مقالات

کاربرد و مزایای لامپ بلک لایت

مزایای بلک لایت

به طیف خاص و منحصر به فردی از نور فرابنفش، لامپ سیاه یا بلک لایت گفته می شود که نمی توان آن را با چشم غیر مسلح مشاهده کرد. البته اگر این نور ها به اجسام خاص برخورد کنند، شما می توانید آن را مشاهده کنید.

در ظاهر این لامپ ها شباهت زیادی به لامپ های رشته ای و فلورسنت دارند، اما در واقع تفاوت های زیادی بین آن ها وجود دارد. به احتمال زیاد شما در مکان های مختلف بلک لایت یا لامپ سیاه را مشاهده کرده اید، اما به دلیل نداشتن اطلاعات به آن ها دقت نکرده اید.

به چه نوع لامپی بلک لایت می گویند؟

به لامپ ها و چراغ های سیاه و آبی که در موزه ها، پارک های تفریحی، پوستر ها و … مشاهده می کنید، لامپ بلک لایت یا لامپ سیاه گفته می شود. این لامپ ها از نظر ظاهری شباهت زیادی به لامپ های رشته ای دارند. اما کار کاملا متفاوتی انجام می دهند.

به طور مثال این لامپ ها در تاریکی، برخی از رنگ های خاص و سفید را درخشان تر نشان می دهند. اگر شما در زیر این نور ها لبخند بزنید، دندان های شما درخشان تر دیده می شوند.

لامپ سیاه

نحوه ی عملکرد بلک لایت و لامپ سیاه

به لوله های تو خالی و شیشه ای که به وسیله ی مواد فسفر دار پوشانده شده باشند، لامپ بلک لایت گفته می شود. درون این لوله ها کمی بخار جیوه وجود دارد و در دو سر این لوله ها نیز الکترود های قوی قرار داده شده است. زمانی که یک ولتاژ مناسب به این لامپ برسد، نور های سفید و خنکی از آن ساطع می شوند. فسفر در این قضیه کار اصلی را انجام می دهد.

پیشنهاد مطالعه : با نورپردازی مدرن بیشتر آشنا شوید!

به همین سبب مواد طبیعی که فسفر دار هستند نیز در زیر نور این لامپ ها درخشان دیده می شوند. دندان و ناخن از مواد طبیعی هستند که فسفر درون آن ها وجود دارد. اگر می خواهید با نحوه ی عملکرد و کار نهایی بلک لایت آشنا شوید، باید به مثال زیر دقت کنید

.اگر شما در یک اتاق تاریک قرار داشته باشید و یک چراغ سیاه را روی یک پوستر تبلیغاتی فلورسنت بگیرید، می تواند پوستر مورد نظر را به صورت درخشان و بسیار زیبا مشاهده کنید.

لامپ بلک لایت و ارتباط آن با فلورسنت

برای بیان رابطه ی بین لامپ سیاه و لامپ فلورسنت در ابتدا باید کمی با نحوه ی کار لامپ فلورسنت آشنا شوید. در لامپ مهتابی یا فلورسنت، با اعمال ولتاژ به سر مختلف لامپ، گاز هایی که درون لامپ فلورسنت وجود دارند، داغ شده و بخار ایجاد می کنند. این بخار تولید شده، جیوه ی درون لامپ را تحریک می کند و باعث می شود که فسفر به فلورسنت تبدیل شود.

در نتیجه ی تمام این موارد نور تولید خواهد شد. بخار جیوه ای که در قسمت داخلی لامپ ها وجود دارد، برای انسان بسیار خطرناک است. به همین سبب باید مراقب بود که این لامپ ها شکسته نشوند. لامپ های سیاه شباهت زیادی به لامپ های فلورسنت دارند و تنها تفاوتشان مربوط به رنگ لوله های شیشه و وجود نداشتن پوشش فسفر دار درون لوله ها می باشد.

جهت مشاهده و خرید لامپ بلک لایت کلیک کنیدخرید لامپ بلک لایت

کاربرد های لامپ بلک لایت در حوزه های مختلف

لامپ سیاه و بلک لایت کاربرد های بسیاری زیادی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تشخیص و شناسایی 

یکی از مهم ترین کاربرد های لامپ بلک لایت مربوط به شناسایی و تشخیص می باشد. حال این شناسایی می تواند به امور مختلفی مربوط شود. به طور مثال می توان به وسیله ی آن عمل تشخیص پول جعلی، تشخیص عقرب ها، شناسایی آلودگی ذرات و محیط، تشخیص اسناد جعلی، شناسایی عتیقه های جعلی و …. را انجام داد. در نتیجه کارایی این لامپ ها و نور های خاص بسیار زیاد است.

پیشنهاد مطالعه :  نورپردازی اتاق گیمینگ

اتاق گیمینگ با لامپ سیاه

در اتاق های گیمینگ می توان به وفور نمونه های مختلفی از لامپ های سیاه را مشاهده کرد. این کار باعث زیبایی و هیجان بیشتر محیط می شود.

بلک لایت گیمینگ

صنعت پزشکی 

صنعت پزشکی از دیگر صنایعی است که از لامپ های بلک لایت استفاده می کند. در بسیاری از موارد پزشکان برای تشخیص و درمان بیماری ها از این لامپ های خاص با نور فرابنفش استفاده می کنند.

تبلیغات 

یکی از بهترین کاربرد های لامپ سیاه، استفاده آن در تبلیغات می باشد. برای جلوه ی بیشتر تبلیغات می توان در پرینت های دیجیتالی، از لامپ بلک لایت استفاده کرد. این کار باعث می شود که تبلیغ به شکل بهتری دید شود.

نظافت 

برای تمیز کردن رستوران ها و هتل ها نیز می توان از این لامپ های خاص استفاده کرد. زیرا کپک ها و باکتری هایی در محیط وجود دارند که چشم نمی تواند آن ها را ببیند. اما با وجود لامپ سیاه می توان به راحتی آن را مشاهده و تمیز کرد.

پیشنهاد مطالعه :  نورپردازی فروشگاه

برطرف کردن نشتی 

یکی دیگر از کاربرد های مهم لامپ سیاه و بلک لایت، برطرف کردن نشتی ناشی از دستگاه های تهویه هوا می باشد. اگر دستگاه تهویه ی هوا نشتی داشته باشد، می توان این نشتی را به وسیله ی لامپ بلک لایت برطرف کرد.

استفاده در موارد قانونی و جنایی 

از لامپ های سیاه و بلک لایت می توان در محکمه های قضایی نیز استفاده کرد. به طور مثال می توان برای تشخیص لکه های خون، تشخیص جعل افراد، تشخیص هویت و …. از این لامپ ها و نور های فلورسنت استفاده کرد.

از دیگر کاربرد های لامپ بلک لایت می توان به نورپردازی پوستر ها، احراز هویت، عکاسی با لامپ بلک لایت، ملزومات جشن ها، شفافیت بیشتر با تابش به الماس، کاربرد های صنعتی، اثبات مالکیت با نور سیاه، آموزش های ضد تروریست، شناسایی و تشخیص قبض های تقلبی، پیدا کردن گمشدگان، قالیشویی و …. اشاره کرد.

انواع لامپ بلک لایت

لامپ های سیاه از نظر ظاهری انواع مختلفی دارند که از کاربردی ترین آن ها می توان به لامپ های سیاه رشته ای، لامپ های سیاه ال ای دی، لامپ های سیاه فلورسنت، لامپ بخار جیوه، لامپ بلک لایت لیزر و …. اشاره کرد. در بین انواع مختلف لامپ بلک لایت، لامپ های رشته ای، نور فرابنفش کمتری دارند. در این صورت این لامپ ها ضرر کمتری نسبت به موارد مشابه خواهند داشت.

برای مشاهده و خرید لامپ کم مصرف کلیک کنیدخرید لامپ کم مصرف

مضرات نور فرابنفش یا لامپ سیاه

بیشتر نور های سیاهی که شما مشاهده می کنید ایمن هستند. زیرا میزان نور فرابنفش آن ها بسیار کم است. اما با این حال قرار گرفتن طولانی مدت در زیر لامپ سیاه و بلک لایت به دلیل وجود نور فرابنفش مضر می باشد. از مهم ترین مضرات این نور می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • نور های فرابنفش به لایه های عمیق پوست نفوذ می کنند به همین سبب می توانند باعث آسیب به کلاژن سازی پوست شوند. در نتیجه چین و چروک و پیری زودرس برای افراد به وجود می آید.
  • این نور ها ویتامین آ موجود در بدن و پوست را نیز از بین می برند و فرد با کمبود ویتامین روبرو می شود.
  • نور لامپ سیاه و بلک لایت برای لنز چشم نیز مضر است و در طولانی مدت ممکن است مشکل آب مروارید را برای افراد به وجود آورد.

لامپ های سیاه چه لکه هایی را به خوبی می توانند نشان دهند؟

همانطور که در بخش های قبل بیان کردیم، لامپ های سیاه و بلک لایت کاربرد های بسیار زیادی دارند. به طور مثال می توان به وسیله ی این لامپ ها لکه های بسیار متنوعی را به خوبی تشخیص داد. از مهم ترین این لکه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تشخیص با بلک لایت

لکه های بیولوژیکی 

یکی از مهم ترین وحساس ترین لکه هایی که می توان به وسیله ی لامپ های بلک لایت تشخیص داد، لکه های بیولوژیکی هستند. بازرسان صحنه ی جرم می توانند با استفاده از این لامپ ها لکه های خونی که از صحنه جرم پاک شده اند و یا اینکه خشک شده اند را به راحتی پیدا کنند.

زیرا این مایعات، مولکول های فلورسنت را همراه خود دارند به همین سبب در زیر نور لامپ های سیاه و فرابنفش درخشان می شوند. در نتیجه به راحتی می توان آن ها را تشخیص داد.

لکه های جوهر نامرئی 

لکه های ایجاد شده توسط جوهر نامرئی را نمی توان با چشم غیر مسلح مشاهده کرد و برای دیدن آن حتما باید از لامپ های بلک لایت یا سیاه استفاده کرد. زیرا درون این لامپ ها نور های فرابنفش وجود دارند که می توانند منجر به ظاهر شدن جوهر های نامرئی شوند.

شوینده های لباس 

برخی از تولید کنندگان مواد شوینده لباس، درون مواد شوینده ی خود فسفر اضافه می کنند. زیرا فسفر باعث می شود که لباس های سفید، بسیار تمیز تر و درخشان تر دیده شوند. زمانی که شما لباس های خود را شسته اید و با چشم عادی و غیر مسلح به آن ها نگاه می کنید، لکه ای را روی لباس مشاهده نخواهید کرد.

اما اگر آن ها را زیر نور لامپ های سیاه یا بلک لایت قرار دهید، لکه های آبی رنگ را می توانید روی آن ها مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.