به هنگام نورپردازی اتاق خواب فضای داخل کمدها به فراموشی سپرده شده و نوری برای آن ها در نظر گرفته نمی شد.

اما امروزه، نورپردازی داخل کمد لباس نیز از موضوعات مهم در نورپردازی اصولی است. نورپردازی اتاق خواب برای کمد لباس معمولا به کمک ریسه های LED در کناره های کمد، صورت گرفته و یا در حالت پیشرفته با چراغ های سنسوردار انجام می گردد که با باز کردن درب کمد، روشنایی لازم در این فضا تامین خواهد شد.

فضای آرایشی

میز آرایش، مهم ترین بخش در اتاق خواب است، بنابراین باید دارای نور کافی باشد. بسیاری از آینه های میز آرایش، دارای چراغ هایی می باشند که نور را در صورت افراد، منعکس می کنند، اما برای نورپردازی اتاق خواب، می توان از چراغ های دیواری نیز استفاده نمود.

فقط نکته مهم این است که رنگ نور موجود در این فضا، باید به گونه ای باشد که رنگ ها را به صورت واقعی، نشان داده و به آراستگی فرد، کمک نماید.

فضای آرایشی نورپردازی اتاق خواب

روی دیوار

امروزه در نورپردازی اتاق خواب ها محلی برای نصب انواع چراغ های دیواری تزئینی و دیوارکوب ها، در نظر گرفته می شود. استفاده از چراغ های دیواری مدرن با سبک دکوراسیون نوین، هماهنگ بوده و چراغ های کلاسیک نیز زیبایی خاصی به سبک دکوراسیون کلاسیک اتاق خواهند بخشید.

سقف

هر چقدر از انواع چراغ دیواری و ایستاده در نورپردازی اتاق خواب استفاده نمایید، باز هم بدون استفاده از یک چراغ سقفی زیبا و یا لوستر شیک، نورپردازی، ناقص به نظر خواهد رسید. انواع لوسترهای اتاق خواب با حباب های شیشه ای مدرن و یا لوسترهای کریستالی شیک، تکمیل کننده نورپردازی اتاق خواب خواهند بود.

جهت خرید انواع مدل چراغ خطی کلیک کنیدچراغ خطی

تفاوت نورپردازی اتاق خواب کودکان و بزرگسالان

همان طور که در بالا گفتیم، در نورپردازی اتاق خواب باید جنس و سن فرد، مشخص شده و مطابق با آن، نورپردازی انجام شود. قطعا نورپردازی اتاق کودک، نوجوان و بزرگسال باید با هم متمایز باشد.

کودک علاوه بر خواب، معمولا برای بازی و درس خواندن نیز از اتاق خود استفاده می کند، بنابراین در نورپردازی صحیح، باید این فاکتورها مدنظر قرار داده شوند. در زیر نکات مهمی را در رابطه با نورپردازی اتاق کودک، عنوان خواهیم کرد.

استفاده از رنگ های شاد و ملایم

رنگ های شاد و ملایم، بهترین انتخاب برای نورپردازی اتاق خواب کودک هستند. معمولا برای ایجاد روشنایی عمومی در اتاق کودک، از رنگ های سفید و آفتابی و یا ترکیبی از این دو، استفاده می گردد.

نورهای رنگی نیز به عنوان نورپردازی تکمیلی، با توجه به جنسیت کودک انتخاب می گردند. نورها، باید به گونه ای انتخاب شوند که تاثیر منفی در خواب و استراحت کودک نداشته باشند. استفاده از یک چراغ خواب آبی رنگ، خواب آرامی را برای کودک شما، رقم خواهد زد.

پیشنهاد مطالعه : اصول نورپردازی ویترین فروشگاه

منابع نوری مختلف و متنوع

برای ایجاد روشنایی کافی در اتاق کودک، باید چندین منبع نور دیواری و یا سقفی تعبیه نمایید، به گونه ای که میز تحریر و محل مطالعه، نور بیشتری داشته و قسمت استراحت کودک، از نور ملایم تری برخوردار باشد. برای فضای بازی کودک نیز، باید منبع نور مناسب، برای ایجاد روشنایی کافی در نظر گرفته شود.

نورپردازی اتاق کودک

احساس امنیت با نورپردازی

امروزه والدین به احساس امنیت کودک در اتاق، اهمیت بسیاری می دهند. کودکان معمولا دارای قدرت تخیل بسیار قوی می باشند. اتاق کودک در هنگام شب، نباید خیلی تاریک باشد، زیرا در این صورت، کودک دچار وحشت شده و خواب راحتی نخواهد داشت.

بنابراین حتما چراغ های کم نور را برای استفاده در طول شب، در اتاق کودک به کار ببرید. همچنین می توانید، از دیمر استفاده کرده و شدت نور اتاق کودک را کنترل کنید.

استفاده بیشتر از سقف و دیوار

برای نورپردازی اصولی در اتاق کودک می توانید، بیشترین استفاده را از سقف و دیوار نمایید. چراغ های ایستاده برای اتاق کودک، توصیه نمی شوند، زیرا در دسترس کودک هستند و می توانند، خطر آفرین باشند.

از این رو برای تمام فضاهای اتاق کودک، چراغ های دیواری و سقفی مشخص در نظر بگیرید. می توانید، از چراغ های درخشان کریستالی برای سقف اتاق کودک استفاده کنید، به گونه ای که سقف اتاق کودک در طول شب، ستاره باران به نظر برسد.

نورپردازی اتاق خواب با المان های بی خطر

کودکان و خردسالان بسیار کنجکاو هستند، بنابراین نورپردازی اتاق خواب کودک، باید به کمک المان های نوری بی خطر انجام گردد، به طور مثال ریسه های LED ، دارای ولتاژ تغذیه 12 و یا 24 ولت هستند و کم خطرتر از چراغ های دیگر برای کودک می باشند.

لوازم نورپردازی اتاق خواب

نورپردازی اتاق خواب ها امروزه، به سمت سبک مدرن، پیش می رود. استفاده از چراغ های خطی LED در سقف و یا دیوار اتاق خواب، برای ایجاد فضای شیک و در عین حال نور ملایم در فضا توصیه می گردد. این چراغ ها، دکوراتیو بوده و همچنین، نور خیره کننده ای تولید نمی کنند.

منابع نوری مختلف

چراغ آویز تزئینی

چراغ های آویز تزئینی، معمولا برای ایجاد روشنایی عمومی در اتاق خواب به کار می روند و با لامپ های آفتابی و یا مهتابی کامل می شوند. انواع چراغ آویز در بازار وجود دارند. چراغ های آویز باید با سبک کلی دکوراسیون اتاق خواب، هماهنگی داشته باشند. انواع چراغ های چوبی، حبابی، کریستالی و غیره برای اتاق خواب ترجیح داده می شوند.

جهت خرید انواع مدل چراغ آویز تزئینی کلیک کنیدخرید چراغ آویز تزئینی

چراغ دیواری تزئینی

چراغ های دیوار تزئینی در دو نوع مدرن و کلاسیک در بازار موجود می باشند. چراغ های دیواری کلاسیک معمولا در جنس های کریستالی و برنزی تولید می گردند. اما چراغ های دیواری مدرن مخصوص اتاق خواب، از تنوع بالایی برخوردار بوده و در انواع مدل های دکوراتیو طراحی شده و در دسترس خریداران می باشند.

لامپ هالوژن رنگی برای اتاق خواب

لامپ های هالوژن به عنوان لامپ های پرکاربرد در نورپردازی اتاق خواب و مکان های مختلف از جمله اتاق خواب به کار می روند. طراحی و تعبیه لامپ های هالوژن در سقف های کناف و گچبری های موجود در سقف اتاق خواب، بسیار رایج است. به طور معمول این لامپ ها، در سقف قسمت قرار گیری تخت خواب استفاده می گردند.

نورپردازی اتاق خواب با هالوژن

طریقه نصب ریسه در اتاق خواب

ریسه های LED عضو جدایی ناپذیر نورپردازی می باشند و دارای طیف های رنگی متنوع و نور شفاف و در عین حال ملایم می باشند. ریسه های LED می توانند، به عنوان نور مخفی در قسمت های مختلف سقف اتاق خواب قرار بگیرند و یا برای نورپردازی اتاق خواب و تخت، میز آرایش و کمد، در اتاق خواب استفاده شوند.

ریسه های LED کاملا منعطف بوده و قابل برش دادن می باشند، بنابراین در اندازه های دلخواه، برش داده شده و در نورپردازی اتاق خواب به کار برده می شوند.

بهترین فروشگاه آنلاین جهت تهیه لوازم نورپردازی اتاق خواب و مشاوره نصب

فروشگاه حامی نور یکی از فروشگاه های الکتریکی با تجربه ۲۰ساله در زمینه فروش انواع محصولات نور و روشنایی، تجهیزات برق و زیر شاخه های دیگر برق هست که همواره در پی ارائه بهترین خدمات به مشتریان خود است.

2 نظر در “نورپردازی اتاق خواب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *